O víkendu napadne od vyšších poloh sníh

Hodnocení článku

Inverzní ráz počasí bude končit. Napadne od vyšších poloh sníh. Jak bylo již v minulých prognózách uvedeno (mimo jiné ve včerejším Výhledu na týden), tak o víkendu bude mít počasí u nás již cyklonální charakter. Přecházet bude zvlněná studená fronta, která zruší inverzi a vrátí sněžení s tvorbou pokrývky do vyšších a horských poloh. Přechodně bude sněžit i v polohách středních a nižších (obr. 1), ale spíše bez tvorby sněhové pokrývky (obr. 2). Nejintenzivnější příliv studeného vzduchu lze čekat během neděle a v pondělí. Teplota vzduchu se bude v hladině 850hPa pohybovat od -7 do -11°C, proto budou i v nížinách krátce případné srážky sněhové. V neděli budou srážky ale současně ustávat. O víkendu napadne sníh.

Hranice sněžení dne 19.1.2020 7h.

Obr. 1 Hranice sněžení a nový sníh na 19.1.2020 7 SEČ, zdroj: wetter3.de

O víkendu napadne sníh. Předpoklad spadu nového sněhu do 19.1.2020 7h.

Obr. 2 Akumulace nového sněhu do 19.1.2020 7 SEČ, zdroj: wetter3.de

Kolik by kde mělo napadnout sněhu? Žádné přívaly nás určitě nečekají a v nižších výškách nenapadne nic

Tvorba sněhové pokrývky započne nejdříve od poloh 600-700m n.m., tedy od vyšších poloh. V níže položených oblastech se může v případě výskytu srážek v noci či ráno utvořit spíše poprašek sněhu v noci na neděli. Tento ale brzo roztaje, neboť bude během dne v nižších polohách teplota stoupat nad bod mrazu. Od vyšších poloh půjde jednak o sněžení s tvorbou pokrývky a jednak se tam budou vyskytovat významnější srážky, které budou i déletrvající oproti polohám níže. V sobotu a zpočátku neděle spadne v ČR nejčastěji do 8mm srážek, od vyšších poloh to bude spíše 8 až 12cm, ojediněle až 15cm sněhu (obr. 3a, b). Modely ovšem snižují celkové úhrny srážek. Globální model tak učinil již v minulých dnech, regionální model Aladin dnes.

Na serveru snow-forecast.com najdete též mapy s předpovědí srážek a sněhových srážek na nejbližší dny. Sledujte také náš aktualizovaný výhled na dalších sedm dní na stránce Výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality