Problematičnost předpovědi konvekční činnosti

Hodnocení článku

Možnosti predikce lokální konvekce u nás

Dostáváme se k poslední problematice a těžké otázce, jak takovou lokální a nevyzpytatelnou konvekci předpovídat? Jak nejlépe ji předpovídat tak, aby se zachovala nějaká rozumná úroveň předpovědi počasí hodná současné vyspělé době s existencí vyspělých technologií. Nutno dodat, že na předpovědi se musí vždy podílet meteorolog a jeho funkce tak rozhodně zastupitelná není a nebude. A jeho funkce nastupuje hlavně ve složitých situacích, s nimiž si modely neumí vždy zcela dobře poradit. Není v silách numerických modelů (techniky) a ani meteorologů předpovídat detailně a s většími časovými odstupy zmíněnou lokální konvekci, stejně jako další problematické meteorologické jevy.

Musíme proto předpovědi zobecnit a též tvořit pravděpodobnostní prognózy. Jak už vystihujeme výše, nelze předpovědět lokální bouřku pro danou konkrétní lokalitu. Například pro Brno – Venkov nebo pro obec Praskačka, která se nachází u Hradce Králové. Předpovídat bouřky pro okres už je snazší, ale není to možné s větším upřesněním a s větší jistotou. Pro okres můžeme předpovídat míru pravděpodobnosti výskytu bouřek a to, zda tam se objeví bouřky silné nebo nikoli. Podle toho pak můžeme stanovit určitou míru pravděpodobnosti jejich výskytu i z hlediska dané menší lokality v daném okrese.

Příklad lokální bouřky

Pokud zůstaneme v Královéhradeckém kraji a v okrese Hradec Králové, tak můžeme předpovědět pravděpodobný výskyt bouřek v okrese Hradec Králové třeba jako “místy bouřky” s pravděpodobností výskytu např. 40% na území okresu. Bouřka se tak může vyskytnout i v obci Praskačka. Výsledná situace může být následující. Bouřka se objeví na některých místech okresu HK a dále se objeví například v Hradci Králové, kde bude v jeho severovýchodní části (pozn. obec Praskačka leží jihozápadně od města) i silná s výskytem krupobití a v obci Praskačka spadne jak se říká pět kapek nebo vůbec nic. Bouřkové projevy odtud budou patrně i velmi dobře slyšitelné, ale jádro bouřky tudy neprojde.

Pro kraj se předpovídají bouřky také snáze, avšak opět můžeme použít pouze a opětovně “místy bouřky” a není zaručeno a rozhodně není při takové situaci ani možné, aby se bouřky objevily všude. Vždy se tedy vyskytne několik míst bez výskytu bouřek se srážkovou činností. A podobně je to při předpovědi pro celou naší republiku, kde můžeme i upřesňovat. Pak může znít předpověď na “místy, na jihu a jihovýchodě Moravy jen ojediněle bouřky”. Taková prognóza je poté hodně obecná a říká nám, že je nutné počítat lokálně s bouřkami, popřípadě upřesňuje v jakých větších celcích pravděpodobněji a v jakých naopak. Též může upřesňovat místa, kde mohou být bouřky i silné.

Praktické příklady konvekce z minulých let

Příklady lokální i organizované konvekce na území ČR se zobrazením pomocí radarových snímků, na kterých konvekci velmi dobře odhalíme ihned od jejího vzniku, kdy začne produkovat srážkovou činnost. Před tím vidíme vznik konvekčních oblaků a to hlavně bouřkových (Cu, Cb) též dobře na snímcích z družice. Níže jsou uvedeny vybrané příklady konvekce s komentářem na území ČR z minulých let a začneme rovnou nejaktuálnější situací, současnými bouřkami.

Situace z posledních let

Bouřka Praha 30.5.2018Obr. 1 Lokální bouřková činnost v ČR 30.5.2018 v 17:45 SELČ, zdroj: chmi.cz

Bouřky 30.5.2018

Na snímku vidíme lokální bouřkovou buňku v centru Prahy, která zasahuje tedy jen toto centrum. Bouřková buňka postupovala dále k východu a při svém postupu slábla, následně se rozpadala. Další lokální bouřku vidíme severně od Prahy. Lokální bouřka přinesla například přívalový déšť do městské části Prahy 2.

Bouřky 30.5.2017 14.45hObr. 2 Bouřková činnost v ČR 30.5.2017 ve 14:15 SELČ, zdroj: chmi.cz

Bouřky 30.5.2017

Přesně před rokem se v ČR také vyskytovaly lokální a silné bouřky. Bouřka severně od Prahy produkuje lokálně i kroupy. Není ale tak lokální jako bouřka označená na obrázku 1. Další bouřky, silnější, se vyskytují na pomezí Pardubického a Olomouckého kraje.

Bouřky 16.6.2016 18.15hObr. 3 Bouřková činnost v ČR 16.6.2016 v 18:15 SELČ, zdroj: chmi.cz

Bouřky 16.6.2016

Výskyt silných bouřek, které byly též velmi lokální, se v ČR vyskytl například i v uvedený den odpoledne, v podvečer a večer. Na snímku z radaru vidíme vznikající buňky v pásu jihozápadní část středních Čech až střední Polabí.

Problematičnost předpovědi konvekční činnosti. Bouřky 23.5.2016 16.45h

Obr. 4 Bouřková činnost 23.5.2016 ve 14:45 SELČ, zdroj: radar.bourky.cz, chmi.cz

Bouřky 23.5.2016

Velmi silné bouřky v uvedený den měly organizovanější uskupení. Tvořily se na zvlněné studené frontě postupující zvolna přes naše území. Pokračovaly poté i následující den, kdy se v ČR objevilo i tornádo. Na snímku vidíme bouřkový pás s různě aktivními a rozvinutými bouřkami v pásu jižní až severozápadní Čechy. I na frontě se zajisté intenzita bouřkových buněk neustále mění.

Problematičnost předpovědi konvekční činnosti. Bouřkový oblak.Obr. 5 Bouřkový oblak Cumulonimbus (jeho okraj), viditelný mezerou mezi ostatní připojenou oblačností

Závěr

Pamatujme na to, že oblak Cumulonimbus je mohutným oblakem, nicméně vertikálně. Jinými slovy je mohutný do výšky a nikoli do šířky. Proto nikdy nezasahuje velká území, míra lokálnosti jeho výskytu je ale různá. Rozsáhlejší konvekci tvoří akumulace bouřkových buněk, více bouřkových oblaků. Nyní nás čeká konvekce lokální i nadále, se vznikem jen bouřkových buněk s krátkou životností. Proto vždy nutné při takovýchto situacích a obecně během letního období při výskytu konvekční činnosti počítat se sníženou spolehlivostí předpovědí počasí a musíme brát tyto prognózy více orientačně.

Doporučujeme sledovat parametry pro předpověď konvekce na stránce meteomodel.pl.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality