Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 7. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 7. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Teplé počasí ještě vydrží i v dalším únorovém týdnu. Alespoň na horách by mělo ale přechodně sněžit. Po kratší pauze opět přibude během druhé půlky týdne také srážek, místy mohou být trvalejší. Zpočátku týdne se očekává povodňová aktivita zejména na větších tocích po srážkách a tání sněhu z předchozího týdne. Povodňová situace se dle současných předpokladů může vrátit opět s koncem týdne. Zejména s přihlédnutím k zaplněnosti povodí o zmíněných srážkách a tání sněhu na severu a východě území.

Počasí na 7. týden 2024. Zatopená louka po oblevě v zimě.

Počasí bude v dalším týdnu kopírovat to z týdne předchozího, spíše hodně srážek často rozkolísá vodní toky

Týden: 12. až 18.2.2024

Předpověď

Spíše hodně oblačnosti nás čeká i v dalším týdnu a srážky budou relativně časté. Přechodně polojasné počasí se vyskytne během první poloviny týdne a srážky se objeví jen ojediněle. To díky zásahu výběžku tlakové výše od jihozápadu. Vlivem vyjasnění se vyskytnou studenější noci, mrznout v nižších výškách však bude jen ojediněle. Ve druhé polovině týdne v cyklonální situaci opět počítáme s velkou oblačností a četnějšími srážkami. Uplatní se totiž intenzivní západní proudění, proto nelze čekat zásadnější změnu v charakteru počasí. Tryskové proudění jednoznačně “rozdá karty” pro cirkulační poměry v centru Evropy. Proudění od západu až jihozápadu s sebou přinese četné systémy front spojené s cyklonami. Jak bylo naznačeno, zejména po polovině týdne. Opět vedle četných srážek čekejme také čerstvý vítr i s vyššími nárazy. Tuto prognózu počasí v týdnu obecně upřesní dílčí předpovědi konkrétních situací počasí v dalších článcích.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 3°C, při zmenšení oblačnosti v polovině týdne 4 až 0°C.
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C, po polovině týdne místy přechodně 14°C.
  • Průměrná teplota: 6 až 9°C, místy 11°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1040mm, hory na S/SV až 55mm/cm, odchylka období: nadprůměrné.

Synoptická situace

Po přechodu okluzní fronty spojené s cyklonou k nám krátce pronikne o něco chladnější vzduch ve výběžku tlakové výše od jihozápadu. Tento výběžek v polovině týdne zeslábne. Od západu začnou přes ČR postupovat v postupně čerstvém proudění četné frontální systémy z Atlantiku vázané na tlakové níže.

Závěr: Počasí na 7. týden 2024

Počasí se očekává navzdory původním předpokladům o ochlazení ve stabilnější podobě alespoň od vyšších poloh teplé. Ve znamení postupně intenzivního západního proudění a není jisté tedy, kdy bude tato situace změněna a tzv. “přebita” opačnou cirkulací. V dohledné době horizontu 7-10 dnů se tak ovšem podle nových prognóz nestane. Neustále modely ukazují současný trend počasí.

TIP: Sledujte u nás Výhled srážek na střednědobý horizont s akumulací celkových srážek pro základní představu. Vývoj jet streamu a další nejen předpovídané prvky lze sledovat na webu meteociel.fr.