Předpověď bouřekPrognózy počasí

Jak dlouho vydrží vlna veder?

Hodnocení článku

Odpověď na tuto otázku je zatím velmi obtížná. Lze jen konstatovat, jak to vypadá dle současných modelových výstupů. Ty zatím předpokládají výskyt teploty slabě až mírně nad tropickými 30°C minimálně do příštího víkendu. Teploty budou vysoké přes den i v noci, budou v příštích dnech stabilní. Ještě těžší než teploty je odhadovat srážky a lokalizaci jejich spadu. S tím mají modely při lokální konvekci poměrně velký problém. Jak dlouho vydrží vlna veder?

Příčina stabilního počasí

Příčinou bude neustále se udržující nevýrazná tlaková oblast nad centrální Evropou za doprovodu přílivu teplého vzduchu, většinou od východu. Nevýrazná tlaková oblast znamená, že se nad daným územím nenachází přímo žádný tlakový útvar a to ani tlaková výše ani níže. Tlak vzduchu je nad danou oblastí více méně stejný bez větších změn. Taková situace by měla nad střední Evropou v dalších dnech převážit. Nebude znamenat celodenní slunečné počasí, ale bude znamenat vysoké teploty a letní denní průběh oblačnosti a srážek.

Jak dlouho vydrží vlna veder a kdy bude více bouřek?

V dalších dnech nás čeká zpravidla (ne úplně vždy a všude) jasno až polojasno a to v noci a ráno, během dne pak oblačno až skoro zataženo místy s výskytem přeháněk a bouřek. Jindy se tyto objeví pouze výjimečně. Kde bude nejvíce přeháněk a bouřek? To nelze nyní přesně stanovit, alespoň ne na více dní dopředu. Jen maximálně na dva dny dopředu. Více bouřek by mělo být obecně na horách a v podhůří. Je nutné počítat s tím, že budou místa se spadem prudkých srážek vícekrát po sobě a naopak místa, kde spadne jen zanedbatelné množství srážek. Lokální bouřky zmírní meteorologické sucho jen krátce.

Vysoké teploty lze čekat zejména v místech bez výskytu přeháněk a bouřek, nejčastěji se budou pohybovat od 27 do 33°C a to nejen v tomto týdnu, ale i v týdnu následujícím a to minimálně do příštího čtvrtka. Jaký bude další vývoj počasí bude nutné upřesnit. Pravděpodobná je již změna teplot v podobě jejich alespoň mírného snížení a to na přelomu dalšího týdnů. Počkejme ovšem na další aktualizace modelů, nyní nás čeká řada tropických dní s výskytem lokální konvekce. Předpověď konvekce obecně pro ČR s pravděpodobností výskytu konvekce a její intenzity bude nejvhodnější činit vždy na jeden den. Zbytečné jsou poté tedy otázky typu, “kdy bude z období dalších 7 dnů nejvíce bouřek a kde”.. . Odpovědět by bylo možno jen z hlediska aktuálního stavu prognózy, ale s pravděpodobností minimálně 75% její změny už s její další aktualizací.

Parametry pro vznik a rozvoj bouřek či jejich intenzitu jsou předpovídány základními modely. Dobré zpracování předpověď všech důležitých veličin je k dispozici na stránce meteomodel.pl.