Zajímavosti

Další nejmrazivější zima za 40 let

Hodnocení článku

Další nejmrazivější zima za 40 let v Evropě se blíží. Nastalo září, začalo tříměsíční období klimatologického podzimu předcházející zimě. A objevují se první typicky bulvární předpovědi na zimu. Zní shodně jako každý rok, “nadcházející zima se očekává opravdu studená, plná sněhu, nejstudenější za posledních několik let, nejmrazivější zima za 40 let a podobně”. Dočíst se v těchto článcích s předpovědí na zimu můžeme opravdu hodně zajímavé věci. Tyto předpovědní články vycházejí na známých bulvárních serverech. Jejich základem bývají zahraniční prohlášení, mnohdy ani ne meteorologů. Jedná se o hodně málo pravděpodobné varianty vývoje, které se ovšem do repertoáru těchto médií velmi hodí. Žádný server s bulvárním zaměřením nemá zájem psát o tom, že nadcházející zima se ponese opět v teplejším duchu v souladu s probíhajícím oteplováním planety. A že se opět sněhu v nížinách téměř nedočkáme a ani na horách nepůjde o žádné zimní extrémy. Proto raději napíše, že nás čeká doba ledová a nejmrazivější zima za 40 let. Nějaký podklad si k tomu dokáže vždy sehnat. Pojďme se podívat, z čeho vycházejí letošní “předpovědi” na zimu.

Nejmrazivější zima za 40 let – “Evropu čeká doba ledová”

Přesně to se například můžete letos dočíst v těchto textech s rádoby předpovědí velmi pomalu se blížící zimní sezóny. V Evropě má být podle aktuálně vydaného článku s touto predikcí zima nejmrazivějších za 40 let a naší republiku možná čekají opravu bílé Vánoce. Nyní stále citujeme z jednoho z článků, nejde o naše výroky a predikce. Předpověď zimy v podobě jakékoli podoby s jakýmikoli tvrzením je v současné doby nemožná. Každá varianta vývoje je tedy stejně tak pravděpodobná jako nepravděpodobná. Fakt, že letos napadne skutečně i v našich nížinách sníh právě na vánoční svátky vyvrátit samozřejmě nelze. Ta pravděpodobnost existuje, avšak vzhledem ke známé pranostice poměrně často se uplatňující a vzhledem k faktu oteplování není vůbec vysoká.

Tvrzení, že následující zima bude mrazivá či dokonce nejmrazivější zima za 40 let je zcela holé. Ano, autoři článků podkládají svá tvrzení výroky meteorologa. Ale zároveň připouštějí, že toto vše závisí na vývoji klimatické oscilace a obecně klimatického systému Země. Mělo by dojít k “uvolnění mrazivých proudů arktického vzduchu”. To se přesně predikovalo v loňské zimě a před jejím začátkem. K určitému kolapsu arktické oscilace došlo, ale na konci zimy. Poté ve vnitrozemí Evropy místo mrazivé zimy nastal dosti studený začátek jara.

Proč by měla být nadcházející zima nejmrazivější?

Co předpovídá citovaný meteorolog David Dilley a další? Co se podle něho začíná nyní na zemi měnit? A proč tedy predikuje pravděpodobnost studenější zimy než v předchozích několika letech? A to v Evropě i Americe.

Další nejmrazivější zima za 40 let. Ochlazovací cykly.

Obr. 1 Tzv. ochlazovací cykly průměrné teploty přicházející každých 230 let jako základ předpovědi nejmrazivější zimy za 40 let, zdroj: twitter.com

Teď už si každý musí tyto informace vyložit po svém. Typicky bulvární média nedoporučujeme pro informace nejen o počasí sledovat. Tato čtenáře či případně diváky často silně matou a ovlivňují svými výroky s jediným cílem. S cílem podněcování ke čtení článků, sledování videí či televizních vysílání. Mnoho z Vás na tyto informace před každou zimou někde narazí. Co mají tyto informace společného? Jaký je tedy jejich skutečný cíl?

TIP: V minulosti jsme vydali návodové články, kde sledovat a hledat seriózní informace o počasí: Seriózní informace o počasí, kde je najdu? (2018) Kde hledat seriózní informace o počasí? (2020).

Jednoznačně hovoří vždy o extrému. Větším extrémem v zimním období je zajisté pořádné zimní počasí, tedy drsné počasí, nikoli teplé a mírné. Takové počasí, které u nás poslední dobou časté nebývá. Takové, které si mnozí přejí. Proto v těchto článcích čteme předpovědi hovořící o tuhé, drsné, mrazivé, zasněžené zimě. Mnoho z příjemců těchto informací se zpětně asi neohlíží. Ano, teplejší průběh zimy je nepřekvapí, ale vzpomene si někdo z nich v březnu na tyto články s katastrofickými předpověďmi ze září loňského roku? Nějak to opět nevyšlo. Tato média patrně spoléhají, že to třeba někdy vyjde. A když ne, tak věří, že je čtenáři či diváci nebudou za tyto informace nijak kritizovat. I když měly jasný cíl.

Je výše uvedená předpověď začátku dalšího 230 letého ochlazovacího cyklu podložena a má tvrzení očekávání nejmrazivější zimy za 40 let reálný základ? To budeme moci posoudit podle průběhu nejen nadcházející zimy. Tento článek berte pouze jako reakci na články o tom, že následující zima bude studená. Které se zakládají právě na tomto odhadu nástupu ochlazování na místo dosavadního oteplování. Nutno zdůraznit, že žádný z nástrojů moderní meteorologie a klimatologie nedokáže nyní odhadnout průběh počasí v celém podzimu, natož pak v zimě.