Historie počasíSpadlé srážky

Vydatné srážky na horách i v nížinách

Hodnocení článku

Nedělení očekávané srážky se staly skutečností. Spadly vydatné srážky na hrách i v nížinách. Návětrný efekt hor se v tomto případě nijak zásadně neprojevil. Některé oblasti srážky ale opět vynechaly. Jde o jižní Moravu, kde srážky prakticky chyběly nebo byly zcela slabé. Naopak v nížinách Čech byly srážky plošné vydatné, což nebývá u nás časté. V případě proběhlé situace se ovšem vyskytují vydatné srážky právě i mimo hory. Tyto srážky zlepšily v nížinách mírně se zhoršující situaci s půdní vláhou v mělkých vrstvách. Některé zejména menší toky a horní toky řek vystoupily krátce na nízké povodňové stupně.

V Jizerských horách spadlo téměř 70mm, východně od Prahy téměř 50mm

Velký rozdíl tentokrát nebyl mezi srážkovým úhrnem za jeden den na typicky návětrných místech hor a mezi zcela nížinnými oblastmi Čech. K 70mm za den se blížily srážkové úhrny za noc na neděli a neděli v Jizerských horách a k 50mm místy ve východní a jihovýchodní části Středočeského kraje. Naopak v řádu několika málo milimetrů za den skončily srážkové úhrny na jižní Moravě, což ukazuje hezky mapa na obrázku 1.

Vydatné srážky na horách i v nížinách. Srážkové úhrny za 24 hodin do 2.5.2021 18 hodin.

Obr. 1 Úhrny srážek v ČR za 24 hodin do 2.5.2021 18 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší srážkové úhrny v ČR za neděli 2.5. do 22 hodin:

68.3mm Pomezní boudy – Horní Malá Úpa

50.6mm Bílý Potok – Smědava

50.5mm Pec pod Sněžkou

48.5mm Nové Město pod Smrkem

48.4mm Mařenice

45.4mm Mrzky

43.9mm Křižany

42.0mm Bedřichov – Nová Louka

Z nížin dále 39.2mm Kostomlaty nad Labem, 38.9mm Veleň u Prahy, 38.7mm Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Nejvydatnější srážky byly na západě od 22 hodin předchozího dne, ve střední a severní části území spadla podstatná část úhrnu od půlnoci do 6. až 9. hodiny. Situace byla typická tím, že přinesla vydatné srážky i v nížinách.

Tlaková níže a zvlněné frontální rozhraní

Příčinou vydatných srážek byl přechod tlakové níže a s ní spojeného zvlněného frontálního rozhraní přes střední Evropu k severovýchodu. Tlaková níže byla podle německých meteorologů nazvána “Daniel” a během neděle se odsouvala se zvlněným rozhraním dále k severovýchodu. Začala tak ztrácet vliv na počasí u nás a vylepšování počasí, které bylo patrné večer od západu působil výběžek tlakové výše zvané “Trudi”. Tento zasahoval do střední Evropy od jihozápadu až západu. Dnešní počasí se nese ve studeném a vlhčím proudění, nicméně stále za vlivu zmíněného výběžku vyššího tlaku vzduchu. Oblačnost je proto proměnlivá, ráno malá, odpoledne spíše větší a místy s přeháňkami.

Vydatné srážky na horách i v nížinách. Synoptická situace k 3.5.2021 2h.

Obr. 2 Analýza synoptické situace k 3.5.2021 2 SELČ, zdroj: met.fu-berlin.de

Další vývoj počasí a jeho synoptické příčiny

Další vývoj počasí poznamená opět tlaková níže postupující přes Severní moře a jižní Skandinávii. S ní spojená studená fronta začne během úterý ovlivňovat počasí u nás. Půjde o cyklonu nazvanou “Eugen” (obr. 2). Na uvedené mapě na obrázku 2 je patrná nad Atlantikem poblíž Británie. Během dne postoupí k jihovýchodu. Její teplá fronta nebude nad naším územím vyjádřena. K přílivu teplého vzduchu dojde bez jejího přechodu zejména ve východní části ČR, kde bude i slabě přes 20°C. Vznikne tak teplotní rozdíl a vedle něj i rozdíl tlakový. Od západu až severozápadu postoupí studená fronta této cyklony, za kterou se bude opět ochlazovat. Na studené frontě lze čekat vznik vln, tzn. během přechodu přes ČR půjde o zvlněnou studenou frontu. Postup bude tedy pozvolnější, počasí u nás bude určovat i ve středu. To spadnou hlavní srážky, které budou vydatné tentokrát od vyšších poloh a hlavně na návětří hor.

Více srážek spadlo na jihozápadě a severu v horách, místní vodní toky budou proto na tyto srážky reagovat vzestupy hladin. Ty ale nebudou nijak významné. Tyto srážky budou postupně dešťové i na horách. Po ochlazení se začne hranice sněžení opět snižovat. Středeční počasí bude v Čechách i vlivem srážek už studené. Na J/JV země bude ještě asi o 8-9°C teplejší, tam může být 19-20°C. Jak je zmíněno výše, přechod cyklony opět způsobí rozdíl i v tlaku vzduchu. Proto můžeme čekat silnější proudění. Větrné počasí bude tedy pokračovat a hlavně během úterý půjde i o silný vítr. A to před přechodem studené fronty.