Co měří radarový windprofiler? ČHMÚ má tři nové

Hodnocení článku

Když se řekne radarový windprofiler, asi si mnoho z vás pod tímto názvem žádný přístroj nevybaví. Pokud se budeme snažit přeložit název, určitě cestu najdeme. Zjistíme totiž, že přístroj bude mít něco společného s větrem (wind) a profilem, pravděpodobně atmosféry (profiler). Takže po spojení bude už základní odpověď jasná. O tom, co to přesně je radarový windprofiler a kde všude vítr dnes měří nabídne informace tento článek. Stejně tak informaci o tom, že v ČR byla dokončena instalace posledního nového přístroje tohoto druhu v rámci jejich obnovy. Podobně jako když u nás probíhala obnova radiolokátorů od firmy VAISALA před několika lety. Tento název je obecně používaný, nepřekládá se.

Windprofiler měří vítr pomocí principu radiolokace

Obr. 1 Schéma principu fungování windprofileru, zdroj: jma.go.jp

Podobně jako radiolokátor odhaluje meteorologické cíle a tedy srážkově významnou oblačnost v podobě částic různého druhu. Tak pracuje i radarový windprofiler. Tento přístroj též vyhodnocuje zpětný odraz radarového paprsku, který je vyslán anténou s fázovým posunem. Tato mění azimut a vertikální úhel paprsku. Výsledkem je určení hodnot směru i rychlost větru v jednotlivých výškách a to v kroku po 100 metrech. Přístroj tak umí činit až do výšky 8km nad povrchem. Jde o automatický obslužný přístroj, který měří vítr minimálně od výšek 100-200m nad povrchem. Má podobný princip jako Dopplerovský radar.

Využití výsledků měření je zejména pro zajištění provozu jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech, ale také jde o vstupní hodnoty do předpovědního modelu ALADIN. Výsledky měření těchto přístrojů jsou k dispozici veřejně na stránce ČHMÚ v kategorii informací o vertikálních profilech větru. Data směřují i do evropské sítě E-profile.

Nové přístroje mají nyní stanice Cheb, Temelín a Kuchařovice

ČHMÚ v květnu letošního roku dokončil obnovu windprofilerů na výše uvedených stanicích. Výměna probíhala postupně od loňského listopadu. Konala se v rámci projektu Obnova sítě radarových windprofilerů ČHMÚ se spolufinancováním EU. Instalovány byly přístroje typu LAP3000, které vyrobila německá firma SCINTEC.

Reference

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Online, 2020. Dostupné na http://www.chmi.cz.

ČMeS. Online elektronický meteorologický slovník terminologický a výkladový. Česká meteorologická společnost. Online, dostupné na http://slovnik.cmes.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality