Předpověď teplotyPrognózy počasí

Po teple typicky studený březen?

Hodnocení článku

Čeká nás po teple typicky studený březen? V zimních měsících, zejména v lednu, ale ještě také v únoru by měla být zima a sníh. S tím asi souhlasí každý, možná až na výjimky v podobě opravdových odpůrců zimního počasí kteří jsou v mírném klimatu zřejmě náhodou. V posledních letech nelze nepozorovat, že tomu tak v souvislosti s měnícím se klimatem často není. Také můžeme pozorovat, že se toto zimní počasí vyskytuje později a tím se prodlužuje tedy chladná část roku. Dlouho dochází k výskytu vpádů studeného vzduchu od severu a počasí je dlouho často velmi studené. Proměnlivost teploty a její výchylky se zvýrazňují a dochází k výskytu velmi teplých období, která střídají ale následně výrazná ochlazení. Zde je velká hrozba pro plodiny i ovocné stromy. Poté nastává definitivní zlom, vzhledem k období a rozkolísanosti klimatu jde o výrazné oteplení a teplota spíše připomíná rovnou letní období než to jarní.

Jarní období je v tomto ohledu tedy přeskakováno, případně jde o velmi krátké období s výskytem typicky jarního počasí. Takové vlastně ani nezaregistrujeme a už se počasí překlápí ve velmi teplé a suché. Po teplejších zimách v posledních letech pozorujeme tedy výskyt zimního počasí v pozdním období, tedy na počátku jara s trvání i do jeho poloviny. Jde tedy o posun zimního počasí do tohoto období. Kdy samozřejmě už nebývají takové podmínky, aby bylo počasí opravdu zimní se vším všudy i mimo vyšší nadmořské výšky. Po teple přichází v takových letech tedy typicky studený březen. Čeká nás takový průběh i letos?

Polární vír se rozpadá od prosince, dojde k tomu nakonec? Přijde tak po teple typicky studený březen?

Předpovědi hovoří o zeslabení a kolapsu polárního víru už od konce podzimu, kdy se objevily předpovědi na zimu. Počátek zimy měl být teplejší, nicméně během prosince se měla tzv. polární cirkulace narušit a případně následně celá zkolabovat. Toto mělo uvolnit polární mrazivý vzduch z pólů do nižších zeměpisných šířek, včetně vnitrozemí Evropy. Další aktualizace prognózy složitých a nevyzpytatelných klimatických jevů ukázaly, že tomu tak nakonec nebude. Samozřejmě u každé takové prognózy je jasně naznačeno, že vývoj takový být nemusí. Některá média toto ovšem ráda prezentují jako jistotu, jasnou věc a příjemce informací o počasí tím ovlivňují ve snaze zaujmout svými články. Čtenáři poté vidí, že se asi něco nepovedlo a dávají to za vinu meteorologům. Tito ovšem nikdy netvrdí, že něco určitě nastane.

TIP: Co přesně tento jev znamená? Popisujeme v našem článku Co je to polární vortex a co určuje?

Právě tento klimatický jev dokáže udělat v předpovědi čáru přes rozpočet. Podobně tomu tak bylo během letošní zimy, kdy se tedy tato možnost připouštěla i kolem poloviny zimy. Nicméně stále k tomuto vývoji nedocházelo. Nyní to vypadá, že se tak skutečně začalo dít. Pozdě, ale přece. Stratosféra se nyní skutečně významně otepluje, došlo k významnému narušení cirkulace. Vliv na počasí nejen v Evropě začíná být patrný, nastalo významné ochlazení. Vliv na toto oteplení mají významné tlakové útvary, které mají vliv na cirkulaci ve velkých výškách. Dvojice silných cyklon a anticyklon působí na polární vír. Toto poté ovlivní polární cirkulaci i v nižších výškách. Aktuální stratosférické oteplení způsobil silné systémy cyklon a anticyklon (tzv. Rossbyho vlny) v první polovině února. Důsledky tohoto procesu se projevují v počasí nyní, vždy se promítnout do počasí v nižších výškách později o dny až týdny.

