Září 2018 bude teplejší

Hodnocení článku

Na stránce Výhled na měsíc byla k poslednímu dni uplynulého měsíce vydána orientační prognóza (vyhlídka) chodu základních klimatických prvků na měsíc následující, tedy v tomto případě na září 2018. Září 2018 bude teplejší. Tímto měsícem začíná též klimatologický podzim jako ucelené tříměsíční období. Počasí v září připomíná ovšem zejména zpočátku ještě léto, avšak v některých ohledech se již projevují jeho podzimní prvky. A podzimní prvky se projevuje zejména chladnými až studenými nocemi a rány nebo také brzkými ranními mlhami, kterých postupně přibývá. Intenzita projevu podzimních rysů počasí závisí na konkrétním vývoji klimatických prvků tohoto období v daném roce. A tento se pokouší odhadovat právě měsíční předpověď vydávána na každý měsíc s aktualizací ke konci měsíce minulého, která bude níže interpretována.

Září 2018 bude teplejší a budou se střídat sušší epizody s vlhčími

Měsíc září bude pokračovat v teplotně nadnormálním počasí vůči dlouhodobému průměru pro toto období. Převládat by tedy mělo teplé počasí, alespoň během dne bude ještě příjemně teplo. Jinými slovy teploty by neměly často klesat v maximech pod 20°C, ale zároveň nebude už horko jako uprostřed léta (30°C překročí maxima jen výjimečně). Nutno konstatovat, že průměrná teplota v ČR během září postupně stále klesá.

Maximální teploty mohou krátce vystoupit na nebo nad letní hodnotu 25°C i ke konci měsíce, ale častěji tam budou panovat teploty nižší. Zejména ranní minima je nutno čekat s prodlužujícími se nocemi nižší, hlavně při malé oblačnosti. Ohledně srážek a i oblačnosti je nutno čekat docela pravidelné střídání vlhčích epizod s těmi suššími. Počátek měsíce bude například vlhčí, poté srážek významněji ubude. A podobné by to mělo být i ve druhé polovině měsíce. Celkově by mělo být září v ČR srážkově průměrné až slabě podprůměrné, teplotně pak nadprůměrné.

Předpokládaný vývoj počasí na první polovinu měsíce tak, jak ho uvádíme na stránce výhledu: „První část období by měla být více oblačná s častými, místy i vydatnějšími srážkami. Půjde o déšť, během období se budou vyskytovat častěji lokální srážky v podobě přeháněk a bouřek. Ve druhé polovině období by mělo být počasí spíše bez srážek či jen s ojedinělými přeháňkami či bouřkami. Teploty budou postupně stoupat, nižší budou zpočátku období za trvání deště. Po většinu první dekády září budou nadprůměrné a překročí občas letních 25°C v maximech, ojediněle dosáhnou tropických 30°C.“

Mapové zobrazení předpokládaných odchylek teplot od dlouhodobého normálu v ČR pro měsíc září jako celek (nutno brát orientačně, vychází z klimatologických prognóz). Úspěšnost tohoto výhledu je vždy spíše nižší, jak uvádíme na stránce pod předpovědí, úspěšnost této konkrétní vydané prognózy je 50% (vždy je vyšší u teplot než u srážek). Další bude vydána poslední den v září.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality