PočasíPrognózy počasí

Citelné ochlazení, podzim začíná nejen astronomicky

Hodnocení článku

Několik týdnů a zejména posledních dnů bylo počasí v ČR velmi ustálené ve znamení převážně malé oblačnosti. Též s vysokými až velmi vysokými teplotami ve vztahu k normálu pro dané období a také značně suché. Sucho tak pokračovalo z letního období a bylo v září zejména místy značně prohloubeno. Vysoké tepoty a zatím ne příliš studená voda lákaly i nyní kolem poloviny září ke koupání. Letošní letní počasí bylo dlouhé, začalo po polovině jarního období, kdy teplota začaly vystupovat občas nad 25°C. Velmi teplé byly všechny tři klimaticky letní měsíce, červen, červenec i srpen. Přidalo se také srážkově chudé počasí a často u nás svítilo sluníčko. Změny v počasí nebyly během tohoto období nijak významné a hlavně neměly delší trvání. Nyní přichází definitivní konec toho pravého letního počasí. Přichází citelné ochlazení, podzim začíná nejen astronomicky.

Nelze říci, že už letos nebude slunečno nebo že teploty nevystoupí na letních 25°C. Ale souvislejší teplé období, včetně teplejších nocí už v této roční době nehrozí. V oblastech vysokého tlaku vzduchu budou při vyjasnění klesat noční teploty hodně nízko, denní maxima budou také častěji pod 20°C než na 25°C. A během noci budou ve studeném vzduchu vznikat častěji mlhy a nízká oblačnost. Takové počasí je pro naše území během podzimu typické. Astronomicky začíná podzim v neděli 23. září 2018 a počasí se podle toho bude chovat, začíná tedy nejen astronomicky.

Nástup podzimu u řeky, přechodně teplejší počasí. Podzim začíná.

Podzim v krajině u řeky už je místy patrný, nyní podzim začíná i co do projevů počasí.

Podzim začíná nejen astronomicky: Jak moc se ochladí a skončí konečně sucho?

Ochladí se vzhledem k současným vysokým teplotám citelně, ale srážky nebudou zatím zdaleka dostačující na zažehnání výrazného deficitu z letního období. Srážky se budou vyskytovat zejména v oblastech studených front a v případě vlivu tlakových níží. Obecně je nutné přijmout fakt, že období častého klidného a slunného počasí končí. V dalších dnech bude počasí častěji oblačné a se srážkami, také větrné a chladné. Vítr bude pocitovou teplotu snižovat a ve spojení s vlhčím počasím se bude zdát ještě více chladno. Pro milovníky tepla a hezkého počasí jsou to docela katastrofické zprávy, ale nebude se jednat o žádný extrém. Za extrém lze považovat spíše toto souvislé velmi teplé a suché období. Teploty budou v ranních minimech klesat při vyjasnění pod 5°C a mohou se objevit i přízemní mrazíky. Při srážkách se teploty v maximech nemusejí dostat ani nad 15°C a to hlavně v pondělí.

Předpokládaná noční minima v dalších dnech:

So 22.9.: 13 až 9°C, na Z 6°C

Ne 23.9.: 11 až 7°C

Po 24.9.: 9 až 5°C, na JV/V kolem 9°C

Út 25.9.: 6 až 2°C, přízemní mrazíky

St 26.9.: 6 až 2°C, přízemní mrazíky

Výhled počasí na sedm dní dopředu je k dispozici na stránce Výhled na týden s aktualizací pravidelně třikrát týdně. Vyplývá z něj, že podzim začíná nejen astronomicky.

Synoptické příčiny vývoje počasí v dalších dnech

Přes ČR přejde v noci na sobotu výrazná studená fronta, která přinese konec nadprůměrně teplého počasí. Přejde rychle a příliš srážek na naše území nepřinese. Srážky se zastaví na 12mm za 24 hodin, většinou to bude ale do 8-10mm srážek do sobotního odpoledne, kdy frontální srážky ustanou i na východě území. Podstatně více srážek, vedle dalších význačných projevů, přinese tlaková níže. Ta přejde přes Německo k severovýchodu v noci na pondělí a ovlivní i počasí u nás. Vedle krátce intenzivních srážek přinese také silný vítr. Napršet by mělo v ČR místy až 30mm za 24 hodin. Tímto se ovšem srážkový deficit pouze místy sníží, ale sucho se zdaleka nijak nezmírní. Počasí se uklidní během příštího týdne v oblasti vysokého tlaku, která přes střední Evropou postoupí během úterý. To bude ovšem ve studeném vzduchu za jasných nocí znamenat nízké teploty, typické pro začínající podzim.

První silný vítr podzimu a následné mrazíky, podzim začíná

V neděli večer, v noci na pondělí a zpočátku pondělí bude dosti větrno. V neděli začíná astronomický podzim a začne opravdu v souladu s typickými podzimními rysy počasí. V oblasti tlakové níže bude foukat přechodně silný vítr s nárazy. Nárazy větru mohou dosahovat 20-25m/s, ojediněle i kolem 30m/s – tzn. překročí 100km/h. Vítr bude v pondělí během dopoledne slábnout. V dalších dnech nás čekají nízké noční a ranní teploty, neboť se počasí opět uklidní, bude jasno a bezvětří. Předpokládaná ranní minima teploty vzduchu do příští středy uvádíme výše.

Takže podzim začíná nejen astronomicky. Výstupy numerických modelů můžete sledovat například na stránce wetter3.de.