Vyšší teploty a časté bouřky
Vysoké teploty a vysoká vlhkost vzduchu působí typické dusno, jde o tzv. vyjádření poměru teploty vzduchu a obsahu vlhkosti v něm – tzv. heat index. Opak wind chillu, tzv. ochlazování větrem při nízké teplotě vzduchu a rychlém proudění. Též jde o častý charakter počasí ve středních nadmořských výškách v tomto období. Přijít mohou během června a července či případně i během srpna ale vyšší teploty. Současné teploty, jak se je snaží podat některá naše média, nejsou zatím vysokými teplotami v pravém slova smyslu. A to dle klimatických podmínek u nás, kdy už vůbec nejde o extrémně vysoké teploty. Čekají nás vyšší teploty a časté bouřky. Pocitově je taková situace možná navozována. Neboť vzduch u nás není nyní jen teplý, ale je také vlhký.
Při počasí bez významnějšího větru je pocitově tedy dusno. Takové podmínky jsou též vhodné pro vznik bouřkové činnosti a to i významné. Tzv. bouřky z tepla jsou vždy velmi lokální. Tyto též zvyšují vlhkost vzduchu i v přízemní vrstvě po výskytu srážek. A protože nedochází k ochlazení a teplota vzduchu je stále vysoká, tak pokračuje dusno dále či je případně i umocněno. Jak dlouho toto počasí u nás vydrží? Některé numerické prognózy slibovaly na konec týdne ochlazení, jak to nakonec vypadá?
Teplo minimálně celý týden
Tento týden to vypadá dle posledních aktualizací numerických modelů, že vydrží příliv teplého vzduchu od jihovýchodu a teplé počasí bude pokračovat. Teploty se budou pohybovat v maximech nejčastěji od letních do tropických hodnot. A občas budou tropické teploty i přesahovány, zatím však spíše lokálně. Noční minimální teploty budou klesat mírně pod 20°C. Častěji budou tedy nad 15°C po celou noc. K tomu lze čekat každý den s různou četností i intenzitou vznik denní konvekce, tedy přeháněk a bouřek. Ty budou v některých dnech i intenzivní s vydatnými a prudkými srážkami, nárazy větru nebo krupobitím. Konvekční činnost bude v noci většinou ustávat. Ale v některých dnech kdy budou dány alespoň minimální podmínek pro její výskyt, se bude udržovat i dlouho do nočních hodin. Předpokládají se vyšší teploty a časté bouřky.
Předpokládané nejvyšší denní teploty v ČR podle nejnovějších prognóz:
Út 29.5.: 27 až 31°C
St 30.5.: 26 až 30°C
Čt 31.5.: 27 až 31°C
Pá 1.6.: 27 až 31°C
So 2.6.: 26 až 30°C
Časté otázky
Kdy dojde k ochlazení? Původní předpoklady slibovaly ochlazení právě ke konci tohoto týdne. To se ovšem nebude podle nových prognóz konat a k nám bude pokračovat příliv teplého vzduchu. Výhledově se tedy teploty nebudou znatelněji snižovat, alespoň ne tento týden a patrně ani na počátku toho dalšího.
Kdy hrozí nejvíce bouřek a kdy budou tyto nejsilnější? Silné bouřky a obecně i bouřky budou na území ČR v dohledné době nejčastější od středy do pátku a to zpočátku hlavně v Čechách. Předběžně to vypadá na hojnější bouřkovou činnost i na konci týdne, to je zatím ale na přesnější prognózy moc daleko.
Kdy je bouřka ve vztahu k našim podmínkám silná? To určují kritéria pro vydávání výstrah naší předpovědní službou (ČHMÚ) a jde o kritéria vztahující se k okresům našeho území, pro které jsou výstrahy vydávány. Jedná se o nebezpečné doprovodné jevy a jejich hraniční hodnoty. Na tyto jevy je nutné si dávat zvláštní pozor. Aby byla bouřka označena za silnou, musí se při ní vyskytnout přívalové srážky s úhrny alespoň 30mm nebo nárazy větru 20m/s. O velmi silné bouřky se jedná v případě přívalových srážek o úhrnu 50mm a nárazech větru 25m/s či průměru krup 2cm. Za extrémně silnou bouřku označíme bouřku. Při té spadne alespoň 90mm srážek, vítr bude mít nárazy 30m/s a průměr krup bude alespoň 4cm.
Rozlišeny jsou ještě velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, kde je kritériem úhrny 30mm za 15 minut/40mm za 30 minut/50mm za 1 hodinu/70mm za 3 hodiny. Extrémně silné bouřky s přívalovými srážkami mají poté následující kritéria: úhrny 40mm za 15 minut/50mm za 30 minut/70mm za 1 hodinu/90mm za 3 hodiny. Jindy nelze hovořit o silné bouřce a jde o bouřku běžnou. Při které platí obecné zásady chování ve volné krajině. Kritéria Systému integrované výstražné služby ČHMÚ najdete na stránce http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/sivs/sivs.html.
Příčiny očekávaného vývoje počasí
Jak bylo už v úvodu článku poznamenáno, na území střední Evropy a tedy i našeho území se bude nacházet teplý a současně vlhký vzduch. Příčinou přísunu vlhkosti bude vliv nízkého tlaku vzduchu, byť půjde o nevýznamnou oblast s nižším tlakem vzduchu. Při tzv. denní letní konvekci to ovšem zcela postačí. Přes naše území nebude v dalších dnech přecházet žádná atmosférická fronta, zejména v podobě studené fronty, která by přinesla výměnu vzduchových hmot (tedy ochlazení), byť to na ochlazení podle některých prognóz krátce vypadalo. Podle nynějších předpokladů tento stav potrvá minimálně do víkendu.