První tropický den a četné rekordy
První tropický den letos následoval velmi brzy po prvním letním dni roku. Teplotu nad 25°C a to téměř 27°C zaznamenalo naše území o Velikonocích. Po krátkém ochlazení došlo k návratu teplého proudění. To zesílilo po uplynulém víkendu a očekávaná maxima numerickými modely byla zpravidla podceněna, teplota dosáhla totiž vyšších hodnot. Tyto hodnoty byly pro první dubnovou dekádu extrémně vysoké. Opět nám počasí ukazuje projevy pokračující a zrychlující změny klimatu zapříčiněné oteplováním Země, tedy globálním zvyšováním průměrné teploty planety. Včerejší 7. duben přinesl pokoření velmi četných dosavadních teplotních rekordů nejen pro tento den. V ČR bylo naměřeno téměř 31°C, to je na začátek dubna velmi mnoho. Jde o netypický průběh počasí, avšak v současné či budoucí změně klimatu bohužel nemusí jít o výjimku. Letos na teplotu působí i silný jev El Niňo.
První tropický den s maximem 30.9°C na jihu Čech, ale i -3°C na Šumavě
Dne 7.4.2024 to vypadalo, jako kdyby bylo 4.7. a ani tato fotka není z tak pokročilého období roku.
To byla neděle 7. dubna 2024 ohledně extrémů teploty vzduchu v ČR. Počasí bylo o víkendu a je i nyní na počátku týdne rekordně horké. Přesto dokázal zapůsobit efekt horských údolí a v nočních hodinách přinést krátkodobý mráz. Příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu, který během víkendu zesílil, přinesl nebývale vysokou teplotu vzduchu. V minulých letech se vyskytly roky, kdy byl první tropický den zaznamenán v dubnu, ale spíše v jeho úplném závěru. Nejdřívější první tropický den byl zaznamenán 17. dubna, tedy až do včerejška. Včerejší maxima pokořila téměř veškeré teplotní rekordy u stanic měřících 30 a více let. Pokořila dokonce rekord na všech stanicích měřících 100 a více let, čemuž připisujeme velkou vypovídací hodnotu. Loni jsme na první tropický den čekali až do 18. června.
Maxima teploty 7.4.2024 v ČR:
- 30.9°C České Budějovice – Rožnov
- 30.6°C Praha-Komořany
- 30.1°C Čáslav
Již v sobotu pokořila teplota většinu teplotních rekordů na stanicích měřících 30 a více let. V Doksanech bylo změřeno maximum teploty na našem území a činilo 27.8°C. Nyní se podívejme na nedělní minima teploty. Pocházejí samozřejmě ze Šumavy, kde v tamních údolích sehrálo roli vyjasnění a uklidnění větru. Tam ráno mrzlo, nejníže klesla teplota na Březníku na -2.9°C. Mrzlo na Horské Kvildě, Modravě, ve Volarech a na dalších tamních místech s totožným reliéfem. Ten byl rozhodující vedle výše popsaných meteorologických příčin intenzivního radiačního ochlazování. Kontrast teploty v ČR byl včera tedy velmi výrazný a v rámci dnů nás čeká i v tomto týdnu.
Typická dubnová proměnlivost je letos intenzivní. I dnes může být teplota velmi vysoká a i tripická. Po teplotě až přes 30°C se však více ochladí ve středu na maximálně 15°C, což více méně odpovídá mimochodem normálu pro současné období. V závěru tohoto týdne se očekává 24°C s možností dosažení letní teploty. Je zřejmé, že další ochlazení na sebe ale nenechá dlouho čekat. Celkově je a bude počasí významně až mírně nad dlouhodobým normálem teploty vzduchu. Numerické modely ukazují další týden naopak dosti chladný a to i teplotně podprůměrný. Ještě však uvidíme, zda dojde ke “kompenzaci” současného horkého období.
Zdroj dat: chmi.cz, ceskenoviny.cz