Vrací se inverzní počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Vrací se inverzní počasí, převládne po celý týden. Očekávat je nutné v nižších výškách četné mlhy a nízkou oblačnost, na horách často slunečné až polojasné počasí. Vysoký tlak vzduchu nad střední Evropou převládne. Teplejší vzduch zejména během týdne pronikne hlavně do vyšších poloh. Při této situaci nutno čekat také větší teplotní rozdíly a to nejen mezi horami a nižšími výškami. Ale i mezi málo vzdálenými místy podobných nadmořských výšek, kde vzniknou rozdílné podmínky pro teplotní vývoj během dne.

Týden 8. až 14.11.2021

Předpověď

První listopadové dny byly ve znamení četných srážek. V dalším týdnu střídá toto cyklonální počasí naopak anticyklonální. Vzhledem k pokročilému podzimnímu období nutno čekat v nižších polohách spíše chladné počasí a také ve znamení četných mlh a nízké oblačnosti. Důvodem je stok studeného vzduchu do nižších poloh při dlouhých nocích s výskytem radiačního ochlazování. Mlhy a nízká oblačnost mohou přetrvat i celé dny z důvodu nedostatečně intenzivního příjmu tepla ze slunečního svitu. Tento teplotní inverzi při zemi přes noc vzniklou neodbourá za celý den. Srážky se téměř neobjeví, jen v podobě mrholení či velmi slabého deště zejména na počátku týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 6 až 1°C, po polovině týdne při vyjasnění +2 až -4°C
  • Nejvyšší teplota: 6 až 11°C, ojediněle vyšší a po polovině týdne 4 až 10°C
  • Průměrná teplota: 3 až 7°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 0 až 3mm, na horách na S až 10mm, odchylka období: výrazně podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Výběžek tlakové výše zasáhne do střední Evropy na počátku týdne. V dalších dnech postoupí tlaková výše ze západní do střední Evropy a určí počasí u nás ve zbytku týdne. Teplejší vzduch pronikne hlavně do vyšších nadmořských výšek. Teplotní inverze se zvýrazní hlavně po polovině týdne. Frontální systémy se nad centrální Evropou rozpadnou.

Teplotně můžeme očekávat počasí odpovídající období před polovinou listopadu. Srážek naopak podstatně méně než v minulém týdnu, což ovšem v tomto období po srážkově bohatém minulém týdnu nepřinese negativní vývoj. Výpar lze čekat i vzhledem k nižší teplotě minimální nebo žádný. Předpověď na následující den najdete na naší stránce Předpověď na den. Modelové mapy sledujte například na stránce wetteronline.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality