Další horký a suchý týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Další horký a suchý týden uzavírající červenec přinese zhoršení hydrologické situace a situace s rizikem požárů. Srážková činnost se očekává opět jen v podobě lokální a ne příliš významné bouřkové činnosti a to na počátku a ke konci týdne. Horké počasí očekáváme v pondělí a poté od čtvrtka. Teplota mírně až v některých dnech i více přesáhne tropických 30°C. Nutno čekat u nás i jinde v Evropě zhoršování situace se suchem. Srážková činnost bude v centru Evropy nedostačující vůči teplotě a v jižní a jihozápadní Evropy budou srážky zcela chybět. Což znamená v této oblasti velký problém.

Týden 25. až 31.7.2022

Předpověď

Převážně málo oblačnosti a horké počasí. Letní aktivity si můžete i příští týden užívat bez omezení, tedy alespoň co se počasí týče. Vysoká teplota vzduchu si vybírá svoji daň co se kvality vody týče i jejího množství. To znamená, že toto omezuje koupání i případné vodácké aktivity. Kvalita vody se zvyšující se její teplotou klesá. Ani poslední týden července nepřinese změnu a vyjma krátké pauzy v polovině týdne nás čeká tropické a spíše suché počasí.

Hlavní srážky přinese studená fronta v noci na úterý, avšak půjde opět o krátkodobé zvětšení oblačnosti s výskytem lokálních srážek. Další lokální konvekci můžeme čekat v horkém vzduchu o víkendu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 20 až 14°C, uprostřed týdne 16 až 11°C
  • Nejvyšší teplota: 28 až 34°C, uprostřed týdne kolem 27°C
  • Průměrná teplota: 20 až 23°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 3 až 15mm, ojediněle 25mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu převáží i nadále ve střední Evropě. Na území ČR bude pronikat převážně velmi teplý až tropický vzduch, jehož příliv přeruší přechod studených front. Poprvé v úterý a podruhé v závěru týdne. V závěru týdne k nám začne pronikat za studenou frontou chladnější vzduch od západu.

Vzhledem k převážně vysoké teplotě vzduchu a nedostatečným lokálním srážkám konvekčního charakteru nutno čekat zhoršování hydrologické situace. Na poklesu čekejme půdní vláhu. Na setrvalých stavech či lokálně i na poklesu pak průtoky vodních toků i hladiny podzemních vod. Situaci případné krátkodobé prudší srážky nezlepší. V suchém období nutno čekat nebezpeční požárů, toto bude zvýšené zatím stále. Vysoká teplota se předpokládá v pondělí a poté v pátek a v sobotu.

Přehledové mapy průměrné teploty i celkových srážek včetně odchylek od normálu najdete na webu wxmaps.org s aktualizací dvakrát denně. Pakliže hledáte inspiraci kde sledovat stav počasí či klimatu nebo najít zajímavé informace z oborů´, pak navštivte naší stránku Oborové odkazy.

TIP: Sledujte aktualizovaný Výhled na týden v novém grafickém provedení s komentářem a textovou předpovědí na sedm dní dopředu.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality