Předpověď oblačnosti

Hodnocení stránky

Nízká oblačnost

Model GFS
<strong>Zítra 0:00</strong><strong>Zítra 6:00</strong><strong>Zítra 12:00</strong><strong>Zítra 18:00</strong><strong>+2 dny 0:00</strong><strong>+2 dny 6:00</strong><strong>+2 dny 12:00</strong><strong>O mapách</strong>
Předpověď oblačnosti.
Předpověď oblačnosti.
Předpověď oblačnosti.
Předpověď oblačnosti.

Předpověď oblačnosti – nízká oblačnost: Pokrytí oblohy oblaky nízkého patra znamená výskyt oblaků kupovitých, zejména Cumulus, dále výskyt oblaku Stratocumulus. Též to znamená výskyt vrstevnaté oblačnosti Stratus a Nimbostratus. Oblaky nízkého patra převážně produkují srážkovou činnost. Mapy uvedené níže zobrazují v předpovědi pouze oblaky nízkého patra, žádnou jinou oblačnost. Tato oblačnost se vyskytuje často na atmosférických frontách nebo v oblasti tlakových níží a teplé části roku pak ve vlhkém vzduchu i v brázdách nízkého tlaku vzduchu nebo v nevýrazných tlakových oblastech, zejména odpoledne, tedy s typicky letním denním chodem.

Obecně

Nízká oblačnost přináší zásadní zhoršení počasí. Důležitá bude při provozování aktivit, při kterých je vhodný sluneční svit, zejména jde tedy o letní aktivity. Oblačnost přináší též téměř vždy srážky. Pokud půjde o konvekční oblaky bez velkého vertikálního vývoje, bude svit přerušován podle množství těchto oblaků a mezer mezi nimi. Mezery mezi oblaky jsou zpravidla větší a svit je krátce přerušován, déle se pak vyskytuje. Pokud je oblaků hodně a spojují se do vrstev či transformují ve Stratocumulus, pak je tomu naopak nebo se svit téměř nevyskytuje. Pokud kupovité oblaky rostou, pak mohou přinášet přeháňky, při velmi dobrých podmínkách rostou do velkých výšek a přerůstají v bouřkové oblaky Cumulonimbus, pak hrozí bouřky a i prudké srážky či kroupy.

Toto jsou srážky v přeháňkách, kterým souhrnně říkáme konvekční srážky. Zásadní zhoršení počasí přichází s oblaky Stratus, které mohou být i místní, též pak ve formě mlh různé tloušťky. Z oblaku padají často srážky různého druhu. Velmi zásadní zhoršení počasí přináší oblačnost vrstevnatá a frontální, Nimbostratus, která přináší kompletní zatáhnutí oblohy tmavou vrstvou a vždy přináší srážky, mnohdy značné a trvalé. Fakt, zda oblačnost přinese srážky, jaké, kam a kolik úhrnu se dozvíte v předpovědi srážek.

Vysvětlivky

Mapy zobrazují pokrytí oblohy nízkými oblaky, kdy značí černá bez oblaků a bílá zcela pokrytou oblohu těmito oblaky. Data v mapách pocházejí z numerického předpovědního modelu GFS.

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny. 

Možné chyby: Pokud se místo mapy na obrázku zobrazuje text, znamená to, že pro daný termín není ještě mapa připravena. Pokud se v mapě bez hodnot zobrazuje text, znamená to, že z nějakého důvodu není pro tento termín v daném výstupu modelu předpověď dostupná. S dalším výstupem by mělo toto odpadnout. Datum výstupu je vlevo na hoře, u druhého druhu map pak vlevo nahoře v závorce (černý text). Pokud je datum staré, znamená to, že nedošlo k aktualizaci mapy na daném serveru/samotného modelu nebo nedošlo k přenosu na web.

Zpracování map: wetterzentrale.de


O stránce Předpověď oblačnosti

Informace

Výše zobrazujeme předpověď oblačnosti v podobě přehledu map s odhadem pokrytí oblohy oblačností ve střední Evropě a v Evropě v krátkodobém horizontu (max. na 72 hodin dopředu). Každý parametr předpovídají určité modely. Zde jsou prezentovány zpravidla předpovědi základních modelů. Použity jsou dva základní výstupy modelů každého dne (z 00 UTC a 12 UTC). Zobrazeny jsou obě mapy a jsou zde tedy informace o aktuálním stavu prognóz srážkové činnosti na nejbližší hodiny i dny. Je tak možné porovnat uplynulé dva výstupů uvedených modelů. Do aktualizace modelů se vždy zobrazuje výstup z předchozího dne. V podvečer každého dne jsou mapy obou výstupů aktualizovány.

