Prognózy počasíTýdenní výhledy

Slunečný přelom února a března

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Studenější proudění pocítíme v pracovní části přelomového týdne mezi únorem a březnem hlavně v noci. Očekávat lze noční mráz, místy při delším vyjasnění a při sněhové pokrývce i významnější včetně nížin. Srážek spadne v tomto týdnu velmi málo, čeká nás slunečný přelom února a března a zároveň klimatologické zimy a jara. Během týdne se začne mírně oteplovat. Přibývat oblačnosti začne až na přelomu pracovní části týdne a víkendu v souvislosti s přechodem studené fronty, za kterou nastane opětovně ochlazení s vpádem studeného vzduchu. Slunečný přelom února a března vlivem mohutné anticyklony.

Týden 27.2. až 5.3.2023

Předpověď

Slunečný přelom února a března. Jaro opět vystřídá zima. Slunečné a větrné počasí na počátku jara.

Slunečný přelom února a března navodí jarní atmosféru, ale nikoli teplotně.

Málo oblaků čekáme hlavně kolem poloviny týdne, kdy začne březen. To se očekává jasné či skoro jasné počasí jen místy s ranními mrznoucími mlhami. Přelom února a března bude tedy slunečný. Přibývání oblaků lze čekat v závěru pracovní části týdne, kdy nás čeká opětovně změna počasí. Během týdne k nám začne pronikat od východu o něco teplejší vzduch. V nočních hodinách musíme čekat stále mráz, přes den při slunečním svitu ale vyšší teplotu než v úvodu týdne. Nijak moc teplé počasí ale nebude. Další ochlazení se podle současných předpovědních podkladů očekává opět na víkend, kdy teplota klesne na hodnoty mírně nad bodem mrazu. Slabý noční mráz musíme čekat i nadále. Se začátkem března a současně klimatologického jara to zdaleka neznamená, že začne nebo má začít skutečné jaro co do charakteru počasí. Naopak časté vpády studeného vzduchu a střídané počasí bývají v tuto dobu velmi časté a běžné. Zatím s nimi počítá předpověď i letos.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -2 až -7°C a při vyjasnění kolem poloviny týdne -11°C, ke konci týdne 1 až -4°C
  • Nejvyšší teplota: -1 až 5°C, po polovině týdne krátce 9°C
  • Průměrná teplota: -1 až 4°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 8mm, hory místy 15cm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace

Od severozápadu zasáhne do centrální Evropy mohutnící tlaková výše. Od severu k nám proniká studený až mrazivý vzduch. Během týdne se jeden oddělený střed anticyklony přesune dále k severovýchodu. Celkově bude útvar vykazovat známky slábnutí, druhý střed se vzdálí více k severozápadu. Do střední Evropy pronikne o něco teplejší vzduch. Během pátku ale přejde přes naše území studená fronta, za níž se vrátí studenější proudění.

Závěr: Slunečný přelom února a března

TIP: Sledujte náš Výhled na měsíc v podobě očekávaných odchylek teploty a srážek a velmi přibližného nastínění chování počasí vždy na konci daného měsíce. Mapy modelů pro numerickou předpověď počasí najdete například na webu weatheronline.cz.

Přelom února a března včetně dalších březnových dnů budou ve znamení typického studeného proudění a počasí pro konec zimy. Od vyšších poloh čekejme mráz a určitě zimní počasí. Od středních poloh zimní počasí spíše střídavě a tím, že v nižších výškách půjde zpravidla maximálně o sněžení bez tvorby sněhové pokrývky. V týdnu spadne méně srážek a vlivem anticyklony očekávejme často méně oblačné dny a to mrazivější noci a rána, byť noci už nedosahují takové délky jako uprostřed zimní sezóny. Pokračuje typicky střídavé počasí, kdy čekáme teplejší a studenější proudění s tím, že v dohledné době bude častější to studenější.