Prognózy počasíTýdenní výhledy

Další horký a suchý týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Další horký a suchý týden uzavírající červenec přinese zhoršení hydrologické situace a situace s rizikem požárů. Srážková činnost se očekává opět jen v podobě lokální a ne příliš významné bouřkové činnosti a to na počátku a ke konci týdne. Horké počasí očekáváme v pondělí a poté od čtvrtka. Teplota mírně až v některých dnech i více přesáhne tropických 30°C. Nutno čekat u nás i jinde v Evropě zhoršování situace se suchem. Srážková činnost bude v centru Evropy nedostačující vůči teplotě a v jižní a jihozápadní Evropy budou srážky zcela chybět. Čeká nás další horký a suchý týden, což znamená v této oblasti velký problém.

Kdy se počasí chová často obdobně? Termodynamika atmosféry. Další horký a suchý týden. Letní krajina a počasí pod Českým Rájem..

Týden 25. až 31.7.2022

Předpověď

Převážně málo oblačnosti a horké počasí. Letní aktivity si můžete i příští týden užívat bez omezení, tedy alespoň co se počasí týče. Vysoká teplota vzduchu si vybírá svoji daň co se kvality vody týče i jejího množství. To znamená, že toto omezuje koupání i případné vodácké aktivity. Kvalita vody se zvyšující se její teplotou klesá. Ani poslední týden července nepřinese změnu a vyjma krátké pauzy v polovině týdne nás čeká tropické a spíše suché počasí.

Hlavní srážky přinese studená fronta v noci na úterý, avšak půjde opět o krátkodobé zvětšení oblačnosti s výskytem lokálních srážek. Další lokální konvekci můžeme čekat v horkém vzduchu o víkendu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 20 až 14°C, uprostřed týdne 16 až 11°C
  • Nejvyšší teplota: 28 až 34°C, uprostřed týdne kolem 27°C
  • Průměrná teplota: 20 až 23°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 315mm, ojediněle 25mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Další horký a suchý týden

Vysoký tlak vzduchu převáží i nadále ve střední Evropě. Na území ČR bude pronikat převážně velmi teplý až tropický vzduch, jehož příliv přeruší přechod studených front. Poprvé v úterý a podruhé v závěru týdne. V závěru týdne k nám začne pronikat za studenou frontou chladnější vzduch od západu.

Vzhledem k převážně vysoké teplotě vzduchu a nedostatečným lokálním srážkám konvekčního charakteru nutno čekat zhoršování hydrologické situace. Na poklesu čekejme půdní vláhu. Na setrvalých stavech či lokálně i na poklesu pak průtoky vodních toků i hladiny podzemních vod. Situaci případné krátkodobé prudší srážky nezlepší. V suchém období nutno čekat nebezpeční požárů, toto bude zvýšené zatím stále. Vysoká teplota se předpokládá v pondělí a poté v pátek a v sobotu.

Přehledové mapy průměrné teploty i celkových srážek včetně odchylek od normálu najdete na webu wxmaps.org s aktualizací dvakrát denně. Pakliže hledáte inspiraci kde sledovat stav počasí či klimatu nebo najít zajímavé informace z oborů´, pak navštivte naší stránku Oborové odkazy.

TIP: Sledujte aktualizovaný Výhled na týden v novém grafickém provedení s komentářem a textovou předpovědí na sedm dní dopředu.