PočasíPředpověď bouřekPředpověď srážekPrognózy počasí

Další vydatné srážky, kolik jich kde spadne?

Hodnocení článku

Jak bylo avizováno už ve výhledu z minulého týdne, tak i v tomto červnovém týdnu se vyskytnou další vydatné srážky. Další vydatné srážky, po víkendových přívalových srážkách, spadnou od zítřka do soboty. Modely ovšem zatím nemají jasno v tom, kde vydatné srážky spadnou a kolik jich kde spadne. Příčinou výskytu významných srážek bude vliv tlakové níže a s ní spojeného frontálního rozhraní. To se bude přesouvat přes naše území velmi zvolna, proto bude srážková činnost déletrvající. Po přechodu rozhraní dojde k ochlazení, závěr týdne tak bude ve znamení chladnějšího a vlhkého počasí. Nejtepleji bude ve středu a místy ještě ve čtvrtek. Ve čtvrtek vznikne vlivem postupného přechodu rozhraní v ČR teplotní rozdíl. V teplejších oblastech budou vznikat ještě lokální bouřky, opět i silné s přívalovými srážkami. Čekají se další vydatné srážky, kolik kde spadne srážek? Předpověď přináší tento text.

Hrozba dalších bleskových povodní, přinesou je další vydatné srážky. Kolik jich kde spadne?

I podle dnešních výstupů z numerických modelů to vypadá, že se v bouřkách objeví další vydatné srážky. Zejména v Čechách by mělo spadnout za kratší čas velké množství vody. Dojde tak, i vzhledem k místy vyššímu nasycení po minulých srážkách, k významnějšímu odtoku vody ze zasaženého území. Rozvodní se tak velmi rychle menší toky či horní toky obecně, následně pak i toky střední, avšak ne tak významně. Právě u malých toků jako jsou potoky a tzv. říčky jsou bleskové povodně při těchto srážkách nejčastější a jsou pro ně zcela typické. Povodeň má velmi rychlý nástup, také poté ústup.

Ale vlivem rychlého nástupu a velké intenzity je tato povodeň ničivá. Proto také není možné se na ni příliš připravit. A proto je třeba dbát výstražných informací a četněji sledovat předpovědi srážek. Též je třeba tyto předpovědi stále zlepšovat, pro lepší připravenost obyvatel. Oproti dřívější době, kdy přišla blesková povodeň skutečně náhle, máme dnes dosti cenné informace. Už v předstihu je možné říci, že se něco takového vyskytne či může vyskytnout. Alespoň co se týče většího území. Detailnější prognóza konvekce pravděpodobně nebude nikdy tak přesná, aby bylo možné jistě říci, zda jsou daná opatření na místě nebo nikoli. Určitě je ale lepší, pro případ že by se skutečně extrémní povodeň vyskytla, učinit preventivní opatření a počítat s jejím možným výskytem. Též to platí pro silné bouřky obecně a jejich další nebezpečné doprovodné jevy. Vždy je lepší zbytečně se připravovat a zmírnit škody či dokonce újmy na zdraví a životech než se nepřipravit a mít poté mnohem horší následky.

Například model Aladin, stále zlepšovaný numerický model pro ČR (samozřejmě, že stále je co zlepšovat dále) předpověděl extrémní srážky v oblasti Kolínska a Chrudimska minulou neděli dobře. Alespoň v novějších výstupech.

Kolik kde spadne srážek? Spadnout může opět kolem 40mm, ojediněle i 70mm

Další vydatné srážky, kolik jich kde spadne? Akumulace denních srážek do 19.6.2024 8h.

Obr. 1 Vydatné srážky, kolik jich kde spadne? Předpověď akumulace srážek za 24h do 19.6.2020 8 SELČ podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Bouřková činnost přinese hlavní úhrny srážek tohoto srážkového období i tohoto týdne. Bouřky budou převládat během čtvrtka a doznívat v noci na pátek. První už lze čekat dnes, zejména na JZ/Z Čech. V bouřkách může spadnout do 30-40mm srážek, ojediněle i 70mm. Samozřejmě se opět najdou místa, kde nespadne ani polovina nejnižšího očekávaného maximálního úhrnu. Někde se bouřka neobjeví, zejména na JV/V území. Proto je v předpovědi vhodné uvést 0 až 30mm či do 30mm (například). Následovat bude déšť, který může být místy trvalý a vydatný. Ten se bude týkat zejména J/JZ části Čech. Tam může spadnout za 6 hodin až 30mm srážek. ČHMÚ vydal dnes oficiální výstrahu před deštěm, bouřkami a případnými povodněmi. Další vydatné srážky mohou rozbouřit zejména menší toky.