Tropické počasí opět příští týden

Hodnocení článku

Dnes teplota vzduchu dosahuje velmi vysokých hodnot, zítra nás čeká ochlazení. Pro někoho konečně a pro někoho bohužel už zas. Každopádně milovníci horkého počasí se mohou těšit po krátce přestávce na opětovné oteplování a dosažení tropických hodnot teploty. Teplé až postupně horké a suché počasí s četným slunečním svitem se tedy vrátí – čeká nás tropické počasí opět příští týden. Jaké počasí Vás čeká v dalším srpnovém týdnu co do teploty vzduchu, pakliže si plánujete vzít dovolenou?

Letní až tropické počasí i po celý další týden

Zpočátku týdne čekáme, že se teplota dostane do rozmezí letních až tropických hodnot a tropické hodnoty 30°C nedosáhne. Ve druhé poloviny týdne ale ano. Určujícím tlakovým útvarem pro počasí u nás bude už od tohoto víkendu tlaková výše. Tato se stane opět od západu stabilním tlakovým útvarem. Po krátkém přílivu studenějšího vzduchu od severu se během týdne vrátí velmi teplé proudění. Srážky numerické modely během týdne neočekávají, až opět v lokálních bouřkách v jeho závěru.

Sucho se v ČR tedy spíše zvýrazní, zejména v oblastech s nejvyšší teplotou vzduchu a již nyní se vyskytujícím suchem. Vodní kapacita v půdě je místy velmi nízká, lokální bouřkové srážky tento deficit nevyrovnají.

Očekávaná teplota vzduchu u nás i v Evropě

Očekávaná maxima teploty vzduchu na další týden:

Po 8.8.: 23 až 27°C

Út 9.8.: 24 až 28°C

St 10.8.: 26 až 30°C

Čt 11.8.: 28 až 32°C

Pá 12.8.: 26 až 30°C, na JV 33°C

So 13.8.: 27 až 31°C

Ne 14.8.: 28 až 32°C

Velké horko zůstane i v jihozápadní Evropě, kde ve Francii očekávají modely během týdne opět kolem 40°C. O víkendu tam teplota tuto extrémní hodnotu dokonce opět přesáhne a dostane se na 42°C. V úplném závěru týdne tam studená fronta vrátí o něco příznivější hodnoty. Ve Španělsku čekejme místy též přes 40°C, teplota tam bude občas dosahovat 43-44°C a to horké počasí tam očekávejme po celý týden. Během týdne očekáváme maxima nad 35°C i v oblasti Itálie a Balkánského poloostrova. O víkendu se tam teplota přiblíží též 40°C, případně tuto hodnotu i přesáhne. Ochlazení se v těchto oblastech zatím nepředpokládá. Modely s ním nepočítají ani u nás, k žádné zásadní výměně vzduchových hmot a změně synoptické situace bohužel nedojde.

TIP: Vývoj modelové prognózy teploty vzduchu na více dnů? Sledujte naši stránku Výhled teploty.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1104 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality