V Jizerských horách spadlo až 100mm srážek

Hodnocení článku

Vydatný déšť se projevil zejména na návětří hor. Během pátku a noci na sobotu spadlo nejvíce srážek na severu a východě republiky. V jizerských horách spadlo až 100mm srážek, jinak většinou do 80mm srážek za den. I to jsou na konec října velmi významné srážky. V ne horských polohách byly úhrny srážek nižší a místy se projevil srážkový stín. Srážky se téměř nevyskytly na jihu a jihozápadě Čech a v nížině severozápadních Čech. vodní toky pramenící na severu reagovaly na srážky prudkými vzestupy hladin. Další vydatnější srážky dorazí zítra na první listopadový den. Opět budou vydatné hlavně na horách a to především na severu.

Srážková činnost bude mít dvě vlny a přinese jen lokální povodeň

Žádná rozsáhlá povodeň, která se odehrávala v ČR kolem poloviny října se nyní nevyskytne. Místy ovšem v reakci na extrémní srážky budou vzestupy hladiny řek významné. V takových oblastech budou toky ohrožovat i obytné oblasti. Vlivem dotoků vody povodími je možno čekat vzestupy hladin i na středních a dolních tocích a to ještě na počátku příštího týdne. Méně často budou v těchto částech toků dosaženy povodňové stavy. Dvě hlavní vlny srážek přinesou dvě povodňové vlny.

První srážková událost se odehrála včera a zpočátku dnešního dne. Přinesla extrémní srážky na sever a východ ČR do horských oblastí. Tam je vysoké nasycení území a hydrologická odezva je tedy zásadnější. Po odtoku srážek z této události je možno čekat poklesy hladin toků. Zítra lze čekat další srážkovou činnost. Vydatnější srážky spadnou v podobných lokalitách jako v případě minulé události. Proto lze čekat rychlé reakce vodních toků a to v podobě jejich vzestupů. Většinou budou tyto vzestupy vlivem velkého množství vody v povodích větší než v případ první srážkové události. Proto bude povodňových stavů přibývat během neděle a ještě v pondělí. Povodňové stavy se budou týkat podobných míst při obou situacích. Většina vodních toků v ČR zaznamená na přelomu týdnů významnější vzestupy hladin.

Srážkové úhrny první vlny srážek (30. a 31.10.2020)

Obr. 1 Srážkové úhrny za 24 hodin v ČR do 31.10.2020 7h, zdroj: chmi.cz

Nejvíce srážek spadlo na severu území. V Jizerských horách spadlo až 100mm srážek. Další vydatné srážky vypadly na návětří Krkonoš i Beskyd.

Nejvyšší úhrny srážek do 31.10. 7h:

101.5mm Bílý Potok-U Jeřábu

84.2mm Kořenov-Jizerská cesta

82.9mm Bílý Potok-Smědava

74.2mm Černá hora

70.1mm Hejnice-Kasárenská cesta

69.4mm Hřebínek

68.6mm Bedřichov-Blatný rybník

64.6mm Bedřichov-Nová Louka

64.0mm Bedřichov

63.7mm Hejnice-Knajpa

62.5mm Jizerka-Lasičí cesta

61.0mm Bedřichov-Olivetská hora

Další srážková činnost přinese úhrny do 20mm, na návětří hory to může být opět více a to 30-40mm srážek za den. Definitivně bude srážková činnost ustávat až během pondělí. Zejména na SV/V přinesu srážky do horských oblastí úhrny nad 10-15mm. Hydrologickou situaci to již významně neovlivní. Na obrázku 1 je možné srovnat skutečně spadlé srážkové úhrny s prognózou modelu Aladin, mapa je k dispozici v předpovědním článku Na horách naprší i kolem 30mm srážek.

Data: chmi.cz a pla.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality