Suché a nadprůměrně teplé počasí bude pokračovat

Stručně

Deficit srážek prohloubí i další zářijové dny, které budou často slunečné bez srážek a velmi teplé. Takže bude suché a nadprůměrně teplé počasí bude pokračovat. Počasí v dalším týdnu bude často ve znamení malé oblačnosti. Srážkový deficit bude narůstat a sucho se tak bude dále prohlubovat. Srážková činnost se objeví ke konci týdne a to v podobě lokálních přeháněk a bouřek. Tyto srážky nejsou ovšem nijak hydrologicky významné. Objeví se hlavně při přechodu studené fronty, která opět ukončí příliv teplého vzduchu.

Předpověď

Další zářijový týden bude ve znamení malé oblačnosti a pouze ojedinělých srážek, které se omezí na přechod studené fronty na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Také bude nadprůměrně teplot, teploty budou v maximech vystupovat často nad letní hodnoty a ojediněle dosáhnou tropické hodnoty. Srážky se objeví jen na studené frontě ke konci týdne a budou lokální v podobě přeháněk či bouřek.

Nejnižší teploty: 15 až 10°C, uprostřed týdne 17 až 12°C

Nejvyšší teploty: 22 až 27°C, uprostřed týdne 24 až 30°C

Shrnutí

Po vlhčím období nastane sušší a také velmi teplé, které budou zásadněji vybočovat z dlouhodobých normálů a prohloubí současné sucho v ČR.

Průměrné teploty očekáváme od 14 do 20°C, celkové srážkové úhrny 3 až 15mm, na JZ/Z a jinde hlavně na horách lokálně 25mm.

Týden 10. až 16.9.2018 bude teplotně mírně nadprůměrný, srážkově mírně podprůměrný.

Synoptická situace

Po většinu týdne bude naše území pod vlivem vysokého tlaku vzduchu za přílivu teplého vzduchu. Tento synoptický vývoj přeruší pouze přechod studené fronty od západu na přelomu pracovního týdne a víkendu.

Sucho bude tedy dále pokračovat a umocní ho i převládající vysoká teplota vzduchu a nízká relativní vlhkost. Toto je stručný přehled vývoje počasí, který nepostihuje každý den období. Stručný přehled počasí v dalším týdnu nabízíme den po dni s pravidelnou aktualizací na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete v podobě předpovědi mnoha meteorologických prvků na stránce wetterzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.