PočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Září 2018 bude teplejší

Hodnocení článku

Na stránce Výhled na měsíc byla k poslednímu dni uplynulého měsíce vydána orientační prognóza (vyhlídka) chodu základních klimatických prvků na měsíc následující, tedy v tomto případě na září 2018. Září 2018 bude teplejší. Tímto měsícem začíná též klimatologický podzim jako ucelené tříměsíční období. Počasí v září připomíná ovšem zejména zpočátku ještě léto, avšak v některých ohledech se již projevují jeho podzimní prvky. A podzimní prvky se projevuje zejména chladnými až studenými nocemi a rány nebo také brzkými ranními mlhami, kterých postupně přibývá. Intenzita projevu podzimních rysů počasí závisí na konkrétním vývoji klimatických prvků tohoto období v daném roce. A tento se pokouší odhadovat právě měsíční předpověď vydávána na každý měsíc s aktualizací ke konci měsíce minulého, která bude níže interpretována.

Září 2018 bude teplejší a budou se střídat sušší epizody s vlhčími

Měsíc září bude pokračovat v teplotně nadnormálním počasí vůči dlouhodobému průměru pro toto období. Převládat by tedy mělo teplé počasí, alespoň během dne bude ještě příjemně teplo. Jinými slovy teploty by neměly často klesat v maximech pod 20°C, ale zároveň nebude už horko jako uprostřed léta (30°C překročí maxima jen výjimečně). Nutno konstatovat, že průměrná teplota v ČR během září postupně stále klesá.

Maximální teploty mohou krátce vystoupit na nebo nad letní hodnotu 25°C i ke konci měsíce, ale častěji tam budou panovat teploty nižší. Zejména ranní minima je nutno čekat s prodlužujícími se nocemi nižší, hlavně při malé oblačnosti. Ohledně srážek a i oblačnosti je nutno čekat docela pravidelné střídání vlhčích epizod s těmi suššími. Počátek měsíce bude například vlhčí, poté srážek významněji ubude. A podobné by to mělo být i ve druhé polovině měsíce. Celkově by mělo být září v ČR srážkově průměrné až slabě podprůměrné, teplotně pak nadprůměrné.

Předpokládaný vývoj počasí na první polovinu měsíce tak, jak ho uvádíme na stránce výhledu: “První část období by měla být více oblačná s častými, místy i vydatnějšími srážkami. Půjde o déšť, během období se budou vyskytovat častěji lokální srážky v podobě přeháněk a bouřek. Ve druhé polovině období by mělo být počasí spíše bez srážek či jen s ojedinělými přeháňkami či bouřkami. Teploty budou postupně stoupat, nižší budou zpočátku období za trvání deště. Po většinu první dekády září budou nadprůměrné a překročí občas letních 25°C v maximech, ojediněle dosáhnou tropických 30°C.”

Mapové zobrazení předpokládaných odchylek teplot od dlouhodobého normálu v ČR pro měsíc září jako celek (nutno brát orientačně, vychází z klimatologických prognóz). Úspěšnost tohoto výhledu je vždy spíše nižší, jak uvádíme na stránce pod předpovědí, úspěšnost této konkrétní vydané prognózy je 50% (vždy je vyšší u teplot než u srážek). Další bude vydána poslední den v září.