Předpověď teplotyPrognózy počasí

Noční mráz ve středu

Hodnocení článku

Jak již avizoval výhled počasí z minulého týdne, čeká nás po nějakém čase mráz ve vegetačním období. Tento může škodit, proto se připravte na noční mráz ve středu a méně četně pak ještě ve čtvrtek. Zmenšení oblačnosti způsobí intenzivnější ochlazování a i mimo vyšší polohy může teplota vzduchu klesnout slabě pod nulu. Při zemi se očekává četný mráz. Čtvrteční ráno čekejme také studené a místy mrazivé s teplotou lehce pod nulou, opět s častým přízemní mrazem. Vždy v těchto případech záleží na množství oblačnosti a přesněji na délce vyjasnění. V noci na středu modely očekávají oblačnosti většinou málo. V noci na čtvrtek jí předpokládají zejména v první polovině noci hodně, během noci nastane od západu její ubývání. Proto se předpokládá nejnižší teplota na západě, tam se oblačnost protrhá ještě v noci.

Noční mráz ve středu, může poškodit rostliny

Na tyto dny bude vhodné plodiny před mrazem ochránit. Horší je to samozřejmě s kvetoucími stromy. Nyní kvetou z ovocných stromů zejména třešně, jabloně a švestky. V teplejších oblastech půjde o krátkodobý mráz a zde stromy častěji odolají. V chladnějších oblastech a například údolích může mráz působit škody. Před mrazem v tomto ročním období (vegetační sezóna) se obvykle varuje v podobě výstražných informací. Často ovšem nemůžeme zejména co se týče stromů zajistit adekvátní ochranu před mrazem. Poslední poměrně výrazný mráz, který poškodil květy zejména meruněk kvetoucích mezi prvními, se odehrál hned na začátku dubna po výrazném ochlazení. Teplota konkrétně v období od 3. do 6. dubna klesala k -5°C a ojediněle opět v závislosti na vyjasnění i níže. Tyto hodnoty se nyní nevyskytnou.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 26.4.: 2 až -3°C

Čt 27.4.: 3 až -1°C, na Z/SZ -3°C

Pá 28.4.: 4 až 0°C

Noční mráz ve středu. Přízemní minima teploty na 26.4.2023.

Obr. 1 Noční mráz ve středu. Přízemní teplota na 26.4.2023, zdroj: wetter3.de

V pátek již čekáme vyšší teplotu a bez přízemního mrazu vlivem přibývání oblačnosti během noci od západu. A s oteplením souvisejícím se změnou cirkulace a oblačností či případně rychlejší větrem budou noci na té sobotní o poznání teplejší. Na prodloužený víkend, se kterým se pojí také pálení čarodějnic, očekáváme teplotu v nočních minimech určitě nad 5°C a zejména zpočátku víkendu půjde i o teplotu kolem 10°C v ranních minimech. Přes den by se také mělo mírně oteplit oproti období kolem poloviny týdne, avšak čekáme zmíněnou převážně velkou oblačnost. Současně čekáme, že z této oblačnosti budou častěji vypadávat srážky. Toto nyní ukazují předpovědní modely. Konkrétní předpověď počasí na nedělní večer zatím přesně možná není, nechme ji tedy na další článek upřesňující očekávají počasí na pálení čarodějnic s konáním četnějších venkovních akcí.

Od pátku se začne oteplovat, ale na druhou stranu převládne velká oblačnost s častými srážkami. Zpočátku v podobě deště nebo přeháněk, později s vyšší teplotou spíše v podobě přeháněk a místy jarních bouřek. Otázkou je, jaké počasí vyjde zrovna na období pálení čarodějnic. Na to by zatím byla potřeba některou z nich vyzpovídat, avšak na počasí jsou možná i ony krátké.

Poslední mráz nebo ten ještě do zmrzlých přijde?

To je zatím hodně těžká otázka. Tam samozřejmě střednědobá předpověď den po dni nesahá. Ovšem existuje zde pravděpodobnost, podložená dlouhodobým výhledem počasí, že přechodně může i mimo vyšší polohy v nočních hodinách do poloviny května mrznout. Ne nadarmo se tedy říká, že typické noční mrazy končí až po ledových mužích, tedy po 14. květnu. Od pátku očekáváme tedy s velkou oblačností teplejší noci. Mírné ochlazení nastane opět příští středu, avšak vyloženě na mráz to nevypadá, teplota zůstane nad bodem mrazu, byť při vyjasnění jen lehce. Noční mráz tedy stále vyloučit nemůžeme, ale hodně pravděpodobně už nepůjde o tak výrazné ochlazení jako v minulých týdnech. Též se bude jednat o velmi krátkodobý výskyt nižší teploty, zejména za podpory delšího vyjasnění.