Postupné oteplování během týdne
Čeká nás postupné oteplování během týdne. Nejprve poleví současný silnější mráz a poté teplota vystoupí slabě nad bod mrazu. Až teprve na konci týdne se očekává více stupňů nad nulou a též teplota kolem bodu mrazu na horách. Z toho plyne, že případné srážky začnou padat po delší době smíšené nebo i dešťové i v horských oblastech. To bude však spíše záležitost až počátku dalšího týdne, ukazují ve svých posledních výstupech numerické modely. Čekejme pozvolné oteplování, ale oteplí se. Nutno zdůraznit, že současná teplota není standardní. Konkrétně je významně pod dlouhodobým normálem a je zcela jasné, že tento teplotní propad na přelomu listopadu a prosince vystřídá naopak oteplení. Dnešní ranní minima teplota v případě zesílení mrazů vlivem vyjasnění na sněhové pokrývce jsou až 20°C pod normálem. Odpolední maxima máme kolem 10°C pod dlouhodobým normálem. Podobně včerejší maxima, ta byla ojediněle až 14°C pod průměrem.
Postupné oteplování během týdne, ale bez dosažení významněji kladné teploty
Postupné oteplování na hodnoty kolem nuly v nižších výškách zatím nezpůsobí žádné velké tání sněhu. Ve větších městech a nejníže položených oblastech však musíme počítat s tím, že bude sníh po polovině týdne mokrý a pozvolna bude odtávat. Nicméně jinde zatím nikoli a tam, kde leží sněhu opravdu hodně, potrvá déle než začne více odtávat. Větší odtávání sněhu započne zhruba za týden, kdy se očekává větší průnik teplého vzduchu i do větších výšek. Až teprve na konci tohoto týdne začne být teplota stabilněji nadprůměrná. I když se samozřejmě už od poloviny týdne oteplí tak, že nebude v nižších výškách celý den mrznout, znamenat to bude teplotu kolem normálu nebo slabě pod ním.
Očekávaná maxima teploty vzduchu ve dnech po polovině týdne:
Čt 7.12.: -1 až 3°C
Pá 8.12.: -2 až 2°C
So 9.12.: -1 až 3°C
Ne 10.12.: 0 až 4°C
Po 11.12.: 2 až 6°C
Út 12.12.: 4 až 8°C
St 13.12.: 4 až 8°C
Čt 14.12.: 5 až 9°C
Zatím půjde o postupné oteplování během tohoto týdne, ale numerické modely již nějaký čas avizují, že další týden přinese o poznání teplejší počasí. Zde se opět uplatní přísun teplejšího vzduchu od západu. Teplota vzduchu bude ve výšce kladná místy již o víkendu, ale zatím skutečně nevýznamně. Půjde o postupné oteplování během tohoto týdne. Příští týden bude kladná plošněji, což už značí skutečně výskyt teplejšího počasí než které máme v současných dnech.
Obr. 1 Vývoj NA indexu v historii několika měsíců a jeho očekávaný vývoj v dalších 14 dnech značící postupné oteplování již během tohoto týdne a další na začátku dalšího před polovinou měsíce, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov
TIP: Na jakých stránkách sledovat užitečné informace nejen o předpovědi počasí v podobě výsledků numerických modelů najdete na naší stránce Oborové odkazy. Určitě si tam najdete oblíbené stránky.
Postupné oteplování během týdne: Proč je pravděpodobné?
I když má klimatický systém Země neustálý vývoj a doznává významných změn neustále, tak to zatím vypadá na následující vývoj. Hodnoty arktické oscilace se budou zvyšovat ze současných záporných kolem -3 směrem k polovině měsíce k 0. To značí menší pravděpodobnost průniku arktického vzduchu do vnitra Evropy. Hodnoty NAO indexu také stoupnou ze současných téměř -2 na slabě slabé kolem 0.3 v polovině měsíce. To značí pravděpodobnost uplatnění se severoatlantické oscilace, tedy západního prouděn od Atlantiku. To je oproti přísunu arktického vzduchu v zimním období u nás vždy teplejší. Samozřejmě jak vidíme na grafu předpovědi NAO indexu (obr. 1), tak každá i tato předpověď vykazuje nejistotu s přibývajícím časem. To se projevuje rozdílností jednotlivých variant vývoje, přičemž čárkovaná čára v tomto případě ukazuje průměr variant a tedy předpovídaný vývoj, který bereme dle aktuálních podmínek v potaz.
V těchto na výše uvedeném grafu patrných “propadech” indexu se vyskytuje v chladné části roku spíše studenější počasí. Je to dáno nižší aktivitou Atlantiku a tedy absencí proudění od západu. To můžeme registrovat nejen v chladné části roku, jen mimo toto období nemůžeme tyto situace hodnotit jako ty s pravděpodobností výskytu studeného počasí. V teplé části roku se budou takové události spíše krýt s chladnějším počasím než by mohlo jinak vládnout, kdyby nebyl aktivní přenos vzduchu od západu, v létě vždy chladnější.
Vánoční počasí zajímá kde koho, jak to bude dále? To nám numerická meteorologie ještě opravdu neřekne. Ten vývoj indexů a pravděpodobností vývoje cirkulace nad Evropou může být jakýkoli. Po teplejším proudění s aktivitou západního přenosu může nastat podobný “propad” jako nyní právě v období poslední dekády prosince. Ale západní proudění může mít také velkou “výdrž” a jak bývá zvykem být aktivní a přinášet teplejší cirkulaci až téměř do konce měsíce. Onen další propad může nastat až ke konci měsíce a tedy též roku. Už bylo řečeno, že veškeré předpovědi jsou zatím liché, po teplotně nadprůměrném týdnu od 11. prosince by mohlo být počasí teplotně v normálu následující týden, od 18. prosince. Neznamenalo by to studené počasí jako nyní, ale spíše pravděpodobnost chladnějšího počasí s výskytem nějaké menší zimní epizody i pro nížiny. Otázkou zůstává kdy v tom týdnu.