Týden beze srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Týden beze srážek nás čeká právě v prvních březnových a zároveň klimatologicky jarních dnech. O teplotě ale nemůžeme říci, že by měla být jarní a většinou ani před jarní. Ráno nutno počítat vlivem častého vyjasnění a oproti posledním týdnům i bez větrného počasí i s větším mrazem, včetně nížin. Také mohou vznikat místní i mrznoucí mlhy, ale neočekávají se nijak četně. Často převládne slunečno až polojasno, v první polovině týdne často i jasno. týden se obejde téměř beze srážek, v některých oblastech podle současných výpočtů numerických modelů nespadnou vůbec žádné srážky.

Týden 28.2. až 6.3.2022

Předpověď

Počátek týdne očekáváme jasný či skoro jasný, přechodně polojasný. Spíše ojediněle a kolem větších vodních ploch vzniknou pouze ranní mlhy, které vzhledem k záporné teplotě musíme čekat často mrznoucí. Ve druhé polovině týdne přibude nějaké oblačnosti, ale kromě úplného závěru týdne nepůjde o žádnou souvislou oblačnost. Takže často zaznamenáme sluneční svit. Až v úplném závěru týdne se očekává změna počasí. to musíme ponechat vlivem vývoje předpovědi v období od 7. dne určitě ještě s otazníkem, tedy přesné období výskytu změny počasí. Vlivem stabilní anticyklonální situace extrémy počasí po dlouhé době nečekáme a meteorologické prvky vykáží stabilitu. Počasí se bude měnit tedy jen málo, zejména v denní chodu co do některých prvků vlivem celkových meteorologických podmínek. Tlak ani teplota v rámci týdne tedy velké změny nezaznamenají, tlak začne zvolna klesat, zejména ke konci týdne.

Vlivem vyjasnění nutno čekat zvýšenou vlhkost během noci a vzhledem k záporné teplotě vznikne na površích námraza. To platí samozřejmě i o automobilech, které nejsou pod střechami, ale stojí volně vystaveny působení vlhkosti. Potřebu škrábání okének brzy ráno před cestou například o zaměstnání tak musíme čekat často a to spíše každodenně ve všech polohách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -1 až -7°C, při utišení větru či na sněhu až -10°C
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C, na konci období místy 10°C
  • Průměrná teplota: -1 až 3°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 2mm, odchylka období: extrémně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Mohutná tlaková výše ve studeném vzduchu nad severovýchodem Evropy ovlivní počasí i v Evropě střední. Půjde o určující tlakový útvar na počasí u nás v dalších dnech. Anticyklona začne během týdne zvolna slábnout. Střední Evropu a naše území ovlivní další výběžky tlakových výší, po polovině týdne se obnoví vliv vysokého tlaku vzduchu od severu. Až teprve v závěru týdne začne postupovat od západu do centra Evropy frontální systém.

Modelové mapy můžete sledovat například na stránce modellzentrale.de.