Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ze zimy jaro a poté zima

Hodnocení článku

Velmi stručně by bylo možné popsat počasí v tomto týdnu tak, že bude ze zimy jaro a poté zima. Přesně tak se totiž tento týden počasí odehrává a odehraje. Razantní ochlazení dorazilo na naše území v noci na pondělí. V pondělí a včera se vyskytovalo sněžení a četné sněhové přeháňky, které i intenzivní, ve všech polohách. Po několika týdnech přineslo toto počasí typické zimní komplikace zejména v dopravě, které spíše čekáme v lednu či ještě v únoru. Sněžení v nížinách v tuto dobu ale není neobvyklé. Velké výkyvy teploty vzduchu tedy také ne. Letos si na změnách teploty dává počasí ale hodně záležet. Jen v tomto týdnu se setkáváme se zimním počasím na počátku týdne, s až jarním počasím se setkáme po polovině týdne a na konci víkendu nás opět čeká doslova zima. Počasí však nebude nijak pěkné ani v teplém období, očekává se hodně srážek. Pravé jaro to rozhodně zatím nebude, avšak již ani pravá zima.

Ze zimy jaro a poté zima: Nejtepleji jen zítra, ale hodně oblaků a srážek

Ze zimy jaro a poté zima. Příliv teplého vzduchu od jihozápadu 30.3.2023.

Obr. 1 Ze zimy jaro a poté opět zima. Teplota vzduchu v 850hPa a příliv teplého vzduchu dne 30.3.2023, zdroj: meteociel.fr

Frontální systémy spojené s významnějšími cyklonami postupujícími severně od našeho území. To bude příčina hodně oblačného počasí se srážkami. Tyto očekáváme dešťové během dneška ve všech polohách kromě nejvyšších, zítra a v pátek pak ve všech polohách. Déšť čekejme vydatnější na horách, kde urychlí tání sněhu. V této souvislosti se zvýší průtoky horských a podhorských vodních toků. Na celém území lze čekat maxima teploty vzduchu až 15°C právě zítra, kdy se ocitneme v teplém sektoru cyklony. Studená fronta tento uzavře a příliv teplého vzduchu ukončí během pátku, kdy maxima teploty vystoupí k 15°C již jen na jihovýchodě a východě naší země.

O víkendu čekáme maxima teploty už podstatně nižší. Jako skončí a poté bude opět zima. Velká oblačnost převáží a objeví se srážky, od vyšších poloh již sněhové. Další studená fronta přinese zesílení vpádu velmi studeného vzduchu od severu, proto se opět během neděle změní déšť ve sněžení i v nejnižších polohách. Studené počasí se zimními prvky podobně jako v minulých dnech očekáváme tedy i za týden, tj. na počátku nového týdne. Vrátí se noční mráz i do nížin a vzhledem k období půjde o mráz ve vegetačním období. Tento může určitě škodit vegetaci.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty v různých výškách na další dny a také Výhled teploty na více dní dopředu.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

Čt 30.3.: 11 až 15°C

Pá 31.3.: 11 až 15°C, na JZ/Z 9°C

So 1.4.: 6 až 10°C

Ne 2.4.: 1 až 5°C, na JV8°C

Po 3.4.: 0 až 4°C

Minima teploty mohou od noci na pondělí opět dosáhnout -5 až -6°C, při vyjasnění postupně i nižší hodnoty a to včetně ne horských poloh. Na Z/SZ se očekává slabý mráz již v noci na neděli. Vzhledem k začátku vegetačního období se jakýkoli mráz považuje za nebezpečný jev, tzv. mráz ve vegetačním období. Ze zimy bude jaro a poté opět zima. Pravé jaro tedy rozhodně ještě nečekejme.