Předpověď bouřekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Velmi vysoká teplota a silné bouřky

Hodnocení článku

Krátké tropické období, jak bylo avizováno minulý týden ve stručném výhledu, bude ukončeno. Očekávají se velmi vysoká teplota a silné bouřky. Vysoká teplota a velmi vysoká teplota se bude týkat částečně východu Čech a poté hlavně Moravy a Slezska. V Čechách a postupně i na Moravě a ve Slezsku se vyskytnou bouřky. Ty mohou být opět i velmi silné. Přinesou typické nebezpečné doprovodné jevy. Hlavní bouřkovou činnost lze čekat v noci na pátek. První bouřky se objeví v Čechách již v noci na středu a zpočátku středy.

Na jižní Moravě 36°C a zvýšené riziko vzniku požárů

Velmi vysoká teplota se bude týkat hlavně Moravy. Největší horko lze čekat ve čtvrtek na jihu Moravy. Půjde o další extrém počasí na tomto území. Teplota vystoupí i na hodnoty kolem 36°C. Následně přijde změna počasí a velmi teplé počasí by mělo i na východě země před víkendem skončit. V důsledku suchého počasí a vysoké teploty vzduchu nutno očekávat zvýšené riziko vzniku požárů. Hrozba požárů se týká zejména oblastí, kde již v současné době sucho hrozí. Jde o jižní a střední Moravu. Tam se zpočátku srážky ani v podobě bouřek nevyskytnou. Důrazně se zde doporučuje vyhnout se manipulaci s otevřeným ohněm a jinými zdroji ohně ve volné krajině.

Velmi silné bouřky v Čechách, postupně na Moravě a ve Slezsku

V Čechách lze čekat výskyt místních bouřek a to již ve středu. Zatím půjde o nevýznamné bouřky. Významnější se objeví během čtvrtka a noci na pátek. Na východě země pak během pátku a v noci na sobotu. V bouřkách hrozí opět, podobně jako v minulých týdnech, přívalové srážky. Při těch může za kratší čas spadnout 50mm srážek a dojít k rychlému odtoku vody z území. V důsledku toho je nutno očekávat krátkodobě rozvodnění zejména malých toků na SPA. Dále se objeví nárazy větru 20-25m/s nebo také krupobití. Kroupy je třeba čekat hlavně v denních bouřkách. Očekávaný výskyt nebezpečných jevů v bouřkách nelze stavit přesně co do konkrétní lokality. Rozhodně ho ale není radno brát na lehkou váhu. Nebezpečné jevy se mohou v bouřkách vyskytnout kdekoli.

Kde spadne nejvíce srážek a kudy projdou významné bouřky modely přesně neřeknou

Velmi vysoká teplota a silné bouřky. Akumulace srážek na 24h do 9.7.2021 podle modelu Aladin.

Obr. 1 Úhrny srážek za 24 hodin do 9.7.2021 8 SELČ podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Numerické modely opět své předpoklady rozložení a vydatnosti srážek mění. Při těchto situacích totiž není možné ani v krátkodobém horizontu předpovědět, kde bude bouřka velmi silná, kde běžná a kde se přímo vůbec nevyskytne. Všechna tato místa se očekávají v ČR kdekoli. Nejnovější regionální předpověď hovoří o tom, že hlavní srážky v bouřkách spadnou v noci na pátek hlavně na západě či severozápadě Čech. V noci na středu může být srážková činnost významnější na severu a severovýchodě Čech. Srážky uvedené na mapě (obr. 1) jsou první předpovědí modelu. Velmi pravděpodobně se bude dále jejich rozložení měnit.

Nikdo neřekne, zda někde v ČR opět nehrozí tornádo. Ale při očekávání velmi silných bouřek toto riziko nikdy nemůžeme zcela vyloučit. Jak zmírnit dopady jeho případného působení? Jak se na to připravit? Na to bohužel zatím dostatečný návod nemáme.

TIP: Sledujte očekávané úhrny srážek na naší stránce Předpověď srážek.

Příčinou velmi vysoké teploty na východě je vrcholící příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Současně pozvolný postup frontálního rozhraní od západu. Rozhraní se bude během přechodu přes ČR vlnit a svůj postup přes východní části republiky značně zpomalí. Vliv na počasí na východě ČR bude mít proto do soboty. Přechod rozhraní je příčinou vzniku i velmi silných bouřek.