Evropa a SvětPředpověď teplotyPrognózy počasí

Teplota opět krátce přesáhne 35°C

Hodnocení článku

Během týdne teplota opět krátce přesáhne 35°C. Čeká nás, jak vyplývá již z předchozích informací, další kratší vlna horka. Horký vzduch se dostane opět do střední Evropy z jihozápadního až jižního směru. Vlna vedra zasáhne tedy v plné síle opět jihozápad Evropy, kde se teplota dostane nad extrémních 40°C. Ve Španělsku přesáhne tuto hranici již dnes. Ve střední a jižní části Španělska dosáhne 42-43°C. Podobné hodnoty teploty vzduchu tam lze očekávat i v dalších dnech prvního srpnového týdne. Teplota vzduchu kolem 38-40°C se tam očekává podle numerických předpovědí celý týden. Horký vzduch se dostane v dalších dnech více na severu a zasáhne opět Francii. V jižní a jihozápadní části země přesáhne teplota 40°C už zítra. V polovině týdne se rozšíří horký vzduch i dále do Evropy střední. U nás teplota přesáhne 35°C a zřejmě dosáhne místy až 38°C.

Lidstvo ovlivňuje globální oteplování. Je letos větší sucho? Teplota opět krátce přesáhne 35°C. Rekord 38°C v Arktidě potvrzen. Hrozí nevratné změny klimatu. K čemu je dobré horké počasí? Velké výkyvy teplot. Bude sucho problémem naší země? Horko a sucho.

I ve Francii se čeká přes 40°C, ale jako u nás kratší vlna horka

France okusí teplotu až 42°C v polovině týdne. Horký vzduch se dostane i do severní a severovýchodní části země, kde naměří kolem 39°C. Horké počasí se bude “stěhovat” zejména ve čtvrtek dále k severovýchodu a to do Evropy střední. Tam čekáme o něco mírnější horkou vlnu než v oblastech Španělska, kde zůstane velké horko celý týden, a Francie. V této oblasti se začne ochlazovat už v noci na pátek, po přechodu významnější studené fronty. Ta se během pátku přesune k východu i přes střední Evropu. Proto se i u nás pravděpodobně začne ochlazovat. Východ centrální Evropy, včetně východu naší země ještě bude mít v pátek horké počasí.

Konec týdne čekejme ve střední Evropě samozřejmě chladnější než v oblasti Francie, zejména její jihozápadní části, kde teplota dosáhne 35-36°C. Avšak o poznání lokálněji než v Španělsku, kdy se stále čeká místy 40°C. Ve střední Evropě se ochladí na letní teplotu a následně možná i více. Zatímco v jihozápadní části Evropy se čeká spíše horké počasí a oteplí se tam opět na počátku nového týdne. Teplota se na jihozápadě Francie pravděpodobně opět přiblíží 40°C. Horký vzduch zůstane na samotném jihozápadě Evropy též i v novém týdnu.

Horké počasí se očekává v tomto týdnu i v Itálii a na Balkáně. Celá jihovýchodní Evropa bude mít horké počasí během týdne také. Horký vzduch se tam přesune ze střední Evropy zejména ve druhé polovině týdne. Dominovat bude opět jednoznačně pá horkého vzduchu jihozápadní – střední Evropa. Tento bude tedy zachován a opět po několika dnech v centrální Evropě přerušen.

Maxima teploty v ČR po zbytek týdne, teplota opět krátce přesáhne 35°C

Na území ČR očekávají aktuální numerické modely nejvyšší teplotu ve čtvrtek, teplota ale ale jen krátce přesáhne extrémních 35°C. Typicky letní až tropické počasí nás čeká už zítra, ve středu půjde už o vysokou teplotu. Tato může být již nebezpečná. Největší horko čekejme ve čtvrtek a kromě západu zřejmě i v pátek, kdy bude příliv horkého vzduchu na území ČR vrcholit. Požární riziko čekejme nejvyšší. V závěru týdne by se měla teplota snížit a pohybovat na hodnotách jako dnes, tedy přesahujících pouze letních 25°C.

Maxima teploty v dalších dnech:

Út 2.8.: 26 až 30°C

St 3.8.: 29 až 33°C

Čt 4.8.: 31 až 35°C

Pá 5.8.: 32 až 37°C, na Z 28°C

So 6.8.: 24 až 28°C

Horké počasí rychle vrátí nebezpečí požárů

S horkým počasím se opět vrátí riziko vzniku požárů v ČR. Zejména v oblastech, kde nespadlo v závěru minulého týdne příliš srážek. Jedno z těchto oblastí je i severozápad Čech. Určitě nutno dbát zásad po zamezení vzniku požárů v přírodě. Vzhledem k události na severozápadě Čech vidíme důležitost striktní prevence v těchto horkých a suchých dnech. Sucho se během týdne vlivem extrémního horka obnoví.

TIP: Sledujte předpověď požárního rizika na stránce firerisk.cz.