I v srpnu budou srážky chybět

Hodnocení článku

I v srpnu budou srážky chybět, vyplývá z dlouhodobého výhledu počasí. První dny měsíce čekejme i s odvoláním na střednědobý výhled vedle četného slunečního svitu také horké. Teplota vzduchu přesáhne 33°C, místy i 35°C. Teplotně by měl být srpen jako celek ale vyrovnaný. Srážek ovšem spadne o poznání méně než by v tomto měsíci podle dlouhodobého normálu mělo. Z toho vyplývá, že sucho musíme čekat i nadále na shodné úrovni nebude se toto bude místy prohlubovat. Lokální rozdíly ve vláze totiž i v poslední klimatologicky letním měsíci většinou pokračují. I vzhledem ke stále teplejšímu počasí převládnou lokální konvekční srážky. I když mohou být někde i intenzivní, tak půdní vláhu příliš nedoplní. Navíc nedokáží kompenzovat výpar v tomto období, pakliže nejsou vydatné, plošnější a průběžné.

Srážky spadnou, ale stále hodně lokálně

I v srpnu budou srážky chybět. Odchylky srážek na srpen 2022.

Obr. 1 Odchylky srážek na srpen 2022 předpokládané modelem CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Vzhledem k období nutno čekat regionální rozdíly v úhrnech srážek. Dokázalo to počasí i v minulých dnech. V některých lokalitách přinesly bouřky několik desítek milimetrů srážek, v jiných ne od nich příliš vzdálených zanedbatelné úhrny. Podobné počasí se očekává vzhledem k období a teplotě i v dalších týdnech. Podle nejnovější dlouhodobé předpovědi vydané ČHMÚ pomocí statisticko-analogové metody by měla teplota vzduchu vybočovat z normálu a být nadnormální. Nejtepleji by mělo být na počátku měsíce, kdy očekávají tedy i vysoké hodnot teploty. Poté se očekává ochlazování, avšak ne nijak výrazné.

Co do srážek se nečekají podle této předpovědi větší rozdíly v jednotlivých týdenních obdobích. Ale vzhledem k období a charakteru srážek se očekávají místní rozdíly. Do poloviny měsíce by měla být teplota častěji nadprůměrná. Poté se dostane na průměrné hodnoty.

Z uvedeného vyplývá, že sucho se udrží i v dalších týdnech. V závislosti na rozložení srážek můžeme čekat jeho přechodné zmírňování. Včetně zakolísání hladin vodních toků, zejména menších. Vzhledem k vysoké teplotě v prvních několika dnech měsíce dojde k obnovení sucha či jeho pokračování.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality