Kéž by čtyřicet dní kapalo

Dnes je Medarda a k tomuto dni (8. června) se váže pranostika “Medardova kápě, čtyřicet dní kape”. Tu si lze vyložit zejména tak, že pokud bude pršet na 8. červen, poté by mělo nastat zhruba měsíční vlhké období. Tedy období s výskytem častých i případně vydatných srážek. To bychom letos určitě uvítali, neboť konec dubna, celý květen a i první červnové dny byly suché, místy velmi suché pouze s lokální konvekcí a také velmi teplé. Sucho je na první polovinu června významně rozvinuto a hydrologická situace je na většině toků v ČR špatná.

Bude čtyřicet dní vlhko?

Dnes se po krátké přestávce v ČR poprvé objevují lokální přeháňky a bouřky. Takže Medardova kápě se bude konat jen na některých místech. Nelze předpovědět, jak přesně se bude počasí vyvíjet po celý další měsíc a 10 dní. V nejbližší době ale srážek přibude. I v dalších dnech se budou na území ČR vyskytovat bouřky, některé budou i silné a to až do úterního dne. To přejde naše území vlnící se studená fronta a krátce ukončí současné teplé až horké počasí. Srážky budou tedy i nadále, stejně jako dnes, lokální. O víkendu a pak v úterý bude přeháněk či bouřek více než dnes. Srážkově chudý nebude ani zbytek příštího týdne, v jehož druhé polovině se budou ale opět zvyšovat teploty.

Týden vlhkého počasí, kdy navíc značný podíl srážek budou tvořit bouřkové srážky lokálního charakteru, rozhodně na zažehnání současného sucho stačit nebude. Poté bude záležet na dalším vývoji počasí. Vrátí-li se suché a teplé či horké počasí (horké s teplotami 30°C či vyššími), vrátí se brzo sucho tak, jak je v ČR rozvinuto nyní a bude se poté dále prohlubovat.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.