Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické dny, na konci týdne i mrazíky

Hodnocení článku

První tři dny tohoto týdne jsou nejteplejší z tohoto i minulého týdne. Maxima teploty vystupují nad 30°C, včera dosáhla maximální teplota v Dobřichovicích u Prahy 31.1°C. Dnes byla již po poledni tropická hodnota v těchto místech opět překročena. Tropické dny budou ale brzy končit a vystřídají je studené noci i chladnější dny a na konci týdne nás čekají i mrazíky. Není to ovšem nic výjimečného, naopak současné hodnoty teploty jsou pro polovinu září významně nadprůměrné. Suché počasí ovšem ještě tento týden potrvá, pokud se objeví nějaké srážky, tak ve čtvrtek na studené frontě a to místy. Takto velmi teplé počasí nyní skončí, ale neznamená to bude vyloženě zima a že začne typický sychravý podzim. Ten zatím začne příští týden jen astronomicky.

Tropické dny a na konci týdne i mrazíky: Třicítkám letos snad opravdu definitivně odzvoní

Takto teplé počasí nás letos s největší pravděpodobností již opravdu nečeká. Na druhou stranu neznamená to, že po avizovaném ochlazení už nebude přes den teplo. Naopak maxima teploty budou ještě určitě stoupat nad 20°C. Noci budou ale studenější, zejména za výskytu malé oblačnosti. Současně se budou směrem ke konci měsíce častěji tvořit mlhy. Takto teplé počasí jako je nyní v první polovině tohoto týdne nás ale výhledově již nečeká.

Vyhlídka očekávaných maxim teploty vzduchu:

Zítra 16.9.: 24 až 28°C

Čt 17.9.: 22 až 26°C

Pá 18.9.: 16 až 20°C

So 19.9.: 18 až 22°C

Ne 20.9.: 19 až 23°C

Tropické dny a na konci týdne i mrazíky. Minima teploty na 18.9.2020.

Obr. 1 Na konci týdne přízemní mrazíky. Očekávaná minima teploty vzduchu na pátek 18. září 2020 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Na podobné hodnoty teploty to vypadá i na počátku nového týdne. Velmi teplo bude opět na jihozápadě Evropy, kde nelze vyloučit překročení tropických 30°C. Je zřejmé, že teplejší počasí nepotrvá už tak dlouho, naznačují to numerické modely. Noční minimální teploty budou při vyjasnění opět velmi nízké. Numerické modely slibují v pátek po přechodu studené fronty minima na celém území mírně až významněji pod 10°C (obr. 1). Podobné to bude v sobotu, kdy bude radiační ochlazování vlivem celonočního vyjasnění a utišení větru velmi výrazné. Vyloučit nelze ani ojedinělé přízemní mrazíky mimo vyšší polohy. V horských údolích bude zajisté mrznout výrazněji.

Hodně slunečního svitu a minimum srážek

Suché období s často jasnou až polojasnou oblohou bude tento týdne pokračovat. Zvětšení oblačnosti a místní srážky konvekčního charakteru na studené frontě ve čtvrtek téměř nepoznáme. Ochlazení po přechodu studené fronty ale ano. Po jejím přechodu bude ale oblačnosti rychle ubývat a pátek bude jasný. Slunečno až polojasno beze srážek se předpokládá i pro víkendové dny. Srážky tak budou tento týden opětovně nedostačující. Za minulý týden v ČR spadlo pouhé 1% srážkového normálu, znamenalo to pouze průměrně 0.2mm srážek (ČHMÚ 2020). Lze tedy říci, že se srážky v uplynulém týdnu nevyskytly. Tento týden jich spadlo více, ale pouze lokálně a nárazově (v jeden den).

Nejméně oblačnosti nás čeká z dnů druhé poloviny týdne v pátek a případně v sobotu. Příčinou bude přechod další tlakové výše přes centrální Evropu od západu. V centru této anticyklony, typicky raně podzimní, lze čekat až jasno. S mlhami je třeba počítat, ale zatím ne nijak četně a hlavně ne dlouhodobě. V současném období sluneční svit teplotní inverzi vzniklou přes noc totiž rychle rozruší. Jak se inverze projevuje píšeme v článku Teplotní inverze není jen mlha či nízká oblačnost.

Data: chmi.cz