Předpověď teplotyPrognózy počasíSezónní výhledy

Máme teplotní vrchol léta za sebou?

Hodnocení článku

Máme teplotní vrchol léta za sebou? Horké počasí se v ČR odehrálo jak bývá zvykem v jednotlivých spíše kratších vlnách. První přišla ke konci června, kdy maxima teploty vystupoval k 35°C. Vyskytla se tak velmi vysoká teplota vzduchu. Horké počasí se v ČR vyskytovalo často v prvních dvou týdnech července  vrcholem v polovině měsíce, tedy přesně v sobotu 15. července. Teplota vzduchu často vystupovala nad 32°C při vrcholu poslední vlny veder zejména zmíněného 15. července. To teplota místy přesáhla 36°C s maximem dokonce nad 38°C, přesněji došlo na dvou stanicích v ČR k výskytu teploty 38.6°C. Jde o extrémně horké počasí, které současně v ČR prohloubilo sucho a zvýšilo riziko vzniku požárů. Občasně teplota přesahovala 30°C i v dalších dnech, avšak zdaleka ne tak výrazně. Nyní přichází ochlazení a z dlouhodobějšího hlediska to vypadá spíše na chladnější počasí do poloviny srpna. Může přijít ještě velké horko?

Pravděpodobnost výskytu extrémně vysoké teploty se snižuje, máme teplotní vrchol léta za sebou?

Máme teplotní vrchol léta za sebou? Ensemble modelu GFS na další dny z 26.7.2023.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS na další dny z 26.7.2023 – máme už možná teplotní vrchol léta za sebou, zdroj: wetterzentrale.de

Vzhledem k předpovědi počasí na další dny a k odhadu vývoje trendu teploty vzduchu v dalších týdnech plus s přihlídnutím k modelové předpovědi odchylek teploty vzduchu na srpen neexistuje velká pravděpodobnost příchodu vlny veder. Vypadá to, že počasí bude v tomto ohledu nyní mírnější. Významná horká vlna může přijít kdykoli i po celou druhu polovinu klimatologického léta (pozn. 1.6. až 31.8.). Větší pravděpodobnost však existuje v červnu a červenci, kdy máme delší dny a sklon slunečního svitu je nejideálnější pro významnější ohřátí povrchu a okolního vzduchu. Jak již zmiňujeme v některých minulých článcích na toto téma, tak absolutní teplotní rekord pro ČR 40.4°C pochází z 20. srpna a letos je starý 11 let. Aby teplota vystoupila ke konci srpna na takto extrémně vysokou hodnotu, musí dojít k mimořádné synoptické situaci. A to k významnému přílivu horkého a suchého vzduchu z jižních směrů, původem z Afriky.

I vzhledem k předpovědi není v tomto období letos taková situace příliš pravděpodobná. S horkými vlnami se budeme v dalších týdnech pravděpodobně setkávat méně často. Teplota dosáhne či mírně přesáhne tropických 30°C jen velmi krátce. Případně se objeví delší období bez výskytu tropické teploty a naopak dojde k většímu ochlazení, podobně jako v současné době. Milovníci horkého počasí nebudou za tuto prognózu počasí rádi. Avšak mnohé tato předpověď doslova osvěží a i pro přírodu a hydrologickou situaci půjde o “schůdnější” cestu na konec léta než kdyby se opakovaly významné vlny veder jako například v letech 2015 a 2018. I přesto se v současnosti stále zejména jižní či východní Evropa potýká s velmi horkým počasím, které je tam navíc dlouhodobě bez srážek nebo bez dostatečných srážek.

TIP: Sledujte mapy numerických modelů na další dny na naší stránce Výhled teploty. Uvidíme, zda máme teplotní vrchol léta za sebou.