Velmi teplé počasí, po většinu týdne inverzní

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Bude velmi teplé počasí.

Týden 16. až 22.12.2019

Předpověď

Po relativně chladnějším období došlo k opětovnému oteplení. Teplé počasí bude navíc trvat několik dní. Ale teploty budou v příštím týdnu v ČR hodně rozdílné. Vyloženě teplo tak nebude všude. Čeká nás inverzní ráz počasí, který skončí až na konci týdne. Větší ochlazení zatím nenastane.

V předvánočním týdnu bude velmi teplé počasí, srážek bude též opět málo. Po většinu týdne totiž převládne inverzní ráz počasí. V tomto období to znamená značně rozdílné teploty nejen co se týče horských a nížinných poloh. Místy budou podmínky pro vznik a setrvání nízké oblačnosti či mlh. V takových oblastech bude podstatně chladněji než tam, kde bude malá oblačnost. Do takových míst bude plně pronikat teplý vzduch. Minimálně po celý tento týden bude počasí ve znamení převážně teplého proudění. Mrznout nebude ani v nočních hodinách. Teploty budou pro současné období značně nadnormální. TEPLOTY VZDUCHU Nejnižší teploty 8 až 2°C, jen výjimečně až 0°C. Nejvyšší teploty 6 až 12°C, při oblačnosti místy kolem 4°C a naopak při slunečném počasí (včetně hor) ojediněle i kolem 15°C. ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY Celkové srážky 5 až 18mm, na horách i kolem 30mm

Charakteristiky

Teplotně bude období významně vybočovat z normálních hodnot pro začátek druhé poloviny prosince.  Týden bude: teplotně výrazně nadprůměrný, srážkově průměrný.

Synoptický vývoj

V úvodu týdne ovlivní počasí ve střední Evropě frontální systém. Poté se dostane tato oblast pod vliv tlakové výše nad jihovýchodem Evropy s přílivem teplého vzduchu zejména do vyšších poloh. Zejména výběžek této výše se vznikem dalších středů bude ovlivňovat počasí v ČR a širším okolí směrem na východě a jihovýchod i během dalších dnů týdne. V závěru týdne bude inverzní ráz počasí ukončen přechodem frontálního systému. Výhled je upřesňován prostřednictvím Výhledu na týden.

Mapové výstupy numerických modelů najdete například na stránce Wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality