Předpověď teplotyPrognózy počasí

Z mínus dvanácti stupňů plus

Hodnocení článku

Z mínus dvanácti stupňů plus dvanáct, taková změna počasí nás čeká od včerejšího rána do této středy. Oteplování začíná dnes a přinese oblevu do nižších poloh, kromě východu území. Tam naopak hrozí při srážkách postupující nyní na studené frontě déšť při stále ještě záporné teploty u zemského povrchu. Jinými slovy tedy mrznoucí déšť s tvorbou nebezpečné ledovky. Na samotném východě ho čekejme i v noci na zítřek a zítra ráno. Od západu až jihozápadu se bude oteplovat, maxima teploty dosáhnou 6-7°C.

Středa přinese další frontální systém v západním proudění a další oteplení. Maxima teploty dosáhnou dvanácti stupňů a ojediněle i vyšší hodnoty. Půjde ale pouze o krátké významné oteplení a tento jeden den. Zima se ovšem určitě nevrátí, maxima teploty nad 5°C se očekávat i v dalších dnech týdne. Mírně se ochladí v jeho závěru, tj. na víkend. To by maxima teploty měla dosáhnout nejvíce 5-6°C a v noci začne alespoň mírně mrznout. Samozřejmě opět v závislosti na oblačnosti, které bude zatím spíše více.

Z mínus dvanácti stupňů bude plus, ale jen krátce

Povodeň 1655. Deštivo do začátku září. Charakter srážek, jeho druh a definice. Trvalé srážky v podobě deště. Z mínus dvanácti stupňů plus.

Z mínus dvanácti stupňů plus, aneb počasí se dokáže v zimě velmi významně a rychle změnit.

Tento týden se očekává teplejší, dokonce o poznání teplejší než minulé dva týdny. Po Novém Roce došlo k ochlazení a do ČR se vrátilo do všech poloh krátce i zimní počasí. V první vlně mrazů až na výjimky sníh nenapadl. Ve druhé vlně mrazů, která skončila nocí na dnešek, naopak až na výjimky nějaký napadl. V nížinách to bylo ale sporadické množství. Teplota vzduchu krátce klesala pod -10°C a většinou mrzlo celý den. Takové byly poslední dny ohledně počasí u nás a to konkrétně po rychlém ochlazení během minulého čtvrtka. To se též vyskytla ledovka i četné náledí. Pakliže jste se zarazili jaký je v těchto jevech rozdíl a říkáte si, že je to led jako led. Tak nabízíme objasnění.

Ledovka vzniká při výskytu mrznoucích srážek, tj. deště či mrholení při výskytu záporné teploty vzduchu v blízkosti povrchu a při prochlazení tohoto povrchu. Jde o velmi kluzkou a průhlednou vrstvu ledu. Vzniká na zemském povrchu i všech předmětech vystavených dešti a mrazu (stromy, střechy aj.). Náledí vzniká při namočení povrchů od deště, tajícího sněhu nebo při kombinaci těchto faktorů a následném poklesu teploty pod bod mrazu. Nejde o tak průhlednou a kluzkou vrstvu jako je ledovka.

Z mínus dvanácti stupňů bude plus, ale před tím se vyskytne ještě ledovka

Ledovku čekáme při výskytu mrznoucích srážek i dnes a v noci na zítřek a to na východě země. Tam se očekává teplota vzduchu u zemského povrchu stále pod bodem mrazu, minimálně ráno a poté opět v noci. Během úterý se dostane teplý vzduch i na východ území, ale velmi pozvolna. Až teprve další oteplení ve středu přinese vzestup teploty vzduchu na hodnoty i kolem 11°C na většině území. Studená fronta systému u nás takto teplý vzduch ale dlouho nenechá.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v týdnu:

Út 23.1.: 3 až  7°C

St 24.1.: 8 až 13°C, na SV 6°C

Čt 25.1.: 3 až 7°C

Pá 26.1.: 6 až 10°C, na V kolem 5°C

So 27.1.: 3 až 7°C

Uvedený přehled maxim teploty vzduchu ukazuje, že z mínus dvanácti stupňů bude plus dvanáct. Přesněji z nočních mrazů s teplotou i kolem -12°C se nyní dočkáme přes den 12°C i více.