Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 42. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 42. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Stručně:

Teplotní změny nás čekají i v dalším říjnovém týdnu. Sušší počasí s ranními přízemními mrazy ovládne první polovinu týdne. Poté se přechodně oteplí. Zatím to vypadá, že konec týdne a tedy volné dny přinesou zataženo a více srážek.

Týden: 16. až 22.10.2023

Počasí na 42. týden 2023. Řeka a barevný strom nad ní.

Předpověď

Na počátku týdne přetrvá významné ochlazení z konce týdne minulého. Počasí u nás ovlivní vysoký tlak vzduchu, který se přesune směrem k východu až severovýchodu. Při malé oblačnosti se vyskytnou ráno četné přízemní mrazíky, místy i mráz ve dvou metrech nad povrchem. Více oblačnosti a slabé srážky se objeví kolem poloviny týdne. Ve druhé polovině týdne k nám přechodně pronikne teplejší vzduch, počasí u nás však začne určovat nízký tlak vzduchu. Tento bude společně s frontálním rozhraním určujícím tlakovým útvarem pro počasí v centru Evropy na konci týdne, kde opět významněji ochladí a přibude srážek.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 4 až -2°C, během týdne 10 až 5°C.
  • Nejvyšší teplota: 7 až 13°C, po polovině týdne krátce 13 až 19°C.
  • Průměrná teplota: 6 až 9°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, místy 3040mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

V první polovině týdne přejde ve studeném proudění přes střední Evropu tlaková výše k východu až severovýchodu. Po její zadní straně k nám pronikne na konci pracovní části týdne teplý vzduch. Ke konci týdne se dostane do střední Evropy od západu nízký tlak vzduchu s přílivem vlhčího a opět chladnějšího vzduchu.

Závěr: Počasí na 42. týden 2023

TIP: Kdy čekat srážky? Jaké počasí předpokládat zhruba za týden? Sledujte náš Výhled na týden graficky s textovým doprovodem předpovědi den po dni aktualizovaný třikrát týdně.

Sušší a méně oblačné počasí místy s ranními mlhami se očekává ve studenějším proudění do poloviny týdne. Během druhé poloviny týdne bude více oblačnosti v avizovaném nízkém tlaku. Současně se krátce oteplí. Hlavní srážky by měly přijít v závěru týdne, tedy na obecně volné dny. Současně se opět ochladí. Teplota vzduchu se tímto týdnem dostává definitivně do průměru, tedy na hodnoty obvyklé pro začátek druhé poloviny října. Srážkově by mělo být počasí také bohatší, což značí, že hydrologická a vláhová bilance by se neměly zhoršovat. Je ovšem předběžné hovořit o jejich konkrétním vývoji, neboť není zejména srážkově jistý ani vývoj počasí za týden.

TIP: Mapy numerických modelů sledujte například na webu wxcharts.com, včetně meteogramů.