Citelné ochlazení, podzim začíná nejen astronomicky

Několik týdnů a zejména posledních dnů bylo počasí v ČR velmi ustálené ve znamení převážně malé oblačnosti s vysokými až velmi vysokými teplotami ve vztahu k normálu pro dané období a také značně suché. Sucho tak pokračovalo z letního období a bylo v září zejména místy značně prohloubeno. Vysoké tepoty a zatím ne příliš studená voda lákaly i nyní kolem poloviny září ke koupání. Letošní letní počasí bylo dlouhé, začalo po polovině jarního období, kdy teplota začaly vystupovat občas nad 25°C. Velmi teplé byly všechny tři klimaticky letní měsíce, červen, červenec i srpen. Přidalo se také srážkově chudé počasí a často u nás svítilo sluníčko. Změny v počasí nebyly během tohoto období nijak významné a hlavně neměly delší trvání. Nyní přichází definitivní konec toho pravého letního počasí. Nelze říci, že už letos nebude slunečno nebo že teploty nevystoupí na letních 25°C. Ale souvislejší teplé období, včetně teplejších nocí už v této roční době nehrozí. V oblastech vysokého tlaku vzduchu budou při vyjasnění klesat noční teploty hodně nízko, denní maxima budou také častěji pod 20°C než na 25°C. A během noci budou ve studeném vzduchu vznikat častěji mlhy a nízká oblačnost. Takové počasí je pro naše území během podzimu typické. Astronomicky začíná podzim v neděli 23. září 2018 a počasí se podle toho bude chovat.

Jak moc se ochladí a skončí konečně sucho?

Ochladí se vzhledem k současným vysokým teplotám citelně, ale srážky nebudou zatím zdaleka dostačující na zažehnání výrazného deficitu z letního období. Srážky se budou vyskytovat zejména v oblastech studených front a v případě vlivu tlakových níží. Obecně je nutné přijmout fakt, že období častého klidného a slunného počasí končí. V dalších dnech bude počasí častěji oblačné a se srážkami, také větrné a chladné. Vítr bude pocitovou teplotu snižovat a ve spojení s vlhčím počasím se bude zdát ještě více chladno. Pro milovníky tepla a hezkého počasí jsou to docela katastrofické zprávy, ale nebude se jednat o žádný extrém. Za extrém lze považovat spíše toto souvislé velmi teplé a suché období. Teploty budou v ranních minimech klesat při vyjasnění pod 5°C a mohou se objevit i přízemní mrazíky. Při srážkách se teploty v maximech nemusejí dostat ani nad 15°C a to hlavně v pondělí.

Předpokládaná noční minima v dalších dnech:

So 22.9.: 13 až 9°C, na Z 6°C

Ne 23.9.: 11 až 7°C

Po 24.9.: 9 až 5°C, na JV/V kolem 9°C

Út 25.9.: 6 až 2°C, přízemní mrazíky

St 26.9.: 6 až 2°C, přízemní mrazíky

Výhled počasí na sedm dní dopředu je k dispozici na stránce Výhled na týden s aktualizací pravidelně třikrát týdně.

Synoptické příčiny vývoje počasí v dalších dnech

Přes ČR přejde v noci na sobotu výrazná studená fronta, která přinese konec nadprůměrně teplého počasí. Přejde rychle a příliš srážek na naše území nepřinese. Srážky se zastaví na 12mm za 24 hodin, většinou to bude ale do 8-10mm srážek do sobotního odpoledne, kdy frontální srážky ustanou i na východě území. Podstatně více srážek, vedle dalších význačných projevů, přinese tlaková níže. Ta přejde přes Německo k severovýchodu v noci na pondělí a ovlivní i počasí u nás. Vedle krátce intenzivních srážek přinese také silný vítr. Napršet by mělo v ČR místy až 30mm za 24 hodin. Tímto se ovšem srážkový deficit pouze místy sníží, ale sucho se zdaleka nijak nezmírní. Počasí se uklidní během příštího týdne v oblasti vysokého tlaku, která přes střední Evropou postoupí během úterý. To bude ovšem ve studeném vzduchu za jasných nocí znamenat nízké teploty.

První silný vítr podzimu a následné mrazíky

V neděli večer, v noci na pondělí a zpočátku pondělí bude dosti větrno. V neděli začíná astronomický podzim a začne opravdu v souladu s typickými podzimními rysy počasí. V oblasti tlakové níže bude foukat přechodně silný vítr s nárazy. Nárazy větru mohou dosahovat 20-25m/s, ojediněle i kolem 30m/s – tzn. překročí 100km/h. Vítr bude v pondělí během dopoledne slábnout. V dalších dnech nás čekají nízké noční a ranní teploty, neboť se počasí opět uklidní, bude jasno a bezvětří. Předpokládaná ranní minima teploty vzduchu do příští středy uvádíme výše.

 

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.