V červnu 2022 bude počasí průměrné

Hodnocení článku

Tato informace by pro bulvární médium nebyla nijak zajímavá. Ale zde nabízíme seriózní a reálné informace, proto prostřednictvím tohoto článku informujeme o aktuální klimatické předpovědi hodnot prvků na červen 2022. Oznamujeme, že podle ni bude v červnu 2022 počasí průměrné. A to co do teploty vzduchu i srážek. výchylky a určité extrémy samozřejmě možné jsou, tyto dlouhodobý výhled nemá za úkol odhalovat. Tento výhled podává informace o tom, jak se z pohledu základních prvků bude počasí chovat v dlouhém období jako celku. Maximálně s nastíněním jeho obecného vývoje podle aktuálních prognóz vycházejících z aktuálních meteorologických vstupních podmínek.

Nejchladněji a nejvlhčeji pravděpodobně v polovině měsíceV červnu 2022 bude počasí průměrné. Odchylky teploty vzduchu na červen 2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na červen 2022 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Výhled slibuje průměrné počasí co do teploty v měsíci jako celku. I u srážek modely očekávají měsíc vyrovnaný ohledně dlouhodobého normálu. Přesto se zakolísání očekává a to teploty i srážek. Oteplování se dočkáme během prvních dnů měsíce, v tomto období dlouhodobý normál teploty vzduchu mírně stoupá. Vzestup pokračuje i nadále, ale prognóza počítá se snížením teploty kolem poloviny měsíce. S tím souvisí i zvýšení úhrnu srážek, po prvních dnech měsíce, kdy lze čekat srážky vyrovnané a zcela v mezích průměrných hodnot.

Na konci měsíce se očekává opět oteplování přibližně na hodnoty odpovídající normálu pro tuto část měsíce. I srážek v závěru měsíce ubude, ale hodnoty úhrnů čekejme stále v mezích normálu pro konec měsíce června. Samozřejmě po většinu měsíce půjde i o lokálně rozdílné úhrny srážek vlivem výskytu často konvekčních srážek podoby přeháněk a bouřek. Předpověď bere v potaz zprůměrované hodnoty úhrnů srážek pro území ČR jako celku. Rozdíly v úhrnech na regionální úrovni upřesňuje střednědobá předpověď.

U srážek vykazuje model CFS větší nepřesnost, tedy míru nejistoty. Předpovědí teploty si je poměrně jistý a to z přibližně 90% ohledně území ČR (obr. 1). Množství srážek se vždy obtížněji předpovídá a dvojnásobně to platí právě v konvekčním období teplé části roku. Červen je měsícem, kdy se v podmínkách našeho území vyskytne nejvíce bouřek z celého roku. Jde společně s přeháňkami (též konvekční srážky, jen bez projevů bouřky) o hlavní druh srážek. Tento druh srážek tvoří většinu podílu celkového úhrnu srážek za týdny i za celý měsíc.

Shrnutí

Závěrem lze konstatovat, že předpověď slibuje běžné počasí typické pro mírné klima střední Evropy a našeho území v červnu. Hydrologická situace by se neměla zásadním způsobem zhoršovat. Zatím se nepředpokládá úplná absence srážek v delším časovém období v rámci měsíce. Samozřejmě konvekční srážky tuto absenci vlivem očekávaných rozdílů v některých oblastech způsobit krátce mohou.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality