Nejmrazivější bude první duben
Ihned v úvodu zdůrazňujeme, že nejde o žert. Tyto se zajištěním serióznosti informací nepraktikujeme na konci roku ani na první duben. Zítřejší den bude v ČR, jak bylo již řečeno, velmi mrazivý. Mráz bude na začátku vegetačního období opět škodit. Nejmrazivější bude první duben, alespoň co se týče této studené epizody a zřejmě i z celého měsíce dubna. Na našem území budou velmi vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Proto bude mráz ve středu významný včetně nížin.
Slabé noční mrazy lze čekat při vyjasnění i nadále
Ve středu bude opravdu hodně mrazivo, teplota klesne v ČR nejčastěji na -4 až -8°C. Mrazivěji bude v Čechách, zejména na JZ/Z může být ojediněle -11°C a to hlavně tam, kde se bude vyskytovat sněhová pokrývka. Přes den bude již kolem 6°C, ale v noci na čtvrtek lze čekat opět mráz. Tento nebude již tak významný jako ve středu, stále ovšem ponechte případné ochranné prostředky na vegetaci. Teplota ve čtvrtek klesne na -2 až -6°C, ojediněle na -8°C. Jak k nám bude „zatékat“ studený vzduch.
Proč bude tak mrazivo? Základem je příliv studeného vzduchu od severu, který k nám začal pronikat během neděle. Ochlazování podpoří celonoční vyjasnění na celém území ČR a také uklidnění větru. V noci bude v ČR většinou klidno nebo slabý vánek. Ve čtvrtek bude mráz mírnější z důvodu slábnoucího přílivu studeného vzduchu. Proudění se začne stáčet na teplejší jihovýchodní. Vyjasnění a utišení větru ovšem bude mít na teplotu ještě vlivu.
V pátek bude už tepleji, neboť lze čekat přibývání oblačnosti a současně k nám bude pronikat již teplejší vzduch. Minimální teplota klesne na +2 až -3°C. Velice podobné to bude v dalších dnech, kdy se opět vlivem vyjasnění bude teplota pohybovat v minimech kolem 0°C. Ale pronikat k nám bude teplý vzduch, takže větší mráz už čekat nelze. A přes den bude již příjemně teplo. V dalším týdnu krátce možná i lehce horko, alespoň oproti dosavadní teplotě. Více se dozvíte v pravidelných výhledech počasí na týden.
Bude to poslední mráz před teplou částí roku?
Výhledově bude teplota už skutečně vyšší bez větších nočních mrazů. Slabý mráz v ranním minimu i v nížinách je během dubna zcela běžný a je třeba s ním počítat. Významné ochlazení výhledově ale nenastane. Stále se tak ovšem může stát. I když není pravděpodobné že by došlo k výskytu takto nízké teploty vzduchu jako nyní poté v pokročilejším jarním období. Slabé ranní mrazy se tedy určitě objeví, takto významné prozatím nikoli a pravděpodobně v letošním začátku vegetační sezóny též nikoli.
Před sedmi a osmi lety byly vpády studeného vzduchu podobné
Jak bylo též uvedeno ve vzpomínkovém článku Před sedmi lety i celodenní mráz, tak počátky jara v letech 2012 a 2013 byly také dosti studené. Krátce teplé počasí střídaly podobně významné vpády vzduchu studeného jako letos. Vzpomenout můžeme z roce 2012 třeba 8. a 9. duben, tedy období o týden pozdější než v případě letošního výskytu významného mrazu. Z tohoto data pochází i fotografie jako náhledový obrázek tohoto článku. V těchto dnech se vlivem vyjasnění i v nížinách teplota vzduchu dostávala k -4 až -5°C a přes den krátce vystupovala jen do 4°C. I přesto, že v únoru se tohoto roku odehrály pořádné mrazy. V březnu bylo už přes 20°C a poté došlo k výskytu opačného extrému. V roce 2013 to bylo podobné, kolem 8. dubna (období Velikonoc) bylo velmi studené. Maxima teploty na počátku dubna též do 4-5°C a v noci větší mrazy. Dne 8. dubna bylo na Šumavě a v Jizerských horách v údolích i pod -20°C.
Významný noční mráz a obecně podobně studené počasí i v nížinách není v tuto dobu výjimečné, ale ani tradiční.
Můžeme tipovat, jak moc pod -20°C klesne v údolích teplota vzduchu zítra. Své tipy můžete klidně psát do komentářů pod článkem nebo na naší Facebook stránku či do tamní naší skupiny.