Extrémní počasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Nejmrazivější bude první duben

Hodnocení článku

Ihned v úvodu zdůrazňujeme, že nejde o žert. Tyto se zajištěním serióznosti informací nepraktikujeme na konci roku ani na první duben. Zítřejší den bude v ČR, jak bylo již řečeno, velmi mrazivý. Mráz bude na začátku vegetačního období opět škodit. Nejmrazivější bude první duben, alespoň co se týče této studené epizody a zřejmě i z celého měsíce dubna. Na našem území budou velmi vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Proto bude mráz ve středu významný včetně nížin.

Slabé noční mrazy lze čekat při vyjasnění i nadále

Ve středu bude opravdu hodně mrazivo, teplota klesne v ČR nejčastěji na -4 až -8°C. Mrazivěji bude v Čechách, zejména na JZ/Z může být ojediněle -11°C a to hlavně tam, kde se bude vyskytovat sněhová pokrývka. Přes den bude již kolem 6°C, ale v noci na čtvrtek lze čekat opět mráz. Tento nebude již tak významný jako ve středu, stále ovšem ponechte případné ochranné prostředky na vegetaci. Teplota ve čtvrtek klesne na -2 až -6°C, ojediněle na -8°C. Jak k nám bude “zatékat” studený vzduch.

Proč bude tak mrazivo? Základem je příliv studeného vzduchu od severu, který k nám začal pronikat během neděle. Ochlazování podpoří celonoční vyjasnění na celém území ČR a také uklidnění větru. V noci bude v ČR většinou klidno nebo slabý vánek. Ve čtvrtek bude mráz mírnější z důvodu slábnoucího přílivu studeného vzduchu. Proudění se začne stáčet na teplejší jihovýchodní. Vyjasnění a utišení větru ovšem bude mít na teplotu ještě vlivu.

V pátek bude už tepleji, neboť lze čekat přibývání oblačnosti a současně k nám bude pronikat již teplejší vzduch. Minimální teplota klesne na +2 až -3°C. Velice podobné to bude v dalších dnech, kdy se opět vlivem vyjasnění bude teplota pohybovat v minimech kolem 0°C. Ale pronikat k nám bude teplý vzduch, takže větší mráz už čekat nelze. A přes den bude již příjemně teplo. V dalším týdnu krátce možná i lehce horko, alespoň oproti dosavadní teplotě. Více se dozvíte v pravidelných výhledech počasí na týden.

Nejmrazivější bude první duben. Led po mrazu.

Bude to poslední mráz před teplou částí roku?

Výhledově bude teplota už skutečně vyšší bez větších nočních mrazů. Slabý mráz v ranním minimu i v nížinách je během dubna zcela běžný a je třeba s ním počítat. Významné ochlazení výhledově ale nenastane. Stále se tak ovšem může stát. I když není pravděpodobné že by došlo k výskytu takto nízké teploty vzduchu jako nyní poté v pokročilejším jarním období. Slabé ranní mrazy se tedy určitě objeví, takto významné prozatím nikoli a pravděpodobně v letošním začátku vegetační sezóny též nikoli.

Před sedmi a osmi lety byly vpády studeného vzduchu podobné

Jak bylo též uvedeno ve vzpomínkovém článku Před sedmi lety i celodenní mráz, tak počátky jara v letech 2012 a 2013 byly také dosti studené. Krátce teplé počasí střídaly podobně významné vpády vzduchu studeného jako letos. Vzpomenout můžeme z roce 2012 třeba 8. a 9. duben, tedy období o týden pozdější než v případě letošního výskytu významného mrazu. Z tohoto data pochází i fotografie jako náhledový obrázek tohoto článku. V těchto dnech se vlivem vyjasnění i v nížinách teplota vzduchu dostávala k -4 až -5°C a přes den krátce vystupovala jen do 4°C. I přesto, že v únoru se tohoto roku odehrály pořádné mrazy. V březnu bylo už přes 20°C a poté došlo k výskytu opačného extrému. V roce 2013 to bylo podobné, kolem 8. dubna (období Velikonoc) bylo velmi studené.  Maxima teploty na počátku dubna též do 4-5°C a v noci větší mrazy. Dne 8. dubna bylo na Šumavě a v Jizerských horách v údolích i pod -20°C.

Významný noční mráz a obecně podobně studené počasí i v nížinách není v tuto dobu výjimečné, ale ani tradiční.

Můžeme tipovat, jak moc pod -20°C klesne v údolích teplota vzduchu zítra. Své tipy můžete klidně psát do komentářů pod článkem nebo na naší Facebook stránku či do tamní naší skupiny.