Tuhá zima začíná v Severní Americe

Hodnocení článku

Tuhá zima začíná v Severní Americe. Po přečtení úvodu nadpisu tohoto článku si asi budete myslet, že tak jako některé servery soudíme podle krátkodobého víkendového ochlazení. Kdy možná některé udivil sníh i v nížinách, včetně centra Prahy, byť šlo většinou jen o poprašek nebo maximálně minimální výšku souvislé pokrývky. Zimní počasí se ovšem začíná připomínat podstatně významněji v Severní Americe, kdy New York zasáhla sněhová bouřek, která i zabíjela. Nejen zimní projevy počasí bývají na tomto kontinentě podstatně drsnější. To je dáno tamním klimatem a není na tom nic výjimečného. Naopak evropské zimy bývají často mírné, což předpokládají většinou i letošní výstupy numerických modelů. Tyto slibují zimu teplotně průměrnou až nadprůměrnou. Toto prezentujeme v článku Výhled na zimu 2022/2023. Tento článek u Vás vyvolal významnou diskuzi. Jak na téma oblíbenosti zimního počasí, tak také tradičně přesnosti meteorologických předpovědí.

Pro nás neuvěřitelných 180cm sněhu

Tolik napadlo po sněhové bouři v New Yorku, kdy při řádění bouřek zemřeli minimálně dva lidé. Sněhové přívaly způsobily značné dopravní komplikace a přispěly k 88 dopravním nehodám. Jakmile dochází k přílivu mrazivého vzduchu do severní části USA, tak můžeme v Evropě čekat opačné a tedy teplejší počasí. Nad severní částí Pacifiku se vyvíjí blokační systém, který změní tryskové proudění a přinese zimní počasí do určitých oblastí. Blokace má podobu mohutné anticyklony, polární jet stream přinese nižší teplotou společně s bouřemi na sever a severozápad USA. V jižních oblastech se projeví teplejším a sušším počasím. S bouřemi souvisí přenos četné vlhkosti a tedy srážkově bohaté počasí, které se nyní projevilo právě v oblasti severovýchodu Spojených států.

Tuhá zima začíná v Severní Americe. Odchylky teploty vzduchu na zimu 2022/2023 pro USA.

Obr. 1 Předpověď odchylek teploty vzduchu pro USA v zimě 2022/2023 dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Tuhá zima začíná v USA. Předpověď odchylek teploty vzduchu v Evropě na zimu 2022/2023.

Obr. 2 Předpověď odchylek teploty vzduchu pro Evropu v zimě 2022/2023 dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Tuhá zima v USA, mírná ve většině Evropy

To znamená tedy v převaze studenější a vlhčí průběh zimy na severu USA. Na jihu USA a následně v oblasti Evropy až daleko na severovýchod naopak teplejší průběh zimy, místy také sušší, se suššími epizodami. Modely tento vývoj potvrzují, evropské počasí by mělo být v období zimy teplotně nadprůměrné až místy významněji nadprůměrné. Z hlediska srážek se zde objeví oblasti s častějšími a významnějšími suchými obdobími. Ostatní oblasti by měly mít srážkově vyrovnané či ojediněle bohatší počasí. Celkově se modely tedy jednoznačně přiklánějí ke klasickému teplejšímu průběhu zimy. S tím, že srážkově by mělo být období spíše průměrné co oblasti střední Evropy.

Půjde ovšem často o kapalné srážky, minimálně v ne horských oblastech. Severní Amerika bude mít opačné počasí půjde o jednu z mála oblastí na Světě s o poznání studenějším počasím než činí průměr. Jde o průběh zimy tzv. typu La Niňa, tedy při vlivu tohoto klimatického jevu. Tento se uplatňuje letos třetím rokem a v tomto cyklu tedy již naposledy.

Teplejší průběh zimy ve střední Evropě znamená nižší pravděpodobnost výskytu sněhové pokrývky mimo hory. Neznamená to ovšem absenci výskytu kratších studených epizod, včetně sněhové pokrývky i v nížinách. Nyní bude hodně záležet na dalším vývoj a na přesném vývoji klimatického systému během zimy, jaký přesně tento průběh zimy kde bude. Nynější krátké listopadové ochlazení se zimním počasím i v nížinách rozhodně neznamená začátek zimy, tj. zimního počasí u nás. Též neznamená pravděpodobnost, že zima bude též studená nebo naopak teplá. Podle tohoto odhadovat nelze.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality