V Orlických horách napršelo 50mm srážek

Hodnocení článku

V Orlických horách napršelo 50mm srážek při přeháňkách a dešti během čtvrtka a noci na pátek při přechodu studené fronty. Tato fronta přinesla konec pozdního léta na naše území a dostavilo se také ochlazení. Opět jsou místa, která srážky naopak prakticky vynechaly. V článku se podíváme ale hlavně na místa, kde spadlo několik desítek milimetrů vody na metr čtvereční za den. Nejvíce pršelo v Orlických horách a na Rychnovsku, ale i v Paze a blízkém okolí. Jednalo se nejprve o přeháňky či ojediněle bouřky, poté spíše o déšť. Ten byl místy i intenzivní.

Hodinové srážky až 20mm

V Orlických horách spadlo 50mm srážek. Úhrny srážek za den v ČR do 17.9.2021 8h.

Obr. 1 Spadlé srážky za den v ČR do 17.9.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Ty změřila stanice Luisino údolí v Deštném v Orlických horách při postupu prudkých srážek na počátku noci na dnešek. Celkový úhrn srážek z této stanice je také maximem za období jednoho dne v období do dnešního rána z celé republiky. Podobný úhrn naměřila i stanice v nedalekém Orlickém Záhoří, hodinové srážky zde byly ale nižší. Místní vodní toky odvodňující hory a podhůří na srážky zareagovaly, ale ne významně. A to vlivem předchozího delšího suchého a teplého období. Některé toky měly totiž vodní stav blízký suchu nebo dokonce hodnoty pro stav sucha ke konci suchého období již dosáhly (Divoká Orlice – Orlické Záhoří). V oblasti došlo tedy k doplnění průtoků i půdní vláhy ve svrchní vrstvě půdy.

Nejvyšší úhrny srážek v ČR do 17.9.2021 7h:

49.0mm Luisino údolí – Deštné v O.h.

48.6mm Orlické Záhoří

47.3mm Deštné v O.h.

44.7mm Zdobnice

39.0mm Nýdek-Filipka

37.4mm Velké Karlovice

Kolem 20mm za den spadlo v Praze a jižně od hlavního města. Například v Jinonicích či na opačné straně v Ďáblicích to bylo téměř 21mm. V centru Prahy spadlo kolem 18mm a v západní části středního Polabí (Brandýs nad Labem) podobně. Na polovinu září jsou to vyšší úhrny srážek, avšak s přihlédnutím k převážně suchému počasí od začátku měsíce nikoli.

V dalších dnech opět bez srážek

A i s přihlédnutím k předpovědi se spadlé srážky budou hodit. V nejbližší době je možné čekat srážky na S/SV území, jinde spíše místy a slabé. Na horách na severu a východě může spadnout i 10-20mm za den. Jinde půjde spíše o jednotky milimetrů. A během neděle srážky ustanou, příští týden se v pracovní části téměř neobjeví. První lze čekat až v pátek. Teplotu nutno čekat zpočátku poměrně nízko, díky tomu se odehraje jen slabý výpar z území a vodních ploch. Vláhu kompenzuje četnější rosa nebo místy mlhy. To je typické pro aktuální roční období a očekávanou synoptickou situaci vlivu anticyklony.