Předpověď teplotyPrognózy počasí

Chladnější přelom února a března

Hodnocení článku

Chladnější přelom února a března nás čeká po teplotně nadprůměrném počasí. To vrcholilo včera, kdy teplota dosáhla místy jarních 15°C. Takto krátkodobá, byť významnější, oteplení považujeme na přelomu zimy a jara za běžná a častá. V březnu se s nimi setkáme pravděpodobně často. Ale poslední únorové dny a ty první březnové očekávejme podle dosavadních předpovědí o několika výstupech podle hlavních modelů spíše chladnější (obr. 1). Průměrná teplota se oproti posledním týdnům udrží naopak mírně pod dlouhodobým normálem. V noci a ráno očekávejme zejména při zmenšení oblačnosti i v nížinách mráz. Ten se vyskytl sice i včera, ale odpoledne byl příliv teplého vzduchu znát. Tím se budou další dny ovšem lišit, studené proudění se projeví nižší odpolední maximální teplotou.

Chladnější přelom února a března. Ensemble modelu GFS z 25.2.2022.

Obr. 1 Chladnější přelom února a března. Ensemble modelu GFS pro Prahu, zdroj: wetterzentrale.de

Z obrázku, na kterém prezentujeme ensemble modelu GFS na další dny s vývojem teploty vzduchu a srážek dle různých variant vyplývá, že teplota vzduchu se udrží pod normálem. Po ochlazení za studenou frontou dnes půjde o mírně záporné odchylky teploty. Krátkodobý výstup teploty nad nulu příští středu vystřídá její kolísání kolem normálu. Takže teplotně můžeme čekat stabilnější počasí. To lze konstatovat ale i o tlaku vzduchu a průběhu počasí, tedy oblačnosti a srážek. Těch čekáme celkově méně. Předpověď se ale poměrně brzo začíná více rozcházet co do jednotlivých variant vývoje.

Západní přenos zeslábne, projeví se arktická oscilace a čeká nás chladnější přelom února a března

Západní proudění přeci jen zeslábne a do střední Evropy nebudou postupovat tak četně frontální systémy. Oddělí se déletrvající vlivy vysokého tlaku vzduchu a to buď výběžků nebo přímo celých postupujících anticyklon přes střední Evropu k východu. Frontální vlny v nich začnou slábnout. To znamená, že oblačnosti na obloze bude přeci jen častěji méně a srážky čekejme také zpočátku spíše velmi slabé, po začátku nového měsíce mírně četnější. NAO index nevykazuje ohledně předpovědi žádnou větší změnu, celkově možná na přelomu měsíců slabý pokles k nulové hodnotě. Varianty předpovědi se ale od nového měsíce více rozcházejí. Co se týče AO indexu, tedy arktické oscilace, tam směřují hodnoty v předpovědi strměji (rychleji) k nule či slabě pod ní. To by znamenalo tedy možnost častějších vpádů studenějšího vzduchu. A naopak menší prosazování se západního přenosu.

Po několikatýdenní převaze západního proudění a to v posledních týdnech i výrazného a silného, můžeme očekávat nástup změny. To, že přichází nyní, kdy už skončí hlavní zimní období a zimní měsíce, je souhrou náhod. Změny cirkulace takto vycházejí a zatím to vypadá, že na začátku března můžeme čekat celkově chladnější počasí než kolem poloviny února.

Chladnější přelom února a března. Předpověď arktické oscilace z 25.2.2022.

Obr. 2 Předpověď arktické oscilace z 25.2.2022, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Průběh teploty vzduchu, chladnější přelom února a března

Ráno teplota klesne při vyjasnění na 0 až -5°C, jinak se očekává kolem 0°C. Příští týden to ovšem vypadá, že klesne teplota v noci spíše slabě pod nulu. Nejvyšší denní teplota vystoupí v dalších dnech na následující hodnoty:

Pá 25.2.: 4 až 8°C, na Z do 5°C

So 26.2.: 2 až 6°C

Ne 27.2.: 3 až 7°C

Po 28.2.: 2 až 6°C

Út 1.3.: 3 až 7°C

St 2.3.: 4 až 8°C, místy 10°C

Vyhlídka ukazuje po polovině příštího týdne opětovně ochlazení. Takže lze očekávat, že převládne spíše studené proudění a přelom února a března bude chladnější. Teplota vzduchu se očekává slabě až mírně pod dlouhodobým normálem. Jen krátce vystoupí nad normál.