Předpověď oblačnosti prezentuje mapy s odhadem pokrytí oblohy celkovou oblačností (všemi druhy oblaků) a dále též určitými druhy oblaků dle oblačných pater (vysoká, střední a nízká oblačnost) na několik málo hodin dopředu, maximálně do termínu 48 hodin od data výstupu modelu.

PŘEDPOVĚĎ OBLAČNOSTI – VYUŽITELNOST

Pokrytí oblohy oblačností je důležité pro sluneční svit, což využijeme při různých aktivitách. Nejčastěji asi v letním období při opalování a koupání či jiných aktivitách. V některých případech je třeba sledovat pokrytí oblohy oblačností, kdy chceme aby sluníčko svítilo a v jiných naopak. Oblačnost na obloze a zastínění slunečního svitu prostřednictvím ní může být někdy ku prospěchu, jindy naopak.

Předpověď oblačnosti využijeme pro odhalení postupu oblačných systémů, například oblačnosti vázané na atmosférické fronty, kdy je tato zpravidla srážkově významná. Předpověď oblačnosti, tedy odhalení té srážkově významné, doplňuje prognóza výskytu a intenzity srážkové činnosti, kterou najdete podrobně na stránce Předpověď srážek.

POUŽITÉ NUMERICKÉ MODELY

Základní popis numerických modelů, jejichž výstupové mapy jsou na této stránce použity. Tyto jsou vždy barevně rozlišeny, jak výše v předpovědních mapách, tak i zde v jejich popisu.

MODEL GFS

Global Forecast System je základním globálním numerickým modelem, který předpovídá počasí pro celý Svět a to až na 384 hodin dopředu (až 16 dní). Jde o americký model s rozlišením vnitřní sítě cca 28km. Model produkuje předpovědi v podobě map a také v podobě grafů a to pro konkrétní místa dle bodové sítě (meteogramy) a v podobě grafů s jednotlivými variantami vývoje různých běhů modelu (ansámbly) – viz zdejší stránka Meteogramy. Dále předpovídá veškeré meteorologické prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

MODEL GEM

Global Environmental Multiscale Model je druhým základním globálním numerickým modelem, který předpovídá počasí pro téměř všechny kontinenty a to až na 240 hodin dopředu (10 dní). Společně s modelem GFS jde o integrovaný předpovědní systém. Jde o americký model, který je vyvíjen v kanadském meteorologickém centru. Model předpovídá hlavní meteorologické prvky s aktualizací výstupů v 00 a 12 hodin světového času.

MODEL ICON

Icosahedrical Nonhydrostatic je německý model, který provozuje německá meteorologická služba DWD. Předpovídá pro Evropu a další vybrané lokality, v detailu například pro Německo, Španělsko a podobně a to až na 180 hodin dopředu (cca 7 dní). Jde o globální model a tato organizace je tak jedna z mála, která takový model provozuje. Dříve se jednalo o model GME (od r. 1999). Model předpovídá základní prvky a aktualizuje své výstupy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

MODEL ARPEGE

Action de Recherche Petite Echelle Grade Echelle je model francouzské meteoslužby (Meteo France) a tento předpovídá až na 102 hodin dopředu (4 dny). Své výstupy aktualizuje v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času.

Podrobnější popis numerických modelů a popis dalších numerických modelů najdete na naší stránce Numerické modely.

Další stránky

Výstupy z numerických modelů najdete v dnešní době na mnohých webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména stránky Chmi.cz – Aladin, Wetterzentrale.de, Modellzentrale.de, Wetter3.de, Meteomodel.pl, Pivotalweather.com, Wxcharts.com, TropicalTidbits.com nebo Weatheronline.cz.

Každá stránka nabízí jiné grafické zpracování výstupů ze shodných numerických modelů (shodná data, jiná vizualizace). Většina stránek nabízí prognózy různých meteorologických prvků z většiny dostupných modelů, které jsou aktuálně počítány. Některé stránky se zaměřují především na určité druhy výstupů (například prvky důležité pro konvekční činnost). 

Napsat komentář