Ledovka letos a před čtyřmi lety

Hodnocení článku

Jak bylo predikováno, v Čechách a to hlavně na jihozápadě a západě se vyskytl mrznoucí déšť s tvorbou nebezpečné ledovky. Teploty se v pátek odpoledne pohybovaly na jihozápadě a západě Čech slabě až mírně pod bodem mrazu, nejčastěji od -1 do -4°C. Ve vyšších hladinách atmosféry byla teplota ovšem kladná. Proto se vyskytly kapalné srážky v podobě deště, který na zemském povrchu okamžitě namrzal a tvořil kluzkou ledovku. Večer srážky přecházely ve sněžení a na vrstvě ledu se začala tvořit pokrývka sněhu. Ledovka letos a před čtyřmi lety.

Ledovka není za takové situace vidět a stává se ještě nebezpečnější. Příčinou bylo ochlazování ve vyšších vrstvách atmosféry. Srážkové úhrny za 6 hodin, páteční odpoledne a podvečer se pohybovaly na západě a jihozápadě Čech nejčastěji mezi 2 až 6mm, ojediněle spadlo až 8mm. Veškeré srážky prakticky v podobě mrznoucího deště, což je poměrně velká vydatnost. Místy se tak tvořila silná ledovka. Postup srážkově významné oblačnosti byl velmi pozvolný a srážky se trvale vyskytovaly nad omezeným územím.

Synoptickou příčinou výskytu srážek a ledovky je přechod okludujícího frontálního systému od západu přes naše území za již částečně zmíněné situace co se týče rozložení teplot. V přízemní vrstvě zůstával po přílivu studeného vzduchu stále mrazivý vzduch, do vyšších vrstev atmosféry pronikal teplejší vzduch.

Hrozí ledovka ještě o víkendu? Ano, teploty u povrchu i ve výšce kolem bodu mrazu a očekávané srážky způsobí výskyt ledovky i v nejbližší době. Tato by už ale neměla být takto silná a plošná. Místy se budou vyskytovat srážky, které budou mrznoucí a to opět od dnešního večera. Mrznoucí srážky se budou od neděle týkat pro změnu východní části našeho území, tedy Moravy a Slezska. Tam se očekává namrzající déšť ještě v noci na pondělí. Do Čech bude i při zemi pronikat teplý vzduch a teploty tam budou kladné i v nočních hodinách.

Silná ledovka uvedla prosinec 2014

Asi nelze zapomenout na významnou ledovku s počátkem 1. prosince 2014 a s definitivním koncem až 3. prosince tohoto roku, která vyřadila z provozu elektrickou trakci na železnici na četných místech ČR i tramvajovou dopravu v mnohých městech, včetně Brna a Prahy. Též činila problémy na elektrických vedeních a v lesích, kde vlivem ledovky praskaly větve. Tato ledovka vznikla také v důsledku poměrně trvalých a vydatnějších srážek, které zasáhly za záporných teplot u povrchu ale o poznání větší území než letošní. Postupovaly od jihovýchodu a jako první zasáhly jihovýchod a jih Moravy, kde byly současně nejvydatnější. Při postupu k severozápadu slábly, ale i přesto vznikla v důsledku jejich výskytu na promrzlém povrchu poměrně významná ledovka i v Čechách.

Předpověď teploty vzduchu v hladině 850hPa na 1.12.2014 18 UTC dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de
Předpověď teploty vzduchu ve 2 metrech nad povrchem na 1.12.2014 18 UTC dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

 

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality