Extrémy teplotyHistorie počasí

Téměř léto přes den i v noci

Hodnocení článku

O víkendu bylo téměř léto přes den i v noci. Počasí opět ukázalo, že po studeném začátku týdne s teplotou v noci pod nulou i v nížinách a maximem teploty do 11°C se dokáže hodně změnit. Meteorologické a synoptické podmínky přinesly v některých oblastech republiky téměř letní teplotu. Velmi teplé počasí nebylo jen přes den, ale i v nočních hodinách. Vše se týkalo jihovýchodu našeho území. Tam se v noci na sobotu vyskytoval silný vítr s nárazy, proto nedošlo k poklesu teploty. Již v pátek maxima teploty na jihovýchodě a východě území dosáhla hodnot blízkých letnímu počasí.

V sobotu se teplota vzduchu dostala k podobným hodnotám a tepleji bylo kromě západu a severozápadu i v Čechách. S podobným výkyvy teploty vzduchu je nutné se změnou klimatu počítat. Proto je velmi pravděpodobné, že i ve zbytku podzimu a poté v zimě se setkáme krátce s neobvykle teplým počasím. Během podzimu a v zimě to však může být častěji zejména na horách, vlivem častého vzniku teplotních inverzí.

Oblaky Cirrus (Ci). Téměř léto.

Téměř léto v říjnu: V Lednici 24.1°C během noci a podobně na Ostravsku

V některých oblastech bylo v noci na sobotu tepleji než poté v sobotu během dne, byť teplota byla velmi podobná. Takto vysoká noční minima teploty často nezaznamenáváme ani uprostřed léta. Na mnohých místech padl v pátek a v sobotu teplotní rekord, často se přepisoval nedávný rekord z roku 2019. Sobotní maxima dosáhla 24°C v Opavě a Pohořelicích a 23.8°C bylo naměřeno v Tuřanech a Troubsku. Podobně teplé počasí bylo zaznamenáno také v centrálních Čechách s maximy kolem 22°C. V pátek dosáhla teplota maxima 24.1°C v Byňově v jižních Čechách. Teplotu vzduchu nad 24°C naměřilo v nočních hodinách 8 meteostanic. V pražském Klementinu padl v sobotu rekord 20.5°C z roku 2008, naměřeno zde bylo 20.9°C.

Vlivem specifických podmínek tak nastalo téměř léto přes den i v noci. Po včerejším ochlazení již takto vysokou teplotu očekávat nelze, avšak stále přetrvá teplejší počasí. Tak studené počasí jako bylo v první polovině minulého týdne zatím neočekávejme. Mírně se ochladí ke konci týdne, avšak nikoli definitivně. Maxima teploty se očekávají stále kolem 15°C, tzn. i slabě nad touto hodnotou a podle některých numerických modelů dosáhnou krátce i 20°C. Oteplení by mělo nastat hned za týden, teplota vzduchu se ocitne mírně nad dlouhodobým normálem. Výkyv teploty do neobvykle vysokých hodnot to hodně pravděpodobně nebyl nyní v začínající chladné části roku poslední. Téměř léto dokáže být klidně i v pozdním podzimu, často ovšem na horách, kde v noci zároveň mrzne.

Data: chmi.cz