Předpověď srážekPředpověď větruPrognózy počasí

Očekává se sněžení a silný vítr

Hodnocení článku

V nejbližších dnech lze čekat nebezpečné projevy počasí, očekává se sněžení a silný vítr. O tom, že bude počasí zimní po celý tento týden, hovoří již informace z minulého týdne. Na většině území připadne od úterý do čtvrtka nový sníh, od vyšších poloh budou úhrny nového sněhu místy vysoké. V kombinaci s dalším nebezpečným jevem, kterým je silný vítr, budou vznikat další zimní jevy. Půjde o sněhové jazyky, které budou od středních poloh postupně četné. Na horách se vlivem vydatného sněžení mohou objevit i závěje. Sníh by měl napadnout prakticky na celém )zemí. Tam, kde nenapadne vlivem vyšší teploty vzduchu v úterý, napadne v noci na čtvrtek. Jaké jsou aktuální předpoklady ohledně spadu nového sněhu a síly větru? Jaké budou příčiny tohoto vývoje počasí? Očekává se sněžení a silný vítr, kombinace vedoucí k závějím.

V pondělí se vyskytl silnější mráz v jižní, jihozápadní a západní části republiky. Tam došlo k ubývání oblačnosti a v přílivu studeného vzduchu zejména na sněhu teplota velmi snadno klesala. V horských údolích teplota klesla pod -20°C, což je pro tyto oblasti obzvláště v tomto období zcela běžné. Jen několik zimní sezón k takovému mrazu příliš často nedocházelo, zejména v loňské zimě. Na Rokytské slati bylo dnes pod -25°C, podobné hodnoty naměřili stanice Pohoří na Šumavě a Březník (kolem -23 až -24°C).

Na horách napadne i přes 30cm sněhu

Sněžení se odehraje ve dvou vlnách. První můžeme očekávat během úterý a sněžit bude občasně na většině území. Trvalé srážky čekají vyšší a zejména horské polohy. Na návětří hor, zejména severních a poté též na Šumavě napadne za období od úterý do čtvrtka většinou 15 až 40cm nového sněhu. V ostatních polohách to bude od 2 do 20cm s tím, že v nejnižších polohách lze čekat spíše nižší úhrny nového sněhu. Je nutné počítat s tím, že v nejteplejších oblastech se v úterý přes den nebude tvořit sněhová pokrývka. Sněžení v noci na čtvrtek a ve čtvrtek už ale bude tvořit sněhovou pokrývku úplně ve všech polohách. Takže nejpozději ve čtvrtek ráno bude nový sníh na celém území.

V ne horských polohách bude vedle sněhu nejprve vznikat náledí, neboť v noci teplota pod bod mrazu poklesne. Zejména v případě zmenšené oblačnosti, což lze v noci na středu místy očekávat, bude mráz i významnější. Náledí v kombinaci se zmrazky tedy lze očekávat.

Očekává se sněžení a silný vítr. Nový sníh do 14.1.2021 13h.

Obr. 1 Očekávaný spad nového sněhu do 14.1.2021 13 SEČ dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

TIP: Mapy s předpovědí srážek na nejbližší dny nabízíme na stránce Předpověď srážek.

Silný vítr hlavně na západě

Situace se sněžením doprovodí čerstvý a místy až silný vítr. Ten se rozfouká během úterý, oproti minulé situaci bude silně foukat především na západě a severozápadě území. Dále lze čekat silný vítr na horách a to na S/SV země. V kombinaci se sněžením budou vznikat četné sněhové jazyky, na horách kde bude sněžení intenzivní, i závěje. Proto určitě v dalších dnech nelze cesty do vyšších poloh doporučit. Naopak je třeba v dalších třech dnech do vyšších poloh nevyjíždět a v těchto oblastech se rozhodně nevydávat na pěší túry a obecně do terénu.

Silný vítr bude foukat během úterý, ve středu přechodně částečně zeslábne. Čerstvý vítr lze čekat od vyšších poloh ovšem stále. Celkově vítr zesílí i mimo hory opět ve středu večer a v noci na čtvrtek. Silný vítr bude právě provázet sněžení, v noci na čtvrtek ve všech polohách s tvorbou sněhové pokrývky.

Silný mráz se vrátí a to na celé území

Po sněžení a silném větru nás čeká další nebezpečný jev. Jak bylo avizováno ve výhledu, tak ke konci týdne v ČR přituhne. Lze čekat silný mráz a to i mimo horské polohy. Sněhové podmínky budou tedy všude více než ideální. Mráz bude nejsilnější podle současných předpokladů od pátku, zejména pak od soboty a až do příštího úterý. Poté by měl mráz zeslábnout. Kdy přijde obleva a jak bude oteplení významné je zatím otázkou, jak už bylo též řečeno. O mrazu pojednáme v dalším předpovědním článku kolem poloviny týdne.

Frontální systém spojený s cyklonou nad Skandinávií

Očekává se sněžení a silný vítr. Předpověď synoptické situace na 12.1.2021.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace na 12.1.2021 13 SEČ pro Evropu, zdroj: chmi.cz

Příčinou extrémních projevů počasí v ČR bude přechod frontálního systému, který je vázán na tlakovou níži nad Skandinávií. Tato cyklona bude přecházet v dalších dnech přes severní Evropu k východu až severovýchodu. Během čtvrtka začne postupně ztrácet vliv na počasí u nás. Vliv cyklony započne v úterý, kdy bude příčinou sněžení přechod teplé fronty systému této níže. Proto se slabě oteplí a v nejnižších polohách bude sněžit při kladných hodnotách teploty. Ve výšce bude ale vzduch i nadále dostatečně mrazivý. Další sněžení bude spojené s přechodem studené fronty, za níž se bude v ČR ochlazovat a následně bude zesilovat příliv mrazivého vzduchu. Díky této situaci nasněží ve všech polohách.

Příčinou silného větru bude tlakový rozdíl mezi touto cyklonou a vysokým tlakem vzduchu jihovýchodně od našeho území (obr. 2). tlakový rozdíl mezi těmito útvary se bude v dalších dnech postupně vyrovnávat a cyklona se bude odsouvat severovýchodně. Na naše území bude ke konci uvedeného období zasahovat výběžek vysokého tlaku vzduchu z jižního Atlantiku.