V Orlických horách napršelo 50mm srážek

Hodnocení článku

V Orlických horách napršelo 50mm srážek při přeháňkách a dešti během čtvrtka a noci na pátek při přechodu studené fronty. Tato fronta přinesla konec pozdního léta na naše území a dostavilo se také ochlazení. Opět jsou místa, která srážky naopak prakticky vynechaly. V článku se podíváme ale hlavně na místa, kde spadlo několik desítek milimetrů vody na metr čtvereční za den. Nejvíce pršelo v Orlických horách a na Rychnovsku, ale i v Paze a blízkém okolí. Jednalo se nejprve o přeháňky či ojediněle bouřky, poté spíše o déšť. Ten byl místy i intenzivní.

Hodinové srážky až 20mm

V Orlických horách spadlo 50mm srážek. Úhrny srážek za den v ČR do 17.9.2021 8h.

Obr. 1 Spadlé srážky za den v ČR do 17.9.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Ty změřila stanice Luisino údolí v Deštném v Orlických horách při postupu prudkých srážek na počátku noci na dnešek. Celkový úhrn srážek z této stanice je také maximem za období jednoho dne v období do dnešního rána z celé republiky. Podobný úhrn naměřila i stanice v nedalekém Orlickém Záhoří, hodinové srážky zde byly ale nižší. Místní vodní toky odvodňující hory a podhůří na srážky zareagovaly, ale ne významně. A to vlivem předchozího delšího suchého a teplého období. Některé toky měly totiž vodní stav blízký suchu nebo dokonce hodnoty pro stav sucha ke konci suchého období již dosáhly (Divoká Orlice – Orlické Záhoří). V oblasti došlo tedy k doplnění průtoků i půdní vláhy ve svrchní vrstvě půdy.

Nejvyšší úhrny srážek v ČR do 17.9.2021 7h:

49.0mm Luisino údolí – Deštné v O.h.

48.6mm Orlické Záhoří

47.3mm Deštné v O.h.

44.7mm Zdobnice

39.0mm Nýdek-Filipka

37.4mm Velké Karlovice

Kolem 20mm za den spadlo v Praze a jižně od hlavního města. Například v Jinonicích či na opačné straně v Ďáblicích to bylo téměř 21mm. V centru Prahy spadlo kolem 18mm a v západní části středního Polabí (Brandýs nad Labem) podobně. Na polovinu září jsou to vyšší úhrny srážek, avšak s přihlédnutím k převážně suchému počasí od začátku měsíce nikoli.

V dalších dnech opět bez srážek

A i s přihlédnutím k předpovědi se spadlé srážky budou hodit. V nejbližší době je možné čekat srážky na S/SV území, jinde spíše místy a slabé. Na horách na severu a východě může spadnout i 10-20mm za den. Jinde půjde spíše o jednotky milimetrů. A během neděle srážky ustanou, příští týden se v pracovní části téměř neobjeví. První lze čekat až v pátek. Teplotu nutno čekat zpočátku poměrně nízko, díky tomu se odehraje jen slabý výpar z území a vodních ploch. Vláhu kompenzuje četnější rosa nebo místy mlhy. To je typické pro aktuální roční období a očekávanou synoptickou situaci vlivu anticyklony.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality