Předpověď teplotyPrognózy počasí

Po teplejším víkendu ochlazení

Hodnocení článku

Současně máme teplotně průměrné počasí, maxima teploty vystupují na hodnoty kolem letních 25°C. Jak již avizují předchozí informace o očekávaném vývoji počasí, horko nyní čekat nemůžeme. A po teplejším víkendu přijde ochlazení. Naopak se očekává na přelomu července a srpna teplotně podnormální počasí. Příští týden přijde citelnější ochlazení a teplota vzduchu nebude připomínat ani léto. Zejména při trvalejších srážkách přes den, které se také očekávají, nutno počítat se studeným počasím a teplotou pod 20°C. Studené proudění vydrží zejména od poloviny až do konce dalšího týdne. Hodně oblačnosti převládne a vyskytnou se i dlouho chybějící srážky plošného výskytu v podobě deště, který může být místy i trvalejší. Kde tomu tak bude, na tom se numerické modely zatím příliš neshodují. Po většinu příštího týdne se teplota ovšem udrží na hodnotách pod dlouhodobým průměrem pro začátek srpna.

Při srážkách i pod 20°C, po teplejším víkendu nastane ochlazení

Příští týden lze očekávat často velkou oblačnost a srážky, místy i trvalejší. To souvisí s očekávaným převažujícím chladným západním prouděním přinášejícím do střední Evropy vlhkost. V souvislosti s tímto počasím a prouděním nelze čekat, že teplota vzduchu dosáhne nějakých vyšších hodnot. Naopak ji lze čekat pouze mírně nad 20°C a v případě výskytu trvalejších srážek v průběhu dne pak lokálně ani 20°C nedosáhne. V pondělí maxima teploty ještě dosáhnou 25°C, poté očekávejme příchod bouřkové činnosti a následně deště s přísunem studeného vzduchu. Teplotu vzduchu nutno čekat příští týden stále pod dlouhodobým normálem, v některých dnech i výrazněji (obr. 1). První srpen by měl být právě významněji teplotně podprůměrným dnem.

Po letním víkendu ochlazení. Odchylky teploty vzduchu na 1.8.2023.

Obr. 1 Po teplejším víkendu ochlazení. Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu na úterý 1.8.2023, zdroj: pivotalweather.com

Toto období vykompenzuje naopak to i až vysoce teplotně nadprůměrné z první poloviny července. Převládající velmi teplé až horké počasí se v ČR vyskytovalo zhruba od poloviny června. Šlo tedy o měsíc převážně nadprůměrné teploty, kdy výraznější ochlazení absentovalo. Nyní nás čeká opačné období, též typické pro středoevropské léto. Počasí se střídá a střídat bude a se změnou klimatu musíme počítat s většími výkyvy a nestabilitou teploty. Globální oteplování nemá totiž pouze důsledek zvyšující se průměrné globální teploty  a výskyt horkých vln v určitých regionech. Ale obecně výskyt nestability teploty vzduchu, tedy významných teplotních zvratů za kratší čas.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v příštím týdnu:

Po 31.7.: 22 až 26°C

Út 1.8.: 17 až 21°C

St 2.8.: 20 až 24°C

Čt 3.8.: 20 až 24°C

Pá 4.8.: 18 až 22°C, místy 24°C

Noční teplota neklesne příliš nízko díky časté velké oblačnosti či rychlejšímu proudění. Naopak vlivem chladného proudění ze západních směrů a jeho typického počasí naopak příliš nevystoupí odpolední teplota. Výhledově toto počasí nepřevládne jen v příštím týdnu. Po teplejším víkendu nás čeká ochlazení.