Po ochlazení se vrátí tropy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. po ochlazení se vrátí tropy. V úterý teplota vzduchu klesne, pocítíme to hlavně ráno. To teplota klesne za malé oblačnosti, která se předpokládá, totiž i pod 10°C. Ale během dalších dnů týdne se opět oteplí. Maxima krátce klesnou pod 25°C, ale ke konci týdne opět vystoupí na hodnoty kolem tropických 30°C. Takto vysoké hodnoty teploty jako na konci týdne předcházejícího ovšem nečekávejme. Srážek se v týdnu vyskytne málo, hlavní spadnou na studené frontě během pondělí. Půjde opět o lokální konvekční srážky. Stav sucha se v ČR tedy zhorší.

Týden 20. až 26.6.2022

Předpověď

Málo oblačnosti, hodně slunečního svitu a srážky spíše ojediněle. Hlavní spadnou na studené frontě na počátku týdne a to v podobě lokálních přeháněk a bouřek. Do konce týdne pak musíme čekat opět spíše méně oblaků, srážky ojediněle a teplotu mezi letní a tropickou hodnotou. V závěru týdne maxima teploty opět slabě překročí tropických 30°C. Na extrémní hodnot by se teplota ale dostat tentokrát neměla.

Noční minima čekejme nejníže v úterý, kdy klesnou i pod 10°C. Ale během týdne se opět rychle zvýší a to až na hodnot slabě pod 20°C ke konci týdne. Maxima teploty maximálně letní čekáme také pouze v úterý, poté už teplota překročí letních 25°C a následně dosáhne tropických 30°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 19 až 13°C, uprostřed týdne 12 až 6°C.
  • Nejvyšší teplota: 28 až 33°C, uprostřed týdne 21 až 28°C.
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 525mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Po přechodu studené fronty v úvodu týdne k nám začne pronikat krátce chladnější vzduch v západním proudění. Po polovině týdne se vrátí teplé jižní až jihovýchodní proudění. Počasí ve střední Evropě ovlivní opět vysoký tlak vzduchu, který bude určujícím tlakovým útvarem pro počasí u po většinu týdne.

Za předpokladu převážně vyšší teploty a pouze lokálních nevýznamných srážek nutno čekat zhoršující se hydrologickou situaci. pokles musíme očekávat u půdní vláhy, vyjma místního zakolísání po výskytu srážek, dále u vodností toků i hladin podzemních vod.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden. Mapy numerických modelů lze sledovat například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality