Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Cyklona Gertrud přinese nebezpečné počasí

Hodnocení článku

Cyklona Gertrud přinese nebezpečné počasí v podobě jeho často zimních projevů. Cyklona přejde přes Německo a dále Polsko k východu právě během středy a noci na čtvrtek. S ní spojený systém front přejde naše území. V důsledku uvedené synoptické situace jako příčiny význačného až extrémního počasí nutno čekat následující projevy. Silný vítr zejména od vyšších poloh s nárazy, který ve spojení s trvalým sněžením způsobí tvorbu sněhových jazyků. Systém front přinese oteplení a to i ve výšce, přičemž oteplení se nebude v přízemní vrstvě týkat celého území. Někde zůstane teplota pod nulou nebo na nule. V takových případech se čeká výskyt deště, který namrzne a utvoří ledovku.

Srážky se objeví poměrně intenzivní a trvalé, ledovka tak může být i silná. Mrznoucí déšť se očekává do doby ochlazení za studenou frontou systému. Studená fronta se bude při přesunu přes naše území od SZ vlnit. Po ochlazení napadne i v nížinách do doby ustání srážek sníh. Pozor pod sněhovou pokrývkou bude mnohde skryta právě ledovka. V dalších hodinách bude nutná při pohybu venku velká opatrnost. Jak moc a jakým počasím ovlivní naše území cyklona Gertrud?

Cyklona Gertrude. Synoptická situace na 17.1.2024 13h.

Obr. 1 Cyklona Gertrud se systémem a jejich poloha. Synoptická situace v Evropě 17.1.2024 13h , zdroj: dwd.de

Cyklona Gertrud: Teplotní změny, tlakové změny, sněžení a sněhové jazyky a ledovka

Vyjmenovat veškeré význačné nebo extrémní jevy v počasí, které se očekávají od dnešního odpoledne do zítřejšího podvečera je v nadpisu kapitoly těžké. Vedle výše uvedených půjde i o silný vítr, který se objeví hlavně od vyšších poloh. Ten souvisí s přechodem každé cyklony poblíž našeho území, neboť zde dochází v tomto důsledku ke vzniku větších rozdílů v tlaku vzduchu. Ten působí zesílení proudění, jak se můžete dočíst v našem teoretickém článku Kdy čekat vítr? Vítr společně s trvalým sněžením na horách způsobí postupně vznik sněhových jazyků. Proto bude lepší na horách případné výlety odložit až bude příznivé počasí. A kdy to bude? V pátek, kdy začne počasí u nás ovlivňovat vysoký tlak vzduchu postupující od západu přes střední Evropu. A na počasí u nás bude mít vliv i během víkendu. Vidíme ho již na obrázku 1 nad západním Atlantikem. Zpět ale k význačným projevům počasí, které se čekají ještě zítra.

Teplota vzduchu v ČR a její předpověď na 18.1.2024 4 SEČ.

Obr. 2 Cyklona Gertrud a průběh počasí. Předpověď teploty vzduchu v ČR na 18.1.2024 4 SEČ a její netypické rozložení a mnohde i hodnota vůči denní době – model Aladin, zdroj: chmi.cz

Průběh teploty v rámci dne bude mnohde netypický. V noci se očekává oteplení až na 10°C, půjde o krátkodobý příliv teplého vzduchu. Příčinou bude teplý sektor cyklony malého rozsahu. Co je to teplý sektor cyklony a jaké se v něm vyskytuje počasí se dozvíte v našem článku Teplý sektor tlakové níže a průběh počasí. V aktuálně očekávaném případě půjde o hodně krátkodobý vliv tohoto sektoru a přílivu teplého vzduchu. Nejdéle potrvá příliv v jižní až jihozápadní části naší země. Tam se oteplí již dnes večer až na 7°C a směrem do noci bude oteplování pokračovat. Teplý sektor se nevyskytne ale nad celým naším územím, půjde o ostré teplotní rozhraní. Kam teplý vzduch nepronikne, je severní a severovýchodní část republiky. Případně pronikne jen částečně (střední část území). A kam teplý vzduch tedy pronikne naplno, takovým územím bude jižní část republiky. V části centrální části Čech se například oteplí významněji pouze na několik málo hodin. Cyklona Gertrude přejde přes Německo a Polsko k východu a ve čtvrtek večer začne ztrácet vliv na naše počasí.

Na severu území zejména se objeví i ledovka a to též silnější. Teplý vzduch zde pronikne do vyšších výšek a způsobí výskyt mrznoucího deště. Od vyšších poloh je možné čekat trvalé sněžení a v kombinaci se silným větrem vznik sněhových jazyků. Zejména půjde o sever území, kde se očekávají po většinu období srážky sněhové.