Očekává se sněžení a silný vítr

Hodnocení článku

V nejbližších dnech lze čekat nebezpečné projevy počasí, očekává se sněžení a silný vítr. O tom, že bude počasí zimní po celý tento týden, hovoří již informace z minulého týdne. Na většině území připadne od úterý do čtvrtka nový sníh, od vyšších poloh budou úhrny nového sněhu místy vysoké. V kombinaci s dalším nebezpečným jevem, kterým je silný vítr, budou vznikat další zimní jevy. Půjde o sněhové jazyky, které budou od středních poloh postupně četné. Na horách se vlivem vydatného sněžení mohou objevit i závěje. Sníh by měl napadnout prakticky na celém )zemí. Tam, kde nenapadne vlivem vyšší teploty vzduchu v úterý, napadne v noci na čtvrtek. Jaké jsou aktuální předpoklady ohledně spadu nového sněhu a síly větru? Jaké budou příčiny tohoto vývoje počasí? Očekává se sněžení a silný vítr, kombinace vedoucí k závějím.

V pondělí se vyskytl silnější mráz v jižní, jihozápadní a západní části republiky. Tam došlo k ubývání oblačnosti a v přílivu studeného vzduchu zejména na sněhu teplota velmi snadno klesala. V horských údolích teplota klesla pod -20°C, což je pro tyto oblasti obzvláště v tomto období zcela běžné. Jen několik zimní sezón k takovému mrazu příliš často nedocházelo, zejména v loňské zimě. Na Rokytské slati bylo dnes pod -25°C, podobné hodnoty naměřili stanice Pohoří na Šumavě a Březník (kolem -23 až -24°C).

Na horách napadne i přes 30cm sněhu

Sněžení se odehraje ve dvou vlnách. První můžeme očekávat během úterý a sněžit bude občasně na většině území. Trvalé srážky čekají vyšší a zejména horské polohy. Na návětří hor, zejména severních a poté též na Šumavě napadne za období od úterý do čtvrtka většinou 15 až 40cm nového sněhu. V ostatních polohách to bude od 2 do 20cm s tím, že v nejnižších polohách lze čekat spíše nižší úhrny nového sněhu. Je nutné počítat s tím, že v nejteplejších oblastech se v úterý přes den nebude tvořit sněhová pokrývka. Sněžení v noci na čtvrtek a ve čtvrtek už ale bude tvořit sněhovou pokrývku úplně ve všech polohách. Takže nejpozději ve čtvrtek ráno bude nový sníh na celém území.

V ne horských polohách bude vedle sněhu nejprve vznikat náledí, neboť v noci teplota pod bod mrazu poklesne. Zejména v případě zmenšené oblačnosti, což lze v noci na středu místy očekávat, bude mráz i významnější. Náledí v kombinaci se zmrazky tedy lze očekávat.

Očekává se sněžení a silný vítr. Nový sníh do 14.1.2021 13h.

Obr. 1 Očekávaný spad nového sněhu do 14.1.2021 13 SEČ dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

TIP: Mapy s předpovědí srážek na nejbližší dny nabízíme na stránce Předpověď srážek.

Silný vítr hlavně na západě

Situace se sněžením doprovodí čerstvý a místy až silný vítr. Ten se rozfouká během úterý, oproti minulé situaci bude silně foukat především na západě a severozápadě území. Dále lze čekat silný vítr na horách a to na S/SV země. V kombinaci se sněžením budou vznikat četné sněhové jazyky, na horách kde bude sněžení intenzivní, i závěje. Proto určitě v dalších dnech nelze cesty do vyšších poloh doporučit. Naopak je třeba v dalších třech dnech do vyšších poloh nevyjíždět a v těchto oblastech se rozhodně nevydávat na pěší túry a obecně do terénu.

Silný vítr bude foukat během úterý, ve středu přechodně částečně zeslábne. Čerstvý vítr lze čekat od vyšších poloh ovšem stále. Celkově vítr zesílí i mimo hory opět ve středu večer a v noci na čtvrtek. Silný vítr bude právě provázet sněžení, v noci na čtvrtek ve všech polohách s tvorbou sněhové pokrývky.

Silný mráz se vrátí a to na celé území

Po sněžení a silném větru nás čeká další nebezpečný jev. Jak bylo avizováno ve výhledu, tak ke konci týdne v ČR přituhne. Lze čekat silný mráz a to i mimo horské polohy. Sněhové podmínky budou tedy všude více než ideální. Mráz bude nejsilnější podle současných předpokladů od pátku, zejména pak od soboty a až do příštího úterý. Poté by měl mráz zeslábnout. Kdy přijde obleva a jak bude oteplení významné je zatím otázkou, jak už bylo též řečeno. O mrazu pojednáme v dalším předpovědním článku kolem poloviny týdne.

Frontální systém spojený s cyklonou nad Skandinávií

Očekává se sněžení a silný vítr. Předpověď synoptické situace na 12.1.2021.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace na 12.1.2021 13 SEČ pro Evropu, zdroj: chmi.cz

Příčinou extrémních projevů počasí v ČR bude přechod frontálního systému, který je vázán na tlakovou níži nad Skandinávií. Tato cyklona bude přecházet v dalších dnech přes severní Evropu k východu až severovýchodu. Během čtvrtka začne postupně ztrácet vliv na počasí u nás. Vliv cyklony započne v úterý, kdy bude příčinou sněžení přechod teplé fronty systému této níže. Proto se slabě oteplí a v nejnižších polohách bude sněžit při kladných hodnotách teploty. Ve výšce bude ale vzduch i nadále dostatečně mrazivý. Další sněžení bude spojené s přechodem studené fronty, za níž se bude v ČR ochlazovat a následně bude zesilovat příliv mrazivého vzduchu. Díky této situaci nasněží ve všech polohách.

Příčinou silného větru bude tlakový rozdíl mezi touto cyklonou a vysokým tlakem vzduchu jihovýchodně od našeho území (obr. 2). tlakový rozdíl mezi těmito útvary se bude v dalších dnech postupně vyrovnávat a cyklona se bude odsouvat severovýchodně. Na naše území bude ke konci uvedeného období zasahovat výběžek vysokého tlaku vzduchu z jižního Atlantiku.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality