Jak to bude se srážkami na konci týdne?
Rozcházející se předpovědi nejen srážek opět činí předpovědi počasí na více dní dopředu rozpornými a tedy méně přesnými. Po několika týdnech relativně stabilního počasí budou přes střední Evropu putovat systémy front, spojené s cyklonami. Při přechodu takového frontálního rozhraní, když se toto vlní a postupuje tedy jen velmi zvolna přes dané území, vznikají rozdíly v teplotě vzduchu a i výskytu srážkově významné oblačnosti a jejího přesunu na malých územích. Jak to bude se srážkami v dalších dnech?
V těchto případech pak záleží na přesném postupu cyklony a systému s ní spojeného, který je těžké na několik dní dopředu předpovědět. Mění se tedy očekávaná dráha cyklony a chování s ní spojeného systému front, čímž se mění předpovědi minimálně základních meteorologických prvků. Problematické jsou zejména srážky, na jejichž aktuální předpověď se nyní více zaměříme.
V závěru týdne bude hodně oblačnosti, častěji bude pršet, někde na horách i sněžit
To je zatím jediné, co lze s jistotou říci. Kde bude pršet více, kde nejvíce a kdy přesně, kde bude od jaké nadmořské výšky sněžit, to je ještě otázkou. Sněžit bude pravděpodobně na českých horách, čím západněji, tím níže. Neboť to vypadá, že západ země bude chladnější než východ a jihovýchod. Na tom se modely v posledních bězích shodují, ale kde spadne více srážek, na tom zatím nikoli.
Obr. 1 Synoptická předpovědní situace pro sobotu 9.11.2019 13 SEČ, zdroj: dwd.de
Příčina výskytu srážek a problematické předpovědi je jasná. Frontální rozhraní vlnící se při svém postupu přes střední Evropu k východu a s ním spojená tlaková níže, tu vidíme na prvním obrázku na severu Polska. Další tlaková níže vznikne v sobotu u Jadranu. Rozhraní se začne v neděli odsouvat ze střední Evropy k východu a přestávat ovlivňovat počasí u nás. Otázkou ještě bude jak rychle se budou odsouvat, na čemž bude záležet nejen průběh srážkové činnosti.
Předpověď srážek podle základních modelů
Model GFS slibuje v posledních výstupech více srážek do Čech, zejména do oblasti kde bude též nejchladněji, tedy na západ a severozápad území. Konkrétní čísla úhrnů srážek se zatím velmi liší.
Obr. 2 Model GFS, akumulace srážek do 10.11.2019 06 UTC z 5.11.2019 12UTC, zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 3 Model GFS, akumulace srážek do 10.11.2019 06 UTC z 6.11.2019 12 UTC, zdroj: wetterzentrale.de
Model GEM viděl hlavní srážky shodně jako GFS ve včerejším výstupu, o něco více srážek dával i na JV území. V novém výstupu vidí plošnější výskyt srážek (obr. 5), naopak pro Z/SZ Čech neslibuje tolik srážek.
Obr. 4 Model GEM, akumulace srážek do 10.11.2019 06 UTC z 5.11.2019 12 UTC, zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 5 Model GEM, akumulace srážek do 10.11.2019 06 UTC z 6.11.2019 12 UTC, zdroj: wetterzentrale.de
U dalších modelů se setkáme s ještě významnějšími rozdíly, například model CPTEC srážky ještě více nadhodnocuje. Mnoho modelů ještě do uvedeného termínu nepředpovídá a v tomto případě to je lepší. Jak to bude se srážkami? Na přesnější odhady je třeba počkat až začnou situaci celou předpovídat i regionální modely.
Další mapy a modely s předpovědí akumulace srážek v horizontu několika dalších dnů najdete vedle předpovědi dalších prvků na naší stránce Střednědobé předpovědi.