Počasí

Ledovka letos a před čtyřmi lety

Hodnocení článku

Jak bylo predikováno, v Čechách a to hlavně na jihozápadě a západě se vyskytl mrznoucí déšť s tvorbou nebezpečné ledovky. Teploty se v pátek odpoledne pohybovaly na jihozápadě a západě Čech slabě až mírně pod bodem mrazu, nejčastěji od -1 do -4°C. Ve vyšších hladinách atmosféry byla teplota ovšem kladná. Proto se vyskytly kapalné srážky v podobě deště, který na zemském povrchu okamžitě namrzal a tvořil kluzkou ledovku. Večer srážky přecházely ve sněžení a na vrstvě ledu se začala tvořit pokrývka sněhu. Ledovka letos a před čtyřmi lety.

Ledovka není za takové situace vidět a stává se ještě nebezpečnější. Příčinou bylo ochlazování ve vyšších vrstvách atmosféry. Srážkové úhrny za 6 hodin, páteční odpoledne a podvečer se pohybovaly na západě a jihozápadě Čech nejčastěji mezi 2 až 6mm, ojediněle spadlo až 8mm. Veškeré srážky prakticky v podobě mrznoucího deště, což je poměrně velká vydatnost. Místy se tak tvořila silná ledovka. Postup srážkově významné oblačnosti byl velmi pozvolný a srážky se trvale vyskytovaly nad omezeným územím.

Synoptickou příčinou výskytu srážek a ledovky je přechod okludujícího frontálního systému od západu přes naše území za již částečně zmíněné situace co se týče rozložení teplot. V přízemní vrstvě zůstával po přílivu studeného vzduchu stále mrazivý vzduch, do vyšších vrstev atmosféry pronikal teplejší vzduch.

Hrozí ledovka ještě o víkendu? Ano, teploty u povrchu i ve výšce kolem bodu mrazu a očekávané srážky způsobí výskyt ledovky i v nejbližší době. Tato by už ale neměla být takto silná a plošná. Místy se budou vyskytovat srážky, které budou mrznoucí a to opět od dnešního večera. Mrznoucí srážky se budou od neděle týkat pro změnu východní části našeho území, tedy Moravy a Slezska. Tam se očekává namrzající déšť ještě v noci na pondělí. Do Čech bude i při zemi pronikat teplý vzduch a teploty tam budou kladné i v nočních hodinách.

Silná ledovka uvedla prosinec 2014

Asi nelze zapomenout na významnou ledovku s počátkem 1. prosince 2014 a s definitivním koncem až 3. prosince tohoto roku, která vyřadila z provozu elektrickou trakci na železnici na četných místech ČR i tramvajovou dopravu v mnohých městech, včetně Brna a Prahy. Též činila problémy na elektrických vedeních a v lesích, kde vlivem ledovky praskaly větve. Tato ledovka vznikla také v důsledku poměrně trvalých a vydatnějších srážek, které zasáhly za záporných teplot u povrchu ale o poznání větší území než letošní. Postupovaly od jihovýchodu a jako první zasáhly jihovýchod a jih Moravy, kde byly současně nejvydatnější. Při postupu k severozápadu slábly, ale i přesto vznikla v důsledku jejich výskytu na promrzlém povrchu poměrně významná ledovka i v Čechách.

Předpověď teploty vzduchu v hladině 850hPa na 1.12.2014 18 UTC dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de
Předpověď teploty vzduchu ve 2 metrech nad povrchem na 1.12.2014 18 UTC dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de