Předpověď oblačnostiPrognózy počasí

Zatmění i jasný Jupiter v sobotu

Hodnocení článku

Zatmění Měsíce i jasná planeta Jupiter, hned dvě astronomické události nás čekají tuto sobotu pozdě večer a na počátku noci na neděli. To hlavní by se mělo ovšem odehrát ještě v sobotu a to do 23. hodiny. Zásadní otázka pro pozorování astronomických jevů, bude pozorování přát počasí? Tedy zda pozorování nezabrání oblačnost, které lze čekat tento týden převážně hodně. Už podle tohoto tvrzení lze předpokládat spíše nevyhovující podmínky pro pozorování.  I když je na předpověď oblačnosti ještě poměrně brzy, podívejme se jak to aktuálně vypadá na sobotní večer a začátek noci na neděli s oblačností a obecně s počasí v ČR.

Zatmění i jasný Jupiter: Tenká oblačnosti pozorování nezabrání

Počasí na zatmění Měsíce 10.1.2020. Zatmění i jasný Jupiter v sobotu.

Částečné zatmění Měsíce, které se v sobotu 28.10.2023 odehraje, začne ve 21:35. Maximální zatmění nastane ve 22:14 a do 23. hodiny celý úkaz skončí. Před a po tomto úkazu lze ještě pozorovat tzv. polostínovou fázi tohoto zatmění. Další zatmění Měsíce nastane v září 2024. Z hlediska území ČR to bude pravděpodobně o štěstí, zda se v tomto poměrně krátkém časovém rozpětí v daném místě oblačnost více protrhá nebo případně setrvá protrhaná. Vedle měsíčního kotouče se bude též nacházet velmi jasně svítící planeta Jupiter. Oblačnosti se obecně očekává v dalších dnech i nadále spíše hodně. V ČR budou místa, kde může v tento čas oblačnost protrhávat. Ze současného pohledu nelze určit, kde se tak stane. To dokáže spolehlivěji až krátkodobá předpověď sestavená dle regionálních modelů den před.

Spíše více oblačnosti

V sobotu večer se očekává podle předběžné předpovědi spíše více oblačnosti. Očekává se velká oblačnost, tj. oblačno až zataženo. Samozřejmě na různých místech půjde o celkovou oblačnost složeno z různých oblačných druhů. V ČR se vyskytnou všechna oblačná patra, nízké, střední i vysoké. Proto bude celkově oblačnosti hodně. Při předpověď celkové oblačnosti hovoříme o pokrytí oblohy byť jen tenkou oblačností druhu Cirrostratus. Takže se pravděpodobně najdou místa, kde bude chybět alespoň na části oblohy nízká či případně i střední oblačnost. V takovém případě budou Měsíc a hvězdy prosvítat a toto pozorování úkazu a jasné planety Jupiter bránit nebude.

Protože nás čeká stále cyklonální ráz počasí, o nízkou oblačnost také nebude nouze. V západním proudění budou postupovat přes naše území frontální systémy a oblačnost nutno čekat velkou. Tato se protrhá spíše krátce a nevýznamně.