O víkendu napadne od vyšších poloh sníh

Inverzní ráz počasí bude končit. Jak bylo již v minulých prognózách uvedeno (mimo jiné ve včerejším Výhledu na týden), tak o víkendu bude mít počasí u nás již cyklonální charakter. Přecházet bude zvlněná studená fronta, která zruší inverzi a vrátí sněžení s tvorbou pokrývky do vyšších a horských poloh. Přechodně bude sněžit i v polohách středních a nižších (obr. 1), ale spíše bez tvorby sněhové pokrývky (obr. 2). Nejintenzivnější příliv studeného vzduchu lze čekat během neděle a v pondělí. Teplota vzduchu se bude v hladině 850hPa pohybovat od -7 do -11°C, proto budou i v nížinách krátce případné srážky sněhové. V neděli budou srážky ale současně ustávat.

Obr. 1 Hranice sněžení a nový sníh na 19.1.2020 7 SEČ, zdroj: wetter3.de

Obr. 2 Akumulace nového sněhu do 19.1.2020 7 SEČ, zdroj: wetter3.de

Kolik by kde mělo napadnout sněhu? Žádné přívaly nás určitě nečekají a v nižších výškách nenapadne nic

Tvorba sněhové pokrývky započne nejdříve od poloh 600-700m n.m., tedy od vyšších poloh. V níže položených oblastech se může v případě výskytu srážek v noci či ráno utvořit spíše poprašek sněhu v noci na neděli. Tento ale brzo roztaje, neboť bude během dne v nižších polohách teplota stoupat nad bod mrazu. Od vyšších poloh půjde jednak o sněžení s tvorbou pokrývky a jednak se tam budou vyskytovat významnější srážky, které budou i déletrvající oproti polohám níže. V sobotu a zpočátku neděle spadne v ČR nejčastěji do 8mm srážek, od vyšších poloh to bude spíše 8 až 12cm, ojediněle až 15cm sněhu (obr. 3a, b). Modely ovšem snižují celkové úhrny srážek. Globální model tak učinil již v minulých dnech, regionální model Aladin dnes.

Obr. 3a Akumulace srážek za 24 hodin do 19.1.2020 7 SEČ dle modelu Aladin z 16.1.2020, zdroj: chmi.cz

Obr. 3b Akumulace srážek za 24 hodin do 19.1.2020 7 SEČ dle modelu Aladin ze 17.1.2020, zdroj: chmi.cz

Na serveru snow-forecast.com najdete též mapy s předpovědí srážek a sněhových srážek na nejbližší dny.

Shrnutí
Datum
Název položky
O víkendu napadne od vyšších poloh sníh
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.