PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

O víkendu napadne od vyšších poloh sníh

Hodnocení článku

Inverzní ráz počasí bude končit. Napadne od vyšších poloh sníh. Jak bylo již v minulých prognózách uvedeno (mimo jiné ve včerejším Výhledu na týden), tak o víkendu bude mít počasí u nás již cyklonální charakter. Přecházet bude zvlněná studená fronta, která zruší inverzi a vrátí sněžení s tvorbou pokrývky do vyšších a horských poloh. Přechodně bude sněžit i v polohách středních a nižších (obr. 1), ale spíše bez tvorby sněhové pokrývky (obr. 2). Nejintenzivnější příliv studeného vzduchu lze čekat během neděle a v pondělí. Teplota vzduchu se bude v hladině 850hPa pohybovat od -7 do -11°C, proto budou i v nížinách krátce případné srážky sněhové. V neděli budou srážky ale současně ustávat. O víkendu napadne sníh.

Hranice sněžení dne 19.1.2020 7h.

Obr. 1 Hranice sněžení a nový sníh na 19.1.2020 7 SEČ, zdroj: wetter3.de

O víkendu napadne sníh. Předpoklad spadu nového sněhu do 19.1.2020 7h.

Obr. 2 Akumulace nového sněhu do 19.1.2020 7 SEČ, zdroj: wetter3.de

O víkendu napadne sníh: Kolik? Žádné přívaly nás určitě nečekají a v nižších výškách nenapadne nic

Tvorba sněhové pokrývky započne nejdříve od poloh 600-700m n.m., tedy od vyšších poloh. V níže položených oblastech se může v případě výskytu srážek v noci či ráno utvořit spíše poprašek sněhu v noci na neděli. Tento ale brzo roztaje, neboť bude během dne v nižších polohách teplota stoupat nad bod mrazu. Od vyšších poloh půjde jednak o sněžení s tvorbou pokrývky a jednak se tam budou vyskytovat významnější srážky, které budou i déletrvající oproti polohám níže. V sobotu a zpočátku neděle spadne v ČR nejčastěji do 8mm srážek, od vyšších poloh to bude spíše 8 až 12cm, ojediněle až 15cm sněhu (obr. 3a, b). Modely ovšem snižují celkové úhrny srážek. Globální model tak učinil již v minulých dnech, regionální model Aladin dnes.

Na serveru snow-forecast.com najdete též mapy s předpovědí srážek a sněhových srážek na nejbližší dny. Sledujte také náš aktualizovaný výhled na dalších sedm dní na stránce Výhled na týden.