Máme teplotní vrchol léta za sebou?
Máme teplotní vrchol léta za sebou? Horké počasí se v ČR odehrálo jak bývá zvykem v jednotlivých spíše kratších vlnách. První přišla ke konci června, kdy maxima teploty vystupoval k 35°C. Vyskytla se tak velmi vysoká teplota vzduchu. Horké počasí se v ČR vyskytovalo často v prvních dvou týdnech července vrcholem v polovině měsíce, tedy přesně v sobotu 15. července. Teplota vzduchu často vystupovala nad 32°C při vrcholu poslední vlny veder zejména zmíněného 15. července. To teplota místy přesáhla 36°C s maximem dokonce nad 38°C, přesněji došlo na dvou stanicích v ČR k výskytu teploty 38.6°C. Jde o extrémně horké počasí, které současně v ČR prohloubilo sucho a zvýšilo riziko vzniku požárů. Občasně teplota přesahovala 30°C i v dalších dnech, avšak zdaleka ne tak výrazně. Nyní přichází ochlazení a z dlouhodobějšího hlediska to vypadá spíše na chladnější počasí do poloviny srpna. Může přijít ještě velké horko?
Pravděpodobnost výskytu extrémně vysoké teploty se snižuje, máme teplotní vrchol léta za sebou?
Obr. 1 Ensemble modelu GFS na další dny z 26.7.2023 – máme už možná teplotní vrchol léta za sebou, zdroj: wetterzentrale.de
Vzhledem k předpovědi počasí na další dny a k odhadu vývoje trendu teploty vzduchu v dalších týdnech plus s přihlídnutím k modelové předpovědi odchylek teploty vzduchu na srpen neexistuje velká pravděpodobnost příchodu vlny veder. Vypadá to, že počasí bude v tomto ohledu nyní mírnější. Významná horká vlna může přijít kdykoli i po celou druhu polovinu klimatologického léta (pozn. 1.6. až 31.8.). Větší pravděpodobnost však existuje v červnu a červenci, kdy máme delší dny a sklon slunečního svitu je nejideálnější pro významnější ohřátí povrchu a okolního vzduchu. Jak již zmiňujeme v některých minulých článcích na toto téma, tak absolutní teplotní rekord pro ČR 40.4°C pochází z 20. srpna a letos je starý 11 let. Aby teplota vystoupila ke konci srpna na takto extrémně vysokou hodnotu, musí dojít k mimořádné synoptické situaci. A to k významnému přílivu horkého a suchého vzduchu z jižních směrů, původem z Afriky.
I vzhledem k předpovědi není v tomto období letos taková situace příliš pravděpodobná. S horkými vlnami se budeme v dalších týdnech pravděpodobně setkávat méně často. Teplota dosáhne či mírně přesáhne tropických 30°C jen velmi krátce. Případně se objeví delší období bez výskytu tropické teploty a naopak dojde k většímu ochlazení, podobně jako v současné době. Milovníci horkého počasí nebudou za tuto prognózu počasí rádi. Avšak mnohé tato předpověď doslova osvěží a i pro přírodu a hydrologickou situaci půjde o “schůdnější” cestu na konec léta než kdyby se opakovaly významné vlny veder jako například v letech 2015 a 2018. I přesto se v současnosti stále zejména jižní či východní Evropa potýká s velmi horkým počasím, které je tam navíc dlouhodobě bez srážek nebo bez dostatečných srážek.
TIP: Sledujte mapy numerických modelů na další dny na naší stránce Výhled teploty. Uvidíme, zda máme teplotní vrchol léta za sebou.