El Niňo studenou zimu v Evropě vylučuje
El Niňo studenou zimu v Evropě vylučuje, to je asi jediná jistota co se týče současné velice sledované předpovědi na zimní sezónu 2023/2024. Pakliže byly u nás uplynulé zimy za vlivu jevu La Niňa teplé, pak tak nadcházející se očekává teplejší než pravděpodobnost převahy teplého počasí vyšší. Proč, to se pokusíme vysvětlit tímto článkem. Současně s tím, proč nelze předpovědět konkrétní průběh počasí v celém dlouhém sezónním období tří měsíců. I když vliv této jižní oscilace v Pacifiku více a příměji ovlivňuje počasí v Severní Americe, určitý vliv na klimatický trend v Evropě má. Avšak slabší a evropské klima mohou ovlivnit další faktory, zejména pak rozložení tlaku nad severní Atlantikem. Přesto lze utvořit určitý předpoklad i podle průběhu zimních sezón za obdobného působení jevu El Niňo v minulosti. Avšak nutno zdůraznit, že byť se počasí chová někdy obdobně, nikdy není jistota, že tomu tak bude pokaždé.
El Niňo studenou zimu v Evropě vylučuje, aktivní bude atlantický přenos
Obr. 1 Předpověď odchylky teploty vzduchu v Evropě na zimu 2023/2024 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov
Obr. 2 Předpověď odchylky teploty vzduchu v Evropě na zimu 2023/2024 podle modelu ECMWF, zdroj: ecmwf.int
Obr. 3 Předpověď odchylky teploty vzduchu v Evropě na zimu 2023/2024 podle modelu IRI, zdroj: iri.columbia.edu
Klima nad Evropou se bude odvíjet od převažující cirkulace. Z pohledu střední Evropy sehraje velkou roli aktivita atlantického proudění, tedy přenosu vzduchových hmot od západu. Tato aktivita se očekává významnější než obvykle, proto se i do vnitrozemí Evropy bude často dostávat teplejší a také vlhký vzduch. Takže se čeká často teplotně nadprůměrné a také na srážky bohaté počasí. Půjde o typický postup významných cyklon a s nimi spojených systémů front. Takovou synoptickou situaci tu máme již nyní. Takže spíše oblačné počasí s četnými srážkami, větrné občas i s významnými poryvy větru. A s teplotními výkyvy v převaze však s vyšší než obvyklou teplotou pro konkrétní období v rámci zimní sezóny. Hovoříme ovšem o převaze typu cirkulace a počasí v dlouhém období. A také o výsledku takového období jako celku. Neznamená to samozřejmě, že se neobjeví studenější či mrazivé epizody. Těchto bude ovšem za těchto podmínek málo a budou krátké.
Předpovědět výskyt takových období nelze. Jejich výskyt však neznamená, že zima nebude jinak teplejší. Dle těchto podmínek se očekává zimní ráz počasí častěji od vyšších poloh, v nížinách minimálně. Tam se omezí na tato případná studená období. V absenci srážek by problém být neměl. Ale co se týče tvorby sněhové pokrývky a obecně výskytu zimních prvků, bude problém v dostatečně nízké teplotě. Nikoli po celou zimu, ale dosti často. Zde hovoříme zejména o nižších výškách. Dále od vlivu Atlantiku, tj. na severu a severovýchodě Evropy půjde o převahu studenějšího počasí. Srážky by zde chybět neměly, proto v těchto oblastech se očekává častěji zimní ráz počasí a četnější tvorba sněhové pokrývky. Samozřejmě se prognózy jednotlivých klimatických modelů na takto dlouhé období liší. Toto je tedy průměr a tzv. základ, na kterém se veškeré tyto prognózy shodují. Odvíjí se od očekávané převažující cirkulace a synoptické situace v tomto období.
TIP: Sledujte očekávaný vývoj odchylek základních klimatických prvků na následující měsíc v našem výhledu na měsíc.