Vydatné srážky na horách i v nížinách

Hodnocení článku

Nedělení očekávané srážky se staly skutečností. Spadly vydatné srážky na hrách i v nížinách. Návětrný efekt hor se v tomto případě nijak zásadně neprojevil. Některé oblasti srážky ale opět vynechaly. Jde o jižní Moravu, kde srážky prakticky chyběly nebo byly zcela slabé. Naopak v nížinách Čech byly srážky plošné vydatné, což nebývá u nás časté. V případě proběhlé situace se ovšem vyskytují vydatné srážky právě i mimo hory. Tyto srážky zlepšily v nížinách mírně se zhoršující situaci s půdní vláhou v mělkých vrstvách. Některé zejména menší toky a horní toky řek vystoupily krátce na nízké povodňové stupně.

V Jizerských horách spadlo téměř 70mm, východně od Prahy téměř 50mm

Velký rozdíl tentokrát nebyl mezi srážkovým úhrnem za jeden den na typicky návětrných místech hor a mezi zcela nížinnými oblastmi Čech. K 70mm za den se blížily srážkové úhrny za noc na neděli a neděli v Jizerských horách a k 50mm místy ve východní a jihovýchodní části Středočeského kraje. Naopak v řádu několika málo milimetrů za den skončily srážkové úhrny na jižní Moravě, což ukazuje hezky mapa na obrázku 1.

Vydatné srážky na horách i v nížinách. Srážkové úhrny za 24 hodin do 2.5.2021 18 hodin.

Obr. 1 Úhrny srážek v ČR za 24 hodin do 2.5.2021 18 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší srážkové úhrny v ČR za neděli 2.5. do 22 hodin:

68.3mm Pomezní boudy – Horní Malá Úpa

50.6mm Bílý Potok – Smědava

50.5mm Pec pod Sněžkou

48.5mm Nové Město pod Smrkem

48.4mm Mařenice

45.4mm Mrzky

43.9mm Křižany

42.0mm Bedřichov – Nová Louka

Z nížin dále 39.2mm Kostomlaty nad Labem, 38.9mm Veleň u Prahy, 38.7mm Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Nejvydatnější srážky byly na západě od 22 hodin předchozího dne, ve střední a severní části území spadla podstatná část úhrnu od půlnoci do 6. až 9. hodiny. Situace byla typická tím, že přinesla vydatné srážky i v nížinách.

Tlaková níže a zvlněné frontální rozhraní

Příčinou vydatných srážek byl přechod tlakové níže a s ní spojeného zvlněného frontálního rozhraní přes střední Evropu k severovýchodu. Tlaková níže byla podle německých meteorologů nazvána “Daniel” a během neděle se odsouvala se zvlněným rozhraním dále k severovýchodu. Začala tak ztrácet vliv na počasí u nás a vylepšování počasí, které bylo patrné večer od západu působil výběžek tlakové výše zvané “Trudi”. Tento zasahoval do střední Evropy od jihozápadu až západu. Dnešní počasí se nese ve studeném a vlhčím proudění, nicméně stále za vlivu zmíněného výběžku vyššího tlaku vzduchu. Oblačnost je proto proměnlivá, ráno malá, odpoledne spíše větší a místy s přeháňkami.

Vydatné srážky na horách i v nížinách. Synoptická situace k 3.5.2021 2h.

Obr. 2 Analýza synoptické situace k 3.5.2021 2 SELČ, zdroj: met.fu-berlin.de

Další vývoj počasí a jeho synoptické příčiny

Další vývoj počasí poznamená opět tlaková níže postupující přes Severní moře a jižní Skandinávii. S ní spojená studená fronta začne během úterý ovlivňovat počasí u nás. Půjde o cyklonu nazvanou “Eugen” (obr. 2). Na uvedené mapě na obrázku 2 je patrná nad Atlantikem poblíž Británie. Během dne postoupí k jihovýchodu. Její teplá fronta nebude nad naším územím vyjádřena. K přílivu teplého vzduchu dojde bez jejího přechodu zejména ve východní části ČR, kde bude i slabě přes 20°C. Vznikne tak teplotní rozdíl a vedle něj i rozdíl tlakový. Od západu až severozápadu postoupí studená fronta této cyklony, za kterou se bude opět ochlazovat. Na studené frontě lze čekat vznik vln, tzn. během přechodu přes ČR půjde o zvlněnou studenou frontu. Postup bude tedy pozvolnější, počasí u nás bude určovat i ve středu. To spadnou hlavní srážky, které budou vydatné tentokrát od vyšších poloh a hlavně na návětří hor.

Více srážek spadlo na jihozápadě a severu v horách, místní vodní toky budou proto na tyto srážky reagovat vzestupy hladin. Ty ale nebudou nijak významné. Tyto srážky budou postupně dešťové i na horách. Po ochlazení se začne hranice sněžení opět snižovat. Středeční počasí bude v Čechách i vlivem srážek už studené. Na J/JV země bude ještě asi o 8-9°C teplejší, tam může být 19-20°C. Jak je zmíněno výše, přechod cyklony opět způsobí rozdíl i v tlaku vzduchu. Proto můžeme čekat silnější proudění. Větrné počasí bude tedy pokračovat a hlavně během úterý půjde i o silný vítr. A to před přechodem studené fronty.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality