Evropa a SvětPrognózy počasíSezónní výhledy

Tuhá zima začíná v Severní Americe

Hodnocení článku

Tuhá zima začíná v Severní Americe. Po přečtení úvodu nadpisu tohoto článku si asi budete myslet, že tak jako některé servery soudíme podle krátkodobého víkendového ochlazení. Kdy možná některé udivil sníh i v nížinách, včetně centra Prahy, byť šlo většinou jen o poprašek nebo maximálně minimální výšku souvislé pokrývky. Zimní počasí se ovšem začíná připomínat podstatně významněji v Severní Americe, kdy New York zasáhla sněhová bouřek, která i zabíjela. Nejen zimní projevy počasí bývají na tomto kontinentě podstatně drsnější. To je dáno tamním klimatem a není na tom nic výjimečného. Naopak evropské zimy bývají často mírné, což předpokládají většinou i letošní výstupy numerických modelů. Tyto slibují zimu teplotně průměrnou až nadprůměrnou. Tuhá zima začíná tedy v USA. Toto prezentujeme v článku Výhled na zimu 2022/2023. Tento článek u Vás vyvolal významnou diskuzi. Jak na téma oblíbenosti zimního počasí, tak také tradičně přesnosti meteorologických předpovědí.

Pro nás neuvěřitelných 180cm sněhu, tuhá zima začíná v USA

Tolik napadlo po sněhové bouři v New Yorku, kdy při řádění bouřek zemřeli minimálně dva lidé. Sněhové přívaly způsobily značné dopravní komplikace a přispěly k 88 dopravním nehodám. Jakmile dochází k přílivu mrazivého vzduchu do severní části USA, tak můžeme v Evropě čekat opačné a tedy teplejší počasí. Nad severní částí Pacifiku se vyvíjí blokační systém, který změní tryskové proudění a přinese zimní počasí do určitých oblastí. Blokace má podobu mohutné anticyklony, polární jet stream přinese nižší teplotou společně s bouřemi na sever a severozápad USA. V jižních oblastech se projeví teplejším a sušším počasím. S bouřemi souvisí přenos četné vlhkosti a tedy srážkově bohaté počasí, které se nyní projevilo právě v oblasti severovýchodu Spojených států.

Tuhá zima začíná v Severní Americe. Odchylky teploty vzduchu na zimu 2022/2023 pro USA.

Obr. 1 Předpověď odchylek teploty vzduchu pro USA v zimě 2022/2023 dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Tuhá zima začíná v USA. Předpověď odchylek teploty vzduchu v Evropě na zimu 2022/2023.

Obr. 2 Předpověď odchylek teploty vzduchu pro Evropu v zimě 2022/2023 dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Tuhá zima začíná v USA, mírná ve většině Evropy

To znamená tedy v převaze studenější a vlhčí průběh zimy na severu USA. Na jihu USA a následně v oblasti Evropy až daleko na severovýchod naopak teplejší průběh zimy, místy také sušší, se suššími epizodami. Modely tento vývoj potvrzují, evropské počasí by mělo být v období zimy teplotně nadprůměrné až místy významněji nadprůměrné. Z hlediska srážek se zde objeví oblasti s častějšími a významnějšími suchými obdobími. Ostatní oblasti by měly mít srážkově vyrovnané či ojediněle bohatší počasí. Celkově se modely tedy jednoznačně přiklánějí ke klasickému teplejšímu průběhu zimy. S tím, že srážkově by mělo být období spíše průměrné co oblasti střední Evropy.

Půjde ovšem často o kapalné srážky, minimálně v ne horských oblastech. Severní Amerika bude mít opačné počasí půjde o jednu z mála oblastí na Světě s o poznání studenějším počasím než činí průměr. Tuhá zima začíná tedy v USA. Jde o průběh zimy tzv. typu La Niňa, tedy při vlivu tohoto klimatického jevu. Tento se uplatňuje letos třetím rokem a v tomto cyklu tedy již naposledy.

Teplejší průběh zimy ve střední Evropě znamená nižší pravděpodobnost výskytu sněhové pokrývky mimo hory. Neznamená to ovšem absenci výskytu kratších studených epizod, včetně sněhové pokrývky i v nížinách. Nyní bude hodně záležet na dalším vývoj a na přesném vývoji klimatického systému během zimy, jaký přesně tento průběh zimy kde bude. Nynější krátké listopadové ochlazení se zimním počasím i v nížinách rozhodně neznamená začátek zimy, tj. zimního počasí u nás. Též neznamená pravděpodobnost, že zima bude též studená nebo naopak teplá. Podle tohoto odhadovat nelze.