Předpověď teplotyPrognózy počasí

Během víkendu se vrátí zima

Hodnocení článku

Konec pracovní části týdne je ve znamení citelného oteplení, kdy počasí připomíná začínající jaro. Nechce se tedy ani moc věřit, že během víkendu se vrátí zima. Ale bude tomu tak. Máme leden a počasí se dokáže velmi rychle změnit a vrátit k zimnímu rázu. Na konci týdne bude tedy počasí již zimní se sněžením i v nížinách a s nočním mrazem. Od vyšších poloh napadne opět hodně sněhu. Příští týden to vypadá výhledově také na mrazivé počasí včetně sněhu v nížinách. Ale opět ne na dlouho a pro změnu ke konci týdne by se mělo dostavit podobně významné oteplení jako tento týden.

Střídání velkého tepla se zimou

Po krátké mrazivé epizodě, kdy se zejména na severovýchodě a východě území ČR na přelomu týdnů vyskytl velmi silný mráz, nastalo oteplení. A to je významné, místy teplota výrazně přesahuje hodnotu 10°C. Dnes již dopoledne teplota dosáhla a přesáhla v Čechách či ve Slezsku i 12°C. Oteplení přinesl přechod okluzní fronty spojené s tlakovou níží během pondělí do Čech. V polovině týdne se oteplilo po následném přechodu teplé fronty i na zbytku území. Teplota dosahovala a ojediněle přesahovala i 10°C. Další okluzní fronta přešla naše území v noci na pátek. Projevy počasí při přechodu této fronty byly minimální, avšak následný projev je citelnější. Jednalo se o okluzní frontu charakteru teplé fronty a dne v ČR dochází k teplé advekci.

Během víkendu se vrátí zima. Synoptická analýza 22.1.2021.

Obr. 1 Analýza synoptické situace v Evropě k 22.1.2021 7 SEČ, zdroj: chmi.cz

Již v poledne dosáhla teplota ve středních Čechách při polojasném až slunečném počasí za frontou 12-13°C. Nejtepleji bylo v Kralupech nad Vltavou, Dobřichovicích, Neumětelech či Řeži u Prahy. Za okluzní frontou bude postupovat ale výrazná studená fronta, která je propojená se systémem hluboké tlakové níže nad severní Evropou. Talk vzduchu v jejím středu činil k dnešnímu ránu 960hPa (obr. 1). Studená fronta přinese již podstatně více srážek, zejména do vyšších a horských poloh.

TIP: Sledujte očekávaný spad srážek včetně sněhu na naší stránce Předpověď srážek.

Na horách napadne hodně sněhu, v nížinách vznikne náledí

Zimní projevy počasí a to i nebezpečné, nás již brzy čekají. Příčinou bude zmíněná významná studená fronta, která způsobí od západu opětovné citelné ochlazování. Vrátí se tak teplota v blízkosti bodu mrazu, příští týden je možné čekat ve všech polohách přes den teplotu kolem nuly. V sobotu rozdělí studená fronta naše území na studené Čechy kromě východních a na stále teplé počasí ve zbývající části republiky. Na východě území bude až 11°C, na západě kolem 0°C. V neděli již maxima teploty dosáhnou jen 4°C a ve všech polohách bude sněžit, vyjma nejnižších oblastí v průběhu dne. Vlivem faktu opětovně mrazivých nocí a výskytu srážek je třeba čekat zejména v nižších polohách tvorbu náledí. V případě výskytu sněhové pokrývky mohou vznikat též zmrazky. Tento nebezpečný jev bude během víkendu v ČR opět velmi četný. O víkendu by mohlo na horách napadnout nejčastěji 15-30cm nového sněhu (obr. 2). Nejvíce sněhu napadne na západě a severozápadě ČR. Sněžení bude na horách pokračovat a to občas i ve vydatné podobě též příští týden.

Během víkendu se vrátí zima. Předpověď spadu nového sněhu 22.-25.1.2021.

Obr. 2 Během víkendu se vrátí zima. Očekávané úhrny srážek a nového sněhu za 3 dny do 25.1.2021, zdroj: snow-forecast.com

V nižších nadmořských výškách by mohl napadnout sníh na přelomu týdnů, tedy konkrétně v noci na pondělí. Během víkendu se vrátí zima a to tedy postupně do všech poloh. Srážková činnost se bude vyskytovat již při záporné teplotě.  Příštím týdnu bude teplota v těchto výškách zůstávat celý den kolem nuly. V nížinách tak napadne sníh, neboť srážky budou stále dosti časté. Vydrží tam ale jen několik málo dnů, kde konci pracovní části týdne se začne oteplovat. Oteplování bude významné poté zejména v závěru týdne.