Prognózy počasíTýdenní výhledy

Týden beze srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Týden beze srážek nás čeká právě v prvních březnových a zároveň klimatologicky jarních dnech. O teplotě ale nemůžeme říci, že by měla být jarní a většinou ani před jarní. Ráno nutno počítat vlivem častého vyjasnění a oproti posledním týdnům i bez větrného počasí i s větším mrazem, včetně nížin. Také mohou vznikat místní i mrznoucí mlhy, ale neočekávají se nijak četně. Často převládne slunečno až polojasno, v první polovině týdne často i jasno. týden se obejde téměř beze srážek, v některých oblastech podle současných výpočtů numerických modelů nespadnou vůbec žádné srážky. Čeká nás týden beze srážek, což již nyní špatnou hydrologickou situace ovlivní negativně.

Týden 28.2. až 6.3.2022

Týden téměř beze srážek. Jasné počasí ve skalách na počátku března.

Předpověď

Počátek týdne očekáváme jasný či skoro jasný, přechodně polojasný. Spíše ojediněle a kolem větších vodních ploch vzniknou pouze ranní mlhy, které vzhledem k záporné teplotě musíme čekat často mrznoucí. Ve druhé polovině týdne přibude nějaké oblačnosti, ale kromě úplného závěru týdne nepůjde o žádnou souvislou oblačnost. Takže často zaznamenáme sluneční svit. Až v úplném závěru týdne se očekává změna počasí. to musíme ponechat vlivem vývoje předpovědi v období od 7. dne určitě ještě s otazníkem, tedy přesné období výskytu změny počasí. Vlivem stabilní anticyklonální situace extrémy počasí po dlouhé době nečekáme a meteorologické prvky vykáží stabilitu. Počasí se bude měnit tedy jen málo, zejména v denní chodu co do některých prvků vlivem celkových meteorologických podmínek. Tlak ani teplota v rámci týdne tedy velké změny nezaznamenají, tlak začne zvolna klesat, zejména ke konci týdne.

Vlivem vyjasnění nutno čekat zvýšenou vlhkost během noci a vzhledem k záporné teplotě vznikne na površích námraza. To platí samozřejmě i o automobilech, které nejsou pod střechami, ale stojí volně vystaveny působení vlhkosti. Potřebu škrábání okének brzy ráno před cestou například o zaměstnání tak musíme čekat často a to spíše každodenně ve všech polohách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -1 až -7°C, při utišení větru či na sněhu až -10°C
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C, na konci období místy 10°C
  • Průměrná teplota: -1 až 3°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 2mm, odchylka období: extrémně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Týden beze srážek

Mohutná tlaková výše ve studeném vzduchu nad severovýchodem Evropy ovlivní počasí i v Evropě střední. Půjde o určující tlakový útvar na počasí u nás v dalších dnech. Anticyklona začne během týdne zvolna slábnout. Střední Evropu a naše území ovlivní další výběžky tlakových výší, po polovině týdne se obnoví vliv vysokého tlaku vzduchu od severu. Až teprve v závěru týdne začne postupovat od západu do centra Evropy frontální systém.

Modelové mapy můžete sledovat například na stránce modellzentrale.de.