Předpověď teplotyPrognózy počasí

Léto se opět vrátí, bude ke 30°C

Hodnocení článku

Léto se opět vrátí a to po velmi krátkém ochlazení, jehož příčinu hledejme právě v dnešním počasí a situaci. Dnes přechází přes naše území studená fronta, která ukončí současný příliv teplého vzduchu. A současně přes týden trvající anticyklonální a tedy slunné a suché počasí. Spíše lze ovšem říci, že toto přeruší. Od jihozápadu se obnoví vliv další tlakové výše a počasí se rychle vylepší. Proudění se stočí zpět na východní a opětovně k nám pronikne dosti teplý vzduch. Ten bude příčinou velmi teplého počasí po polovině září. Teplotně mírně až významněji nadprůměrné počasí se očekává výhledově minimálně deset dnů. Srážek spadne o poznání méně než by v tomto období mělo. Podle dlouhodobého výhledu nepřibude srážek výrazněji ani na konci měsíce.

Teplota vzduchu opět nad 25°C, léto se opět vrátí

Léto se opět vrátí. Odchylky teploty vzduchu v Evropě na 18.9.2023.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu od průměru v Evropě očekávané v pondělí 18.9.2023 dle modelu GFS, zdroj: meteociel.fr

Podívat se můžete na animaci očekávaného vývoje odchylek teploty vzduchu nad Evropou v dalších dnech dle výstupu modelu GFS z 12.9.2023 ZDE.

Léto se opět vrátí hned o víkendu, kdy se očekává poměrně rychlé oteplení po krátkodobém ochlazení. Oblačnosti ubude hned ve čtvrtek, teplota vzduchu se však udrží jen kolem 20°C a noc na pátek se očekává z několika nadcházejících nejstudenější. Minima teploty klesnou často slabě pod 10°C, půjde ovšem o ojedinělou minimální teplotu. Podobné čekejme u maxim teploty vzduchu, která se očekávají od víkendu opět minimálně na 25°C. Na počátku týdne dalšího modely předpokládají i ojedinělé dosažení tropických 30°C, avšak zatím jen v některých výstupech a variantách vývoje teploty. Už v neděli vystoupí maxima mírně nad letních 25°C. Počasí tak bude lákat i kolem poloviny září a po jeho polovině ke koupání. Teplota vody v přírodních koupalištích se sice snížila, avšak díky současně relativně teplému počasí i v noci ne tak výrazně. V některých stojatých vodách se pohybuje kolem příjemných 21-22°C. V četných případech máme ovšem problém s její jakostí. Ta zůstává i v souvislosti s ustáleným počasím beze srážek často až velmi špatná s výskytem sinic a koupání se v takové vodě důrazně nedoporučuje, případně se přímo zakazuje.

Vývoj maximální denní teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 14.9.: 19 až 23°C

Pá 15.9.: 22 až 26°C

So 16.9.: 24 až 28°C

Ne 17.9.: 26 až 30°C

Po 18.9.: 26 až 30°C

Noční minima se též zvýší, opět na hodnoty mezi 18 až 13°C a to hlavně na počátku příštího týdne. TIP: Sledujte Výhled teploty na další dny dopředu, jak to vidí základní numerické modely.