5. 12. 2024

METEO AKTUALITY

Seriózní servis o počasí

PočasíZajímavosti

Co měří radarový windprofiler? ČHMÚ má tři nové

Hodnocení článku

Když se řekne radarový windprofiler, asi si mnoho z vás pod tímto názvem žádný přístroj nevybaví. Pokud se budeme snažit přeložit název, určitě cestu najdeme. Zjistíme totiž, že přístroj bude mít něco společného s větrem (wind) a profilem, pravděpodobně atmosféry (profiler). Takže po spojení bude už základní odpověď jasná. O tom, co to přesně je radarový windprofiler a kde všude vítr dnes měří nabídne informace tento článek. Stejně tak informaci o tom, že v ČR byla dokončena instalace posledního nového přístroje tohoto druhu v rámci jejich obnovy. Podobně jako když u nás probíhala obnova radiolokátorů od firmy VAISALA před několika lety. Tento název je obecně používaný, nepřekládá se.

Windprofiler měří vítr pomocí principu radiolokace

Radarový windprofiler - schéma fungování.

Obr. 1 Schéma principu fungování windprofileru, zdroj: jma.go.jp

Podobně jako radiolokátor odhaluje meteorologické cíle a tedy srážkově významnou oblačnost v podobě částic různého druhu. Tak pracuje i radarový windprofiler. Tento přístroj též vyhodnocuje zpětný odraz radarového paprsku, který je vyslán anténou s fázovým posunem. Tato mění azimut a vertikální úhel paprsku. Výsledkem je určení hodnot směru i rychlost větru v jednotlivých výškách a to v kroku po 100 metrech. Přístroj tak umí činit až do výšky 8km nad povrchem. Jde o automatický obslužný přístroj, který měří vítr minimálně od výšek 100-200m nad povrchem. Má podobný princip jako Dopplerovský radar.

Využití výsledků měření je zejména pro zajištění provozu jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech, ale také jde o vstupní hodnoty do předpovědního modelu ALADIN. Výsledky měření těchto přístrojů jsou k dispozici veřejně na stránce ČHMÚ v kategorii informací o vertikálních profilech větru. Data směřují i do evropské sítě E-profile.

Nové přístroje mají nyní stanice Cheb, Temelín a Kuchařovice

ČHMÚ v květnu letošního roku dokončil obnovu windprofilerů na výše uvedených stanicích. Výměna probíhala postupně od loňského listopadu. Konala se v rámci projektu Obnova sítě radarových windprofilerů ČHMÚ se spolufinancováním EU. Instalovány byly přístroje typu LAP3000, které vyrobila německá firma SCINTEC.

Reference

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Online, 2020. Dostupné na http://www.chmi.cz.

ČMeS. Online elektronický meteorologický slovník terminologický a výkladový. Česká meteorologická společnost. Online, dostupné na http://slovnik.cmes.cz.