Předpověď teplotyPrognózy počasí

Chladnější přelom února a března

Hodnocení článku

Chladnější přelom února a března nás čeká po teplotně nadprůměrném počasí. To vrcholilo včera, kdy teplota dosáhla místy jarních 15°C. Takto krátkodobá, byť významnější, oteplení považujeme na přelomu zimy a jara za běžná a častá. V březnu se s nimi setkáme pravděpodobně často. Ale poslední únorové dny a ty první březnové očekávejme podle dosavadních předpovědí o několika výstupech podle hlavních modelů spíše chladnější (obr. 1). Průměrná teplota se oproti posledním týdnům udrží naopak mírně pod dlouhodobým normálem. V noci a ráno očekávejme zejména při zmenšení oblačnosti i v nížinách mráz. Ten se vyskytl sice i včera, ale odpoledne byl příliv teplého vzduchu znát. Tím se budou další dny ovšem lišit, studené proudění se projeví nižší odpolední maximální teplotou.

Chladnější přelom února a března. Ensemble modelu GFS z 25.2.2022.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS pro Prahu, zdroj: wetterzentrale.de

Z obrázku, na kterém prezentujeme ensemble modelu GFS na další dny s vývojem teploty vzduchu a srážek dle různých variant vyplývá, že teplota vzduchu se udrží pod normálem. Po ochlazení za studenou frontou dnes půjde o mírně záporné odchylky teploty. Krátkodobý výstup teploty nad nulu příští středu vystřídá její kolísání kolem normálu. Takže teplotně můžeme čekat stabilnější počasí. To lze konstatovat ale i o tlaku vzduchu a průběhu počasí, tedy oblačnosti a srážek. Těch čekáme celkově méně. Předpověď se ale poměrně brzo začíná více rozcházet co do jednotlivých variant vývoje.

Západní přenos zeslábne, projeví se arktická oscilace

Západní proudění přeci jen zeslábne a do střední Evropy nebudou postupovat tak četně frontální systémy. Oddělí se déletrvající vlivy vysokého tlaku vzduchu a to buď výběžků nebo přímo celých postupujících anticyklon přes střední Evropu k východu. Frontální vlny v nich začnou slábnout. To znamená, že oblačnosti na obloze bude přeci jen častěji méně a srážky čekejme také zpočátku spíše velmi slabé, po začátku nového měsíce mírně četnější. NAO index nevykazuje ohledně předpovědi žádnou větší změnu, celkově možná na přelomu měsíců slabý pokles k nulové hodnotě. Varianty předpovědi se ale od nového měsíce více rozcházejí. Co se týče AO indexu, tedy arktické oscilace, tam směřují hodnoty v předpovědi strměji (rychleji) k nule či slabě pod ní. To by znamenalo tedy možnost častějších vpádů studenějšího vzduchu. A naopak menší prosazování se západního přenosu.

Po několikatýdenní převaze západního proudění a to v posledních týdnech i výrazného a silného, můžeme očekávat nástup změny. To, že přichází nyní, kdy už skončí hlavní zimní období a zimní měsíce, je souhrou náhod. Změny cirkulace takto vycházejí a zatím to vypadá, že na začátku března můžeme čekat celkově chladnější počasí než kolem poloviny února.

Chladnější přelom února a března. Předpověď arktické oscilace z 25.2.2022.

Obr. 2 Předpověď arktické oscilace z 25.2.2022, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Průběh teploty vzduchu

Ráno teplota klesne při vyjasnění na 0 až -5°C, jinak se očekává kolem 0°C. Příští týden to ovšem vypadá, že klesne teplota v noci spíše slabě pod nulu. Nejvyšší denní teplota vystoupí v dalších dnech na následující hodnoty:

Pá 25.2.: 4 až 8°C, na Z do 5°C

So 26.2.: 2 až 6°C

Ne 27.2.: 3 až 7°C

Po 28.2.: 2 až 6°C

Út 1.3.: 3 až 7°C

St 2.3.: 4 až 8°C, místy 10°C

Vyhlídka ukazuje po polovině příštího týdne opětovně ochlazení. Takže lze očekávat, že převládne spíše studené proudění. Teplota vzduchu se očekává slabě až mírně pod dlouhodobým normálem. Jen krátce vystoupí nad normál.