Vliv Atlantiku slábne, po teple přijde typicky studený březen

Po teple typicky studený březen? Vývoj NAO indexu na první březnové dny.

Obr. 1 Po teple typicky studený březen. Vývoj NAO indexu za poslední měsíce a jeho předpověď na dva týdny, pokles indexu pod nulu na konci února a jeho pozvolný růst k nule před polovinou měsíce března, zdroj: noaa.gov

Narušení polární cirkulace vidíme i na aktuálním počasí a potvrzuje nám ho předpověď na počátek března. Nyní musíme počítat, že po týdnech i velmi teplého počasí s aktivitou západního proudění, nastane skutečně studenější počasí. Slábne vliv západo-východního přenosu vzduchových hmot, což vidíme podle vývoj hodnot NAO indexu (obr. 1). Tento se pohybovalo v posledních mnoha týdnech v kladných hodnotách a případně klesal přechodně na nulu. To reprezentuje ta krátce studenější období, jinak převažovalo teplé nebo velmi teplé počasí. Paradoxně v březnu, na počátku klimatického jara nás čeká změna a opačné počasí. V souvislosti s oteplením stratosféry a zeslabením polární cirkulace se očekává v dalších týdnech častěji severní proudění, které zásobí nižší zeměpisné šířky včetně centrální Evropy studeným vzduchem.

Tento by měl být mírně sušší, ve studeném až na severu Evropy mrazivém vzduchu bude dominovat mohutná tlaková výše. Kolem ní se směrem do centra Evropy bude dostávat studený až mrazivý vzduch.

Podprůměrná teplota často možná do poloviny března, po teple přichází typicky studený březen

Po teple typicky studený březen? Odchylky teploty vzduchu v 850hPa na 5.3.2023.

Obr. 2 Typicky studený březen. Očekávané odchylky teploty vzduchu kolem 5.3.2023, zdroj: tropicaltidbits.com

Stávající cirkulace převládne zřejmě nejen několik dnů, ale vypadá to že spíše minimálně dva týdny, tedy do poloviny března. Numerické modely předpokládají nad severní až střední Evropou převážně podprůměrnou teplotu (obr. 2). Lze čekat typicky studený březen. Během týdne čekejme studené a také suché proudění od severu či se severovýchodu. Srážky budou v několika příštích dnech chybět a oblačnosti čekejme n obloze málo. O to silnější musíme čekat noční mráz. Přes den se zejména vzhledem k období více oteplí, avšak studené proudění bude stále znát. Určitě nemůžeme čekat tak teplé počasí jako v únoru nebo na začátku ledna, kdy teplota často dosahovala nebo přesahovala 10°C. K tomuto trendu často dochází, když v zimním období převažuje často teplé počasí podobně jako tomu bylo letos. Klimatologické jaro, připadající na 1. března, začne letos tedy studeným počasím. A není tomu tak jen letos, kdy nás po teple čeká typicky studený březen, minimálně jeho začátek.

Předpověď maxima teploty vzduchu na první březnové dny:

St 1.3.: 3 až 7°C

Čt 2.3.: 4 až 8°C

Pá 3.3.: 5 až 9°C

So 4.3.: 2 až 6°C

Ne 5.3.: 2 až 6°C

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty v různých výškách podle základních numerických modelů. Spíše lze čekat po teple typicky studený březen.

Vývoj NAO indexu ruku v ruce ukazuje očekávaný vývoj aktivity západního proudění a pravděpodobnosti vpádů studeného vzduchu ze severních směrů a jejich intenzity. Během první poloviny března modely ukazují, že k těmto vpádům bude docházet a počasí tak bude v určitých obdobích i významněji teplotně podprůměrné. Jako celek vyjde období dalších dvou týdnů spíše jako teplotně podprůměrné. Po teple nás čeká typicky studený březen.