PočasíPrognózy počasí

Víkend bude teplý, poté přijde zima

Hodnocení článku

Tento týden a už vlastně od minulého víkendu máme v ČR teplé počasí, alespoň převážně a hlavně do vyšších poloh proudí na naše území velmi teplý vzduch a teploty jsou i vysoce nadprůměrné. Minulou neděli nebo třeba také včera překročily 25°C a ojediněle lehce i 26°C a to i v horských oblastech, kde panují při této situaci velké teplotní amplitudy. Noci jsou zde totiž dosti studené až mrazivé. Ale ani přes den nebylo vlivem inverze během týdne všude teplo, místy se držely mlhy a teploty byly v maximech na 11-14°C maximálně. Od dnešního dne proniká teplý vzduch více do nižších poloh a inverze je během dne odbourávána. V noci ale opět vznikne. Víkend bude teplý. A co se bude v počasí dít poté?

Víkend bude teplý a do neděle lze čekat přes 20°C, během nového týdne ovšem ani 10°C

Počasí na 40. týden 2023. Víkend bude teplý. Slunečné počasí a krajina začínajícího podzimu.

Ano, potvrdit lze již od úterý v našem výhledu počasí avizované citelné ochlazení od nového týdne. Nyní máme velmi teplé počasí a po přechodu studené fronty během neděle v něm nastane zlom. Teploty se sníží ze dne na den o 8-11°C. V dalších dnech nového týdne se bude dále ochlazovat, příliv studeného vzduchu od SZ/S bude sílit. Inverzní ráz počasí tedy skončí a ve výšce se bude nacházet mrazivý vzduch. Proto mohou padat smíšené srážky nebo srážky v podobě sněhové krupice během týdne i v nížinách. Připravte se od středních poloh na zimní projevy počasí a při cestách do těchto oblastí buďte skutečně připraveni. zimní ráz počasí přijde ještě dříve než započne povinnost mít na automobilu zimní pneumatiky. Podobně se tak stalo na konci října v roce 2012.

O víkendu bude zpočátku mlhavo nebo zataženo nízkou oblačností, stjeně jako tomu bylo doposud. Více mlh bude v sobotu, v neděli se bude od západu blížit změna počasí a zesílí vítr. Během dne bude v sobotu ale jasno a velmi teplo. Vysoké teploty lze čekat i v neděli, maxima vystoupí do 21-22°C nejčastěji.

Maximální teplota příští týden

V pondělí vystoupí denní teploty na 8 až 12°C, v současné době jsou při nízké oblačnosti vyšší i nejnižší noční teploty. V úterý ráno lze čekat četné přízemní mrazíky, ve dvou metrové výšce klesnou teploty až k 0°C. V dalších dnech se studené proudění prosadí naplno – očekávaná maxima teploty vzduchu:

Út 29.10.: 6 až 10°C

St 30.10.: 6 až 10°C

Čt 31.10.: 3 až 8°C

Pá 1.11.: 2 až 6°C

V noci bude postupně i v nížinách mrznout, minima lze čekat mezi +3 až -2°C, postupně hlavně za jasných nocí 0 až -5°C.

Vzhledem k očekávanému ochlazení bude o víkendu nebo nejpozději v pondělí poslední možnost vyrazit do lesů na pravé podzimní houbaření. Houby nyní rostou, postačí jim i četné mlhy, které dodávají do lesů vláhu do svrchní vrstvy půdy. Základ vláhy poskytly srážky v prvních dvou týdnech října. S mrazivými rány houbařská sezóna skončí. Jak je naznačeno v článku “Teplo do konce října?” (viz odkaz v seznamu níže), tak je nyní už jisté, že úplně do konce října teplo rozhodně nebude.