Prognózy počasíTýdenní výhledy

Po ochlazení se vrátí tropy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. po ochlazení se vrátí tropy. V úterý teplota vzduchu klesne, pocítíme to hlavně ráno. To teplota klesne za malé oblačnosti, která se předpokládá, totiž i pod 10°C. Ale během dalších dnů týdne se opět oteplí. Maxima krátce klesnou pod 25°C, ale ke konci týdne opět vystoupí na hodnoty kolem tropických 30°C. Takto vysoké hodnoty teploty jako na konci týdne předcházejícího ovšem nečekávejme. Srážek se v týdnu vyskytne málo, hlavní spadnou na studené frontě během pondělí. Půjde opět o lokální konvekční srážky. Stav sucha se v ČR tedy zhorší.

Týden 20. až 26.6.2022

Předpověď

Málo oblačnosti, hodně slunečního svitu a srážky spíše ojediněle. Hlavní spadnou na studené frontě na počátku týdne a to v podobě lokálních přeháněk a bouřek. Do konce týdne pak musíme čekat opět spíše méně oblaků, srážky ojediněle a teplotu mezi letní a tropickou hodnotou. V závěru týdne maxima teploty opět slabě překročí tropických 30°C. Na extrémní hodnot by se teplota ale dostat tentokrát neměla.

Noční minima čekejme nejníže v úterý, kdy klesnou i pod 10°C. Ale během týdne se opět rychle zvýší a to až na hodnot slabě pod 20°C ke konci týdne. Maxima teploty maximálně letní čekáme také pouze v úterý, poté už teplota překročí letních 25°C a následně dosáhne tropických 30°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 19 až 13°C, uprostřed týdne 12 až 6°C.
  • Nejvyšší teplota: 28 až 33°C, uprostřed týdne 21 až 28°C.
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 525mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Po přechodu studené fronty v úvodu týdne k nám začne pronikat krátce chladnější vzduch v západním proudění. Po polovině týdne se vrátí teplé jižní až jihovýchodní proudění. Počasí ve střední Evropě ovlivní opět vysoký tlak vzduchu, který bude určujícím tlakovým útvarem pro počasí u po většinu týdne.

Za předpokladu převážně vyšší teploty a pouze lokálních nevýznamných srážek nutno čekat zhoršující se hydrologickou situaci. pokles musíme očekávat u půdní vláhy, vyjma místního zakolísání po výskytu srážek, dále u vodností toků i hladin podzemních vod.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden. Mapy numerických modelů lze sledovat například na stránce wxcharts.